Haftanın Özeti: 187

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Her tatil sezonunda kitap tavsiyelerinde bulunan Microsoft Kurucusu Bill Gates bu yaz için de beş kitap önerdi. Gates tavsiyelerinin çoğunun önemli sorulara yanıt aradığını fark ettiğini söylüyor. Bu sorulardan bazıları şu şekilde: “Bir dahiyi harekete geçiren şey nedir? Neden iyi insanların başına kötü şeyler geliyor? İnsanlık nereden geldi ve nereye gidiyor?” Aşağıda listelenen kitaplar bu temel sorulara yanıt bulmaya çalışıyor.

  1. Leonardo da Vinci – Walter Isaacson
  2. Everything Happens for a Reason and Other Lies I’ve Loved (Her şeyin bir sebebi vardır ve sevdiğim diğer yalanlar) – Kate Bowler
  3. Lincoln in the Bardo (Arafta) – George Saunders
  4. Origin Story: A Big History of Everything (Başlangıç Hikayesi: Her Şeyin Büyük Geçmişi) – David Christian
  5. Factfulness (Gerçekçilik) – Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Rosling Ronnlund

Yurdun genelinde hava yağışlı, İkinci Dünya Savaşı belgeseli izlemelik bir gün yani. İkinci Dünya Savaşı’ndaki Nazi zulmünden sanatın farklı dalları da payını almıştı. O dönemde yağmalanan ve yok edildiği söylenen ünlü tabloların bir apartman dairesinde, bodrum katında, depoda ortaya çıktığıyla ilgili haberler okuruz. Nazi yönetimi tarafından Dejenere Sanat şeklinde damgalanan sanat eserlerin dijital ortama aktarılıp ‘halka açıldığını’ hatırlatalım.

Bu yaz Rusya’da düzenlenecek olan 2018 Dünya Kupası, Birleşik Krallık’ta BBC tarafından yayınlanacak. Bu iş birliğini duyurmaya niyetlenen BBC ilginç bir yöntem tercih etti. Blinkink ekibi tarafından hazırlanan 600 adet halının fotoğrafları 60 saniyelik bir videoya dönüştürüldü. Günümüzün ve geçmişin en büyük futbolcularının tasvir edildiği halılar 12 Haziran’da Manchester Ulusal Futbol Müzesi’nde sergilenecek.

ABD’nin eski başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama‘nın önümüzdeki sezonlar için Netflix ile görüştüğünü okumuştuk. “Michelle ve ben ilham veren yaratıcı sesleri bütün dünyayla paylaşmayı umuyoruz” diyen Obama anlaşmanın resmiyete döküldüğünü belirtti ama detaylı bilgi henüz yok. Film ve dizi yapımcılığı için Netflix ile iş birliğine giden çiftin imzasını senaryolu ve senaryosuz dizilerde, belgesel ve uzun metraj filmlerde göreceğiz.

Televizyon efsaneleri arasına girmeyi başaran çizgi dizi Simpsons‘ın yaratıcısı Matt Groening‘in Netflix için hayata geçirdiği yeni dizisinin detayları belli olmaya başladı. 17 Ağustos’ta yayınlanacak olan Disenchanment, Bean isimli alkolik bir prensesin hikayesini anlatıyor.

Star Wars‘un en havalı yüzlerinden biri olan Boba Fett de kendi filmine çıkan karakterler kervanına katılıyor. Kelle avcısı anti-kahramanın baş rolde olacağı filmi, geçen yılı kasıp kavuran Logan‘da da parmağı olan James Mangold‘un çekmesi bekleniyor.

Star Wars hayran topluluğu Jediturk, 1997’de başladığı yolculuğunun 21’inci yılını yeni bir sergiyle kutluyor. “Jedi Günlükleri 2” adlı sergi 13 sanatçının ilüstrasyon, resim ve fotoğraflarından oluşuyor. Profilo AVM’deki Cinema Pink’te açılacak olan sergi 23 Haziran’a kadar görülebilecek.

İlk gösterimi geçtiğimiz hafta Cannes Film Festivali’nde yapılan Nuri Bilge Ceylan imzalı Ahlat Ağacı‘nın 1 Haziran’da vizyona girmesi bekleniyor. Film hakkında eldeki bilgileri, olup bitenleri özetledik.

Yolcu uçağı pilotu Cristiaan van Hejist “en azından bugün Instagram’a bir şey koymayayım, benimkiler de fotoğraf mı canım” dedirtecek kareler çekiyor. Bir kısmını şurada bulabilirsiniz.

Yükseklere çıkmışken New York‘a yukarıdan, şöyle ‘kaliteli‘ bir bakış atalım. Phil Holland tarafından havadan çekilen 12K panoramik video, New York’un bugüne kadarki en net görüntüsü olabilir. 12K demek nereden baksanız her karenin 100 megapiksel olması demek. “Neyle çekmiş ki onu?” derseniz cevabı RED Weapon 8K VV Monstro.

Haftayı kediyle bitirelim. Toronto merkezli fotoğrafçı ve Photoshop sanatçısı Mani, devasa hayvanların etrafta dolandığı bir dünyaya götürüyor. Fotoğraflarda bu hayvanların herhangi bir şekilde insanların yaşamını tehdit ettiğine dair bir iz yok tabii.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: