Su borularında yaşama sanatı

Hong Kong’da yaşayan Mimar James Law, OPod adını verdiği ‘mikro ev’ konseptinin şehirde yaşanan konut krizini bir nebze de olsa hafifleteceğine inanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2017 yılında yapılan Demographia International Housing Affordability Survey‘e göre Hong Kong son yedi yıldır dünyanın en pahalı evlerine ev sahipliği yapan şehir olma özelliğini taşıyor. Hong Kong’da yaşayan Mimar James Law, ‘mikro ev’ fikrinin şehirde yaşanan konut krizini rahatlatmaya yardımcı olacağına inanıyor. Law’un küçük ev tasarımları alışık olduğumuz evlerden çok daha farklı zira modern bir evden beklenebilecek bütün özelliklerle donatılmış, betondan yapılan su borularından oluşuyor.

OPod olarak adlandırılan bu ‘tüp evler’ yaklaşık 10 metrekare civarında. Bir fikir vermesi açısından, standart bir tek arabalık garajın yaklaşık 20 metrekare civarında olduğu örneği verilebilir. Law’un şirketi James Law Cybertecture tarafından tasarlanan ‘tüp ev’ konseptinde açılarak yatağa dönüşebilen bir koltuk, bir mini buzdolabı, mikrodalga ve içinde duş da bulunan bir tuvalet mevcut.

Bir tüp evin fiyatı 15 bin Dolar olacak

Ev tasarımı şu anda bir prototip olsa da Law yakın zamanda ev satmaya başlamayı planladığını söylüyor. Law ve ekibi inşaata başlayabilmek için gerekli izinleri almaya çalışıyor. Her bir tüp evin fiyatının 15 bin Dolar civarında olacağı açıklandı. Evet ucuz değil fakat yaklaşık 55 metrekarelik bir evin ortalama 1,8 milyon Dolar’a satıldığı Hong Kong için gayet ucuz olduğu söylenebilir. Fotoğraflarda da görüleceği üzere bu tüp evler tersane, bina aralarındaki boşluklar ve hatta viyadüklerin altı gibi çeşitli boşluklara inşa edilebilir.

Su borularının ağırlığı yaklaşık 22 ton olduğu için bir araya kondukları zaman sabit durmaları için demir gibi malzemelere ihtiyaç duyulmayacak. Bu yüzden de montaj masraflarının düşük olacağı tahmin ediliyor. Law “Aşırı yüksek kiralar, konut masrafları ve yetersiz kamu konutları yüzünden Hong Kong’da pek çok insan kötü şartlar altında veya paylaşımlı evlerde yaşamak durumunda kalıyor. OPod bu soruna pahalı olmayan bir alternatif sunabilecek nitelikte bir proje.” diyor.

Kaynak: Business Insider

Hong Kong son yedi yıldır dünyanın en pahalı evlerinin satıldığı şehir olma özelliğini taşıyor. Hong Kong’da yaşayan Mimar James Law ise, OPod adını verdiği ‘mikro ev’ fikrinin Hong Kong’da yaşanan konut krizini bir nebze de olsa rahatlatacağına inanıyor. Her biri yaklaşık 10 metrekare civarında olacak OPod’ların fiyatının ise 15 bin Dolar olması planlanıyor. Evlerin içinde açılarak yatağa dönüşebilen bir koltuk, bir mini buzdolabı, mikrodalga ve içinde duş da bulunan bir tuvalet olacak. Evler tersane, bina aralarındaki boşluklar ve hatta viyadüklerin altı gibi çeşitli boşluklara inşa edilebilir. Proje henüz prototip olsa da Law ve ekibi inşaatlara başlayabilmek için çeşitli izinler almak için çalışmalarını sürdürüyor.5 yanıt

 1. Berna Çıpa avatarı
  Berna Çıpa

  Bu ne ya!? Şehirli insanın sonu tavuk gibi kümese tıkılmak demek ki. Giderim köyde yaşarım böyle yaşayacağıma. O da olmazsa Moğolistan’ın steplerinde avcı toplayıcı olurum. Mutluluk temiz topraklar üstünde özgürce yürüyebilmektir ne de olsa.

  1. nevin kılıçoğlu avatarı
   nevin kılıçoğlu

   köyde yaşayabilmekte ciddi kapasite ister öyle gider köyde yaşarım demekle olmuyor işte…

  2. Umut Yüksel avatarı
   Umut Yüksel

   Müthiş. Katılıyorum

 2. Erkan avatarı
  Erkan

  Tüpün metrekareyi hangi kesitten, nasıl hesapladığını bi ben merak ettim sanırım :)

 3. Asso avatarı
  Asso

  Evi su basarsa nolcak? Bunu hesap edememişler yazık.

Yorumunuz: