Camdan yapılmış ağaç evi

Mimar Gerardo Broissin ahşap yerine cam kullandığı şeffaf bir ağaç ev inşa etti. Evin şeffaflığı, mahremiyetin ve masumiyetin kayboluşunu temsil ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mexico City’de mimar Gerardo Broissin ahşap yerine cam kullandığı şeffaf bir ağaç ev inşa etti. Eserin adı ‘chantli kuaulakoyokan’  Meksika’nın en çok konuşulan yerel dili Nahuatl’da ‘ağaç üzerindeki ev’ anlamına geliyor. Ev, şehir merkezinin batısında uzanan Sierra de las Cruces sıradağlarının eteğinde inşa edildi.

Tasarım çocuklukta yaşanan kendine ait ayrı bir yer sahibi olma hevesini hatırlatıyor. Ancak ahşap yerine cam kullanılması çocukluğun masumiyetinin zaman içinde kaybolmasını temsil ediyor. Ahşabın sıcaklığı, camın soğukluğu ile değiştirilmiş.

Ağaç ev aynı zamanda Meksikalı aktör Diego Luna‘nın ‘Privacidad’ adlı tiyatro oyununa da bir referans içeriyor. Oyunda, sosyal medyanın sunduğunu iddia ettiği mahremiyet sorgulanıyor. Bu bakış açısıyla proje, güvenlik ve mahremiyet temalarını hem fiziksel hem de sanal formlarda yansıtıyor. Cam yapının yanında Broissin bir mikro orman oluşturmuş. Chantli kuaulakoyokan her yıl Meksika Tasarım Haftası’nın bir parçası olarak düzenlenen Tasarım Ev konseptinin de bir parçasını oluşturuyor.

Kaynak: Design Boom

Mexico City'de mimar Gerardo Broissin ahşap yerine cam kullandığı şeffaf bir ağaç ev inşa etti. Tasarım çocuklukta yaşanan kendine ait ayrı bir yer sahibi olma hevesini hatırlatıyor. Ancak ahşap yerine cam kullanılması çocukluğun masumiyetinin zaman içinde kaybolmasını temsil ediyor. Ahşabın sıcaklığı, camın soğukluğu ile değiştirilmiş. Proje, güvenlik ve mahremiyet temalarını hem fiziksel hem de sanal formlarda yansıtıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği