Disney’in dublör robotu: Stuntronics

Yakın gelecekte Disney'in tema parklarında Demir adam ya da Buzz Lightyear'ın robotik versiyonları, akrobatik hareketler yaparak üzerinizden geçebilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Disney’in hareketli robotları elinde bir şişe rom sallayan sarhoş korsanlardan ya da kulaklarını oynatabilen hipopotamlardan bu yana çok gelişti. Yakın gelecekte Demir adam ya da Buzz Lightyear’ın robotik versiyonları Disney’in tema parklarında akrobatik hareketler yaparak üzerinizden geçebilir. Stuntronics adı verilen yeni Disney robotu tam olarak bu görev için geliştiriliyor.

Hareketli robotlar Disney’in parklarında 50 yıldan uzun bir süredir görülebiliyor ancak bu robotlar genellikle tek bir hareketi tekrar tekrar yapan basit mekanizmalara sahip. Son yıllarda ise Disney Research bu robotları daha çevik ve etkileşimli hale getirmek için çalıştı. Nesneleri doğal bir hareketle tutabilen hatta jonglörlük yapabilen robotlar üretildi.

Stickman, Stuntronics oldu

Mayıs ayında ise şirket Stickman (çöp adam) adını verdiği bir prototipi tanıttı. İki açılı mekanik bir çubuk şeklindeki robot havaya fırlatıldığında bir trapez sanatçısı gibi taklalar atabiliyor, inmeye yakın kendini düz bir hale getirebiliyordu.

Bu etkileyici olsa da Stickman insandan çok çubuğa benziyordu. Sadece birkaç aylık bir çalışmayla bu proje Stuntronics’e evrildi. İnsana çok daha fazla benzeyen bu robot insan aktörlere dublörlük yapabilmesi için geliştiriliyor. Stuntronics robotu Stickman’in yapabildiği akrobatik hareketleri gerçekleştirebiliyor. Çünkü bu robotta da aynı Stickman’de olduğu gibi bir çok algılayıcı bulunuyor. Bunlar arasında ivmeölçer, jiroskop (düz döner) ve lazer mesafe ölçerler bulunuyor.

Süper kahraman pozu verebiliyor

Stickman’den farklı olarak Stuntronics inişte de oldukça başarılı. Stickman genellikle sırt üstü düşüyordu. Yeni robot ise ayaklarının üzerine iniş yapabiliyor. Ayrıca Stuntronics, havada süzülürken bir süper kahraman pozu verebiliyor.

TechCrunch’a konuşan Disney Research araştırmacıları bir sahne gösterisi izlerken ya da bir park oyuncağına bindiğinizde diğer hareketli robotlar ve insan aktörlerin yakındaki sahnelerde çalışabileceğini, karakterin uçması gerektiğinde ise Stuntronics robotunun devreye girebileceğini söylüyor.

Tabii ki bu robotun parklarda kullanılması kesin değil ancak Disneyland’in perdelerinin arkasına göz atmak her zaman heyecan verici.

Kaynak: New Atlas

Yakın gelecekte Demir adam ya da Buzz Lightyear'ın robotik versiyonları Disney'in tema parklarında akrobatik hareketler yaparak üzerinizden geçebilir. Stuntronics adı verilen yeni Disney robotu tam olarak bu görev için geliştiriliyor. Mayıs ayında Stickman olarak başlayan proje kısa sürede geliştirildi ve taklalar atıp süper kahraman pozu verebilen insansı bir robot haline geldi. Disney bu robotları tema parklarında kullanmayı planlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği