Dünyanın en küçük evi

Fransız araştırmacılar, mikro robotlar kullanarak dünyanın en küçük evini inşa etti. Evin boyutları 0,02 x 0,01 x 0,015 milimetre.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fransa Femto-ST Enstitüsünden araştırmacılar, mikro robotlar kullanarak dünyanın en küçük evini inşa etti. Evin yüksekliği 0,015 milimetre. 0,02 x 0,01 milimetrelik ‘arsaya’ inşa edilen minik ev, standart bir evden yaklaşık 500 bin kat daha küçük. Optik lif üzerine inşa edilen evin geleneksel kalkanlı bir çatısı, dört penceresi, bir kapısı, bir bacası ve 0,0012 milimetre kalınlığında silika zarından duvarları var.

Mikroorganizmalar dışında herhangi bir canlıya ev sahipliği yapması mümkün olmayan evin inşa edilme sebebi, mikro robotların hassasiyetini test etmekti. Mühendis Jean-Yves Rauch “Optik bir lif üzerine yüksel isabetle mikro sistem montajı yapabildiğimizi göstermek için lif üzerine mikro bir ev inşa etmek istedik. İlk kez iki nanometreden daha düşük bir isabetle örüntüleme ve montaj gerçekleştirmeyi başardık. Bu robotik ve optik toplulukları için çok önemli bir sonuç” şeklinde konuştu.

Kendi kendine katlandı

Mühendisler evi inşa etmek için vakum odası içinde çalışan mini robotlarla gerçekleştirilen yeni nano-montaj sistemini kullandı.Evin çatısı ve duvarları, bir silika zarı tabakasından iyon ışını kullanılarak kesildi. Tabaka yarım kesildiği için zar, otonom bir origami gibi kendi kendine katlanarak bir ev şeklini aldı. Mühendisler iyon ışınını düşük bir ayarda kullanarak çatı ve duvarları yerine oturttu. İyon ışını, gaz enjeksiyonu ile birleştirilerek çatıya kiremit görüntüsü verildi.

Ekip deneyi geçtiğimiz hafta Vakum Bilimi ve Teknolojisi Dergisi’nde (JVST A) yayımladı. Nano-inşaattaki gelişmeler robotik yapı inşası alanında da önem arz edebilir ancak robotiğin diğer alanlarında da etkili olacaktır. JVST A yayımcısı Amerikan Fizik Enstitüsü konu ile ilgili olarak “Bu gelişme ile birlikte, insan saçı kadar ince optik lifler, jet motorları ya da kan damarları gibi daha önce erişilmesi mümkün olmayan alanlarda radyasyon seviyesi tespiti ya da virüsleri tespit etmek için kullanılabilecek.” diyor.

Kaynak: Dezeen

Fransa Femto-ST Enstitüsü'nden araştırmacılar, mikro robotlar kullanarak dünyanın en küçük evini inşa etti. Evin yüksekliği 0,015 milimetre. 0,02 x 0,01 milimetrelik 'arsaya' inşa edilen minik ev, standart bir evden yaklaşık 500 bin kat daha küçük. Optik lif üzerine inşa edilen evin geleneksel kalkanlı bir çatısı, dört penceresi, bir kapısı, bir bacası ve 0,0012 milimetre kalınlığında silika zarından duvarları var. Evin inşa edilme sebebi, mikro robotların hassasiyetini test etmekti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği