Doğaya uyumda çığır açan ev tasarımı

Brezilya'nın Sao Paolo şehrinde Studio MK27 tarafından inşa edilen Planar House adlı lüks ev, çimenle kaplı çatısı sayesinde çevreyle mükemmel bir uyum içinde.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Brezilya’nın Sao Paolo şehrinde Studio MK27 tarafından inşa edilen Planar House adlı lüks ev, çimenle kaplı çatısı sayesinde çevreyle mükemmel bir uyum içinde. Dış duvarlarının önemli bir kısmı camdan oluşan ev oldukça ferah bir yaşama alanına sahip. Bin metrekare alana inşa edilen evin büyük beton çatısı metal kirişlerle destekleniyor. Çatıya portatif bir merdiven ile çıkılabiliyor. Çatıda yer alan boşluklardan içeriye gün ışığı girebiliyor. Ayrıca güneş panelleriyle, evin elektrik ihtiyacı da azaltılıyor.

İç mekan iki ana bölgeye ayrılmış. İlkinde, çalışanlar için yatak ve oturma odaları, spor salonu, TV odası ve oyun odası bulunurken ikinci bölümde ise beş adet yatak odası ve ebeveyn banyoları yer alıyor. Yapının içinde ayrıca bir oturma ve yemek alanının yanı sıra mutfak da bulunuyor.

Hava durumu uygun olduğunda cam kapılar kaydırılarak açılabiliyor böylece evin önemli bir kısmı dışarı açılarak teras gibi kullanılabiliyor. Evin Diana Radomysler tarafından tasarlanan dekoru ahşap, beton ve camın basit ama şık bir karışımı ile hazırlanmış.

Planar House’un dış bölümünde ise geniş bir yüzme havuzu ve ikinci bir oturma odası bulunuyor. Ayrıca bir yemek alanı ve mutfak da yer alıyor. Çok renkli sandalyeler çatıdan sarkıyor ve kavisli tuğla duvar evin ve bahçenin bir bölümünü kapatıyor. Ancak duvar ışığın içeri girmesine engel olmuyor.

Çalışmalarına 2013’te başlanan Planar House 2018’in Şubat ayında tamamlandı.

Kaynak: New Atlas

Brezilya'nın Sao Paolo şehrinde Studio MK27 tarafından inşa edilen Planar House adlı lüks ev, çimenle kaplı çatısı sayesinde çevreyle mükemmel bir uyum içinde. Dış duvarlarının önemli bir kısmı camdan oluşan ev oldukça ferah bir yaşama alanına sahip. Evde 5 adet yatak odası ve ebeveyn banyosunun yanı sıra biri içeride biri dışarıda olmak üzere ikişer adet oturma odası, yemek salonu ve mutfak bulunuyor. Evde çalışanların konaklaması için de ayrı bir alan mevcut.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği