El yapımı yüzen ada

Adını Danca'da 'ada' anlamına gelen Ø harfinden alan Ø1 adlı yüzen ada prototipi tanıtıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mimar Marshall Blecher ile Fokstrot şirketi iş birliğiyle tasarlanan yüzen platform, Kopenhag limanına yeni tür bir kamusal alan sağlamayı hedefliyor. Danca’da ‘ada’ anlamına gelen ‘Ø’ harfinden ilham alınarak Ø1 adı verilen bu yüzen ada, herkese açık ve bu zamana kadar yıldız izleme, barbekü, balık tutma ve birkaç yerel etkinliğe daha ev sahipliği yaptı.

Blecher ve Fokstrot, Ø1’i ‘Kopenhag Adaları’ adlı proje kapsamında limana yerleştirilmesi planlanan bir dizi ahşap platformun prototipi olarak üretti. Ortasında büyüyen 6 metrelik bir ıhlamur ağacı barındıran 25 metrekarelik platform, geleneksel ahşap teknikleri kullanılarak, Kopenhag Güney Limanı’ndaki kayık yapımı tersanelerinde elle üretildi. Danish Arts Foundation ve Cultureharbour365 desteğiyle yapılan bu proje, bölgeyi yeni bir tür kamusal alan ile canlandırmayı amaçlıyor.

Kopenhag Adaları projesinde yüzen sauna, yüzen bahçe ve yüzen midyelik gibi çeşitli platformlar bulunacak. Ayrıca kayıkçıların, kanocuların ve yüzücülerin istedikleri gibi kullanabilecekleri platformlar da inşa edilecek. Proje ekibi “Bu adalar, etkinlikler ve festivaller için bir araya getirilebilir ya da fazla kullanılmayan ya da yeni gelişen yerlerdeki aktiviteleri canlandırmak için oralara taşınabilir.” diyerek çeşitli kullanım önerileri sunuyor. Kentsel gelişimin bu kadar hızlı yaşandığı ve deniz seviyelerinin yükseldiği bir zamanda, şehirler ve deniz arasındaki ilişkiyi yeniden kurgulama hedefiyle yola çıkan Blecher ve Fokstrot, şu anda yüzen balık pazarı ve yüzen kamara gibi başka projeler üzerinde de çalışıyor.

Kaynak: Design Boom

Mimar Marshall Blecher ile Fokstrot şirketi, 'Kopenhag Adaları' adlı proje kapsamında Kopenhag limanına yerleştirilmesi planlanan bir dizi ahşap platform üretecek. Bu platformlardan ilki olan Ø1 (adını Danca'da 'ada anlamına gelen 'Ø' harfinden alıyor) tanıtıldı. Ortasında büyüyen 6 metrelik bir ıhlamur ağacı barındıran 25 metrekarelik Ø1, elle üretildi. Yüzen bahçe, yüzen midyelik gibi birçok farklı platform inşa edilmesi planlanan bu projenin hedefi, kentsel gelişimin bu kadar hızlı yaşandığı ve deniz seviyelerinin yükseldiği bir zamanda, şehirler ve deniz arasındaki ilişkiyi yeniden kurgulamak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği