Disney’den ‘sarılmalık’ robot patenti

Bunun, içinde insan olmayanını düşünün.
Disney, tema parklarında kullanmak üzere, 'maksimum sarılma verimliliği' için tasarlanmış insansı robotlar üretmek istiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Disney, Şubat ayında yaptığı patent başvurusunda, tema parklarının geleceği konusunda fikir sahibi olmamızı sağladı. Şirket, maksimum sarılma verimliliği için tasarlanmış insansı robotlar üretmek istiyor. Patentin adı da içeriği gibi sevimli: ‘İnsanlarla fiziksel etkileşim için yumuşak robot gövdeleri‘. Genellikle katı yapılı robotlardan bahseden patent, ayrıca ‘sıvı dolu boşluklar’, ‘esnek zar yapılar’ ve ‘basınç sensörleri’ gibi bileşenlerin de nasıl kullanılacağını anlatıyor. Bu bileşenler kullanılarak sarılınabilen ve etkileşimli bir yumuşak, modüler robot üretilmesi planlanıyor.

Patent başvurusuna göre Disney’in mucitleri, şimdiden bu robotların prototiplerini üretip çocuklarla denemiş. Bu testlerde robotların eğlenceli, fiziksel etkileşime açık olduğu belirtiliyor. (Yani robot kimseyi sarılarak öldürmemiş).

Başvuruda ayrıca sevildiğinde ya da kucaklandığında yanıt veren tüylü bir fok robot ve daha büyük, insansı robot sistemlerinden de bahsediliyor. Bu robotlar, Disney’in yaratmak istediği robotların farkını anlatmak için kullanılıyor. Örneğin robot fok dev bir tema parkında yer alabilecekken diğerinin karmaşık elektronik bileşenlere ihtiyacı olacak. Disney’in patenti ise kendi robotlarını hem yumuşacık hem de ucuz yapmak üzerine.

Parklarda kullanılabilir

Disney bu patentin, ünlü tema parklarındaki kostümlü gençlerin işini elinden almak için üretildiğini söylemiyor. (Zaten patentler genellikle o ürünü üretme hedefi olmadan alınıyor.) Ancak ürünün bir prototipinin hazırlanmış ve test edilmiş olması bunun sıradan bir patent olmadığını gösteriyor. Belgede bu robotların ‘eğlence parkları’ gibi pek çok farklı alanda kullanılabileceği belirtiliyor. Disney bugüne kadar hiç ziyaretçiler tarafından harekete geçirilebilecek robotlar kullanmadı. Ancak patent robotların bir animasyon karakteri temel alınarak geliştirilebileceğini söylüyor. Yani gelecekte Disneyland‘de robot Mickey Mouse’a sarılabiliriz.

Patentin en muğlakta kalan kısmı ise robotların ne kadar otomatik olacağı. Bir kontrol kumandasından bahsediliyor ancak bunun kendi başına çalışabilecek bir cihaz mı yoksa başında bir operatörün yer aldığı bir kontrol odası mı olduğu net bir şekilde açıklanmıyor.

Kaynak: Ars Technica

Disney, Şubat ayında yaptığı patent başvurusunda, tema parklarının geleceği konusunda fikir sahibi olmamızı sağladı. Şirket, maksimum sarılma verimliliği için tasarlanmış insansı robotlar üretmek istiyor. Patentin adı da içeriği gibi sevimli: 'İnsanlarla fiziksel etkileşim için yumuşak robot gövdeleri'. Genellikle katı yapılı robotlardan bahseden patent, ayrıca 'sıvı dolu boşluklar', 'esnek zar yapılar' ve 'basınç sensörleri' gibi bileşenlerin de nasıl kullanılacağını anlatıyor. Bu bileşenler kullanılarak sarılınabilen ve etkileşimli bir yumuşak, modüler robot üretilmesi planlanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği