Çöl sıcağında dahi serin futbol

Dubai'de inşa edilmesi planlanan yeni stadyumun serin tutulabilmesi için tasarımın ve doğal kaynakların serinletici özelliklerinden faydalanılacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sıcak bir Orta Doğu ülkesinde stadyuma gelen insanları nasıl serinletirsiniz? Dev klimalarla seyircilerin üzerine soğuk hava üflemek bir çözüm olabilir ancak bu hiç sürdürülebilir bir yöntem değil. Bu sebeple tasarımcılar daha çevreci ve sürdürülebilir bir yöntem geliştirdi.

Doğal kaynaklardan yararlanılacak

Dubai’de yapılması planlanan Muhammed bin Raşid Stadyumu’nun tasarım görevini alan mimarlık şirketi Perkins+Will kavurucu çöl sıcaklarında bile hep sporcuların hem de seyircilerin rahat edeceği bir stadyum inşa etmek için işe koyuldu. Tasarımda stadyumun dış yüzeyi ızgaralı bir yapıya sahip olacak şekilde planlandı. Böylece duvarlar arasında hava geçişi sağlanacak ancak sıcak çöl kumlarının içeri girmesi engellenecek. Hava akışı stadyuma genel bir serinlik katacak.

Çanak şeklinde inşa edilmesi planlanan stadyumun üst kısmı, teflon kaplamalı yarı saydam cam örtüyle kapatılacak. Bu katman gelen ısının yüzde 75’ini keserek stadyumu serin tutacak. Stadyumun altına ise dev bir havuz inşa edilerek serinlik en üst seviyeye çıkarılacak. Stadyumun çevresinin de serin kalabilmesi ve sıcak rüzgarların önlenmesi için bölgeye ağaçlar dikilecek.

perkins-will-dubai-bowl-stadium-4

Planda sadece stadyum yok

Yerden 18 metre yükseltilmiş olarak inşa edilecek olan stadyumun altında kalan bölüm ise gölgelik bir meydan olarak ziyaretçilere hizmet verecek. Bölgeye stadyumun dışında antrenman alanı, spor salonu, seyirciler için alışveriş noktaları, müze ve 5 bin araçlık bir otopark da inşa edilecek. 12 bin metre karelik bir alana yerleşecek olan stadyum 60 bin kişilik kapasitesiyle Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük stadı olacak.

perkins-will-dubai-bowl-stadium-7

Bölgede yazın sıcaklığın 50 dereceye kadar çıkabildiği göz önünde bulundurulduğunda tüm bu çabaların yeterli olmayabileceği endişesi de ortaya çıkıyor. Tasarım aşamasında olan bu stadyumun inşa edilmesi için henüz karar çıkmadı.

Kaynak: New Atlas

Yaz aylarında 50 dereceye yaklaşan kavurucu sıcaklara maruz kalan Dubai'de, yılın dört mevsiminde de kullanılabilecek bir stadyum inşa etmek isteyen tasarımcılar yaratıcı çözümler ortaya koyuyor. Stadın yaz aylarında serin kalabilmesi için dış yüzeyinin hava akışını sağlayacak ancak kumların girişini engelleyecek şekilde yapılması planlanıyor. Ayrıca stadın üstünün yarı saydam bir tabakayla kapatılması ve altına dev bir havuz inşa edilmesiyle ısı artışının azalması sağlanacak. Stadın çevresine dikilecek ağaçların da sıcak rüzgarları engellemesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği