Klimasız serinleme yöntemleri

Klimalar yaz günlerinde serinlememize yardımcı oluyor ancak basit fizik kurallarından faydalanarak klima olmadan da serin kalabilirsiniz.

Yayın tarihi:

Kategori:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sıcak yaz günlerinde serinlemenin ve soğuk havayı içeride muhafaza etmenin tek yolu klima kullanmak değil. Bilimin ve temel fizik kurallarının yardımıyla evinizin içini dışarıdan daha serin tutmanın basit yolları da bulunuyor.

Camları kapatın

Saçma gelebilir ama dışarıda hava çok sıcakken camları açmak sadece eve sıcak hava girmesine neden olacaktır. Camları sadece güneş battıktan sonra, dışarının havası içeriden daha serin olduğunda açın. Karşılıklı camları açarsanız cereyandan da faydalanarak serin havanın evde dolaşmasını sağlayabilirsiniz. Sabah güneş doğmadan önce camları ve perdeleri kapatarak güneş ısısının eve girmesini engelleyin. Ayrıca camın önüne koyacağınız bitkiler de güneşin enerjisini çekerek eve daha az güneş girmesini sağlayacaktır.

Vantilatörleri stratejik kullanın

Vantilatörlerin odayı değil insanları serinlettiğini unutmayın. Havanın direkt olarak size gelmesine dikkat edin. Ayrıca bu sırada kendinize bir sprey ile su sıkarsanız, su vücudunuzdan buharlaşırken ısınızı alacağı için hızla serinleyebilirsiniz. Eğer evin iki ucundan gelen hava bir cereyan oluşturuyorsa, bu hava akımının iki ucuna birer vantilatör yerleştirerek akımı maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz.

Soğuk yiyecekler tüketin

Tıpkı soğuk bir içecekte olduğu gibi soğuk yiyecekler de serinlemenize yardımcı olur. Bir meyve salatası ya da soğuk içilen çorbalar sizi serin tutmaya yardımcı olabilir. Eğer yemek pişirecekseniz fırın ve ocak yerine mikrodalga fırını ya da elektrikli ızgarayı tercih edin. Fırın ve ocak evinizi daha da ısıtacaktır.

Işıkları kapatın

Günümüzde florasan ve led ışıklar fazla ısı üretmese de klasik ampuller ışık ürettiği kadar ısı da üretiyor. Bu da ampulün bulunduğu ortamın ısınması anlamına geliyor. Benzer bir şekilde tüm elektronik cihazlar bekleme modunda olsa bile sıcak kalmaya devam ediyor. Bu sebeple gerekli olmayan tüm elektronik cihazları kapatın.

Soğuk duş alın ya da yüzün

Bu akla ilk gelen fikirlerden birisi. İşe yaramasının sebebi, hem soğuk suyun vücudu hızla soğutması hem de sudan çıktıktan sonra da suyun buharlaşmaya devam etmesi sebebiyle soğuk kalmanıza yardımcı olması. Eğer bunları yapma imkanınız yoksa bileklerinizi soğuk su ya da buzla ovabilirsiniz. Burada damarlar deriye çok yakın olduğu için buradan geçen kanın soğuması kısa sürede genel vücut ısınızın da düşmesine yardımcı olacaktır.

Uzun dönemli çözümler için aşağıdaki yöntemleri de uygulayabilirsiniz.

Tavan yalıtımı

Eğer müstakil bir evde oturuyorsanız evin tavanına yalıtım yaptırmak evdeki serin havanın dışarı çıkmasına engel olarak evinizi serin tutacaktır. Eğer merkezi soğutma sisteminiz bulunuyorsa havanın dışarı çıkmasını sağlayacak tüm boşlukları kapattığınızdan emin olun. Böylece soğuk havanın yaklaşık yüzde 20’sini koruyabilirsiniz.

Stratejik noktalara ağaç dikin

(Yine müstakil ve bahçeli bir evde oturuyorsanız) evin doğu ve batı cephelerine dikeceğiniz ağaçlar güneşin evinize direkt olarak vurmasını engelleyecektir. Eğer diktiğiniz ağaçlar kışın yapraklarını döküyorsa, soğuk havalarda da güneş ışığının eve gelmesine engel olmayacaktır. Ayrıca klimanın dış ünitesi gibi evin ısı yayan noktalarını da ağaç gölgesinde tutmak evin serin kalmasına yardımcı olacaktır.

Tente taktırın

Eğer şartlarınız buna uygun değilse ya da ağaç dikmek ve büyümesini beklemek istemiyorsanız, evinize güneşin direkt vurmasını engellemek için tente kullanabilirsiniz.

hot-weather-1

Klima olmadan serinlemek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz. Bu yöntemlerin neden işe yaradığını öğrenmek için haberin tamamını okuyabilirsiniz.

 • Gündüz camları kapatın
 • Vantilatörleri stratejik kullanın
 • Soğuk yiyecek v e içecekler tüketin
 • Işıkları ve elektronik cihazları kapatın
 • Soğuk duş alın ya da yüzün
 • Bileklerinize buz sürün

Uzun dönemli çözümler için aşağıdaki yöntemleri de uygulayabilirsiniz.

 • Tavan yalıtımı yaptırın
 • Stratejik noktalara ağaç dikin
 • Eve tente taktırın


5 yanıt

 1. Arda avatarı

  Serdar Kuzuloğlu’nu bu tür içerikler için takip etmiyoruz, bırakın bunları milliyet, hürriyet yapsın :(

  1. emre avatarı

   yessss. orrayyttttt

 2. Sutekin avatarı
  Sutekin

  Bence içerik iyi eko yaşama dönmeliyiz bir an önce burada anlatılanda modern yaşamla eko yaşamın bir beraberliği…

 3. Anil avatarı
  Anil

  Komle buz dolabına girin! Kesin çözüm. :D Serdar bey bırakın bunları diğer saçma salak siteler haber yapsın, burayı bunlar için takip etmiyoruz ki canım.

 4. Bencrayzz avatarı
  Bencrayzz

  Yarın bir gün bir şeyler olsa elektrikler uzun süre kesilse benzin mazot ortadan kaybolsa ne yaparız acep Bir mağara biraz toprak ve eşek mi satın alsak acep :)

Yorumunuz: