Katar’da Zaha Hadid’in tasarladığı stadyum kullanıma açıldı

The Al Wakrah Stadium adını taşıyan stadyum 2022’de Katar’da gerçekleşecek FIFA Dünya Kupası için tasarlanmıştı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2010 yılında Katar’ın 2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahibi seçilmesinden sonra ülkede birçok yeni binanın inşasına başlanmıştı. Bunlardan en dikkat çekenlerden biri de 2016’da hayatını kaybeden ünlü mimar Zaha Hadid imzasını taşıyan stadyumdu. Hadid’in ortağı Patrik Schumacher ile birlikte tasarladığı stadyum uzun bir çalışma sonunda tamamlandı ve ilk futbol maçını ağırlamaya hazır.

Çöl sıcağına hazırlıklı stadyum

Zaha Hadid Mimarlık’ın, Aecom ile ortak yaptığı stadyum, modüler yapısıyla Kupa zamanı 40 bin, normal dönemde de 20 bin izleyici ağırlayabilecek kapasitede. Katar’daki boğucu sıcaklar göz önünde bulundurularak tasarlanan stadyumun çatısı istenildiğinde kapatılabiliyor ve sıcağa karşı koruma sağlıyor. Stadyumun iç bölümü, izleyici bölümlerini 18, oyun alanını ise 20 derece sıcaklığa sabitleyen yüksek teknoloji bir havalandırma sistemiyle soğutuluyor. Al Wakrah Stadyumu adını taşıyan yapının yer aldığı bölge de ayrıca bir planlamaya tabi tutulmuş. Bir pazar ve aktivite parkının yanında, stadyumda etkinlik olmadığına da canlı kalmasına yardım edecek etkinliklerin düzenlenmesine uygun bir mahalle tasarlanmış.

İşçi ölümleriyle de konuşuldu

Katar’da Dünya Kupası için başlanan inşaatlarda 2014 itibariyle 500’den fazla işçi hayatını kaybetmişti. Bu sorunla ilgili yapılan bir röportajda mimar Hadid: ”Bu benim değil, Katar hükümetinin problemi. Ona bakarsanız Irak’taki ölümler beni daha fazla ilgilendiriyor, ama ne yapabilirim? Bir mimar olarak bu benim işim değil,” diyerek tepki toplamıştı. Katar’da bu inşaatlarda şimdiye kadar hayatını kaybeden işçi sayısının tam olarak kaç olduğu bilinmiyor.

Kaynak: New Atlas

Katar’ın 2010 yılında 2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahibi seçilmesinden sonra ülkede birçok yeni binanın inşasına başlanmıştı. Bunlardan en dikkat çekenlerden biri de 2016’da hayatını kaybeden ünlü mimar Zaha Hadid imzasını taşıyan stadyumdu. Hadid’in ortağı Patrik Schumacher ile birlikte tasarladığı stadyum uzun bir çalışma sonunda tamamlandı ve ilk futbol maçını ağırlamaya hazır.Bir yanıt

Yorumunuz: