Akrobatik robot: Stickman

Disney Research tarafından geliştirilen insan boyutundaki robot Stickman bir jimnastikçi edasıyla taklalar atıp istenilen pozisyonda yere iniş yapabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnsanlar yüzyıllardır akrobasi alanında çok büyük ilerleme kaydetti. Ama robotlar zıplamayı bile yeni yeni öğreniyor. Disney Research tarafından geliştirilen insan boyutundaki robot Stickman bir jimnastikçi edasıyla taklalar atıp istenilen pozisyonda yere iniş yapabiliyor. Tıpkı bir insan gibi, Stickman de ters taklalar atabilmek için havada iki büklüm hale geliyor. Eylemsizlik ve hareketi algılayan üç adet lazer telemetre sayesinde robot hızını ve yüksekliğini öğrenerek düşüşünü buna göre ayarlayabiliyor.

Videoda da görüldüğü gibi Stickman henüz olimpiyatlarda boy gösterecek kadar yetenekli değil. Henüz insansı bir vücudu, hatta ayakları bile olmayan Stickman için bu denemeler şimdilik iyi bir başlangıç. Bu yetenekler gösteri amaçlı olarak kullanılmaktan ziyade, robotların daha önce aşması mümkün olmayan engellerin üstesinden gelebilmesi için faydalı olabilir. Böylece robotlar yüksek noktalardan düşerken hasar almamak için inişlerini ayarlayabilirler. Havada ters taklalar atan robot tarafından kovalanma fikri tüyler ürpertici olsa da bu manevra kabiliyeti özellikle arama kurtarma çalışmalarında hayat kurtarıcı olabilir.

Kaynak: Engadget

Disney Research tarafından geliştirilen insan boyutundaki robot Stickman bir jimnastikçi edasıyla taklalar atıp istenilen pozisyonda yere iniş yapabiliyor. Bu yetenekler robotların daha önce aşması mümkün olmayan engellerin üstesinden gelebilmesi için faydalı olabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği