Katar konteynerlerden stadyum inşa edecek

Katar'da düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası için modüler bir stadyum inşa edilmesi planları açıklandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Katar’da düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası için modüler bir stadyum inşa edilmesi planları açıklandı. Etkinliğin altyapısından sorumlu Supreme Committee for Delivery & Legacy adlı merkez tarafından açıklanan projedeki stadyum, konteynerler de dahil modüler bina blokları kullanılarak inşa edilecek. Tasarımının doğası sayesinde stadyumu başka bir yerde yeniden kurmak hatta küçültmek mümkün olacak.

Fenwick Iribarren mimarlık tarafından tasarlanan 40 bin kişilik stadyum Katar’ın başkenti Doha’da sahil kıyısına kurulacak. İsmi şimdilik Ras Abu Aboud Stadyumu olan yapının inşaatı normalden daha az malzeme gerektireceği için daha az atık oluşturarak inşaat sürecinin karbon ayak izini azaltacak. Ayrıca stadyumdan bakıldığında, Doha’nın önemli simgelerinden Korniş (sahil kıyısındaki yedi kilometrelik bir gezinti alanı) görülebilecek. Şu anda inşaatı devam eden stadyumun dünya kupasından iki yıl önce 2020 yılında tamamlanması bekleniyor.

Kaynak: Design Boom

Katar'da düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası için modüler bir stadyum inşa edilmesi planları açıklandı. Etkinliğin altyapısından sorumlu Supreme Committee for Delivery & Legacy adlı merkez tarafından açıklanan projedeki stadyum, konteynerler de dahil modüler bina blokları kullanılarak inşa edilecek. İsmi şimdilik Ras Abu Aboud Stadyumu belirlenen 40 bin kişilik stadyum Katar'ın başkenti Doha'da sahil kıyısına kurulacak. Ayrıca stadyumdan bakıldığında, Doha'nın önemli simgelerinden Korniş (sahil kıyısındaki yedi kilometrelik bir gezinti alanı) görülebilecek. Şu anda inşaatı devam eden stadyumun dünya kupasından iki yıl önce 2020 yılında tamamlanması bekleniyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği