Haftanın Özeti: 125

13 - 19 Mart 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım / İnovasyon

Noun Project grubu, dünyanın en büyük görsel dil kaynaklarından birini oluşturdu. ‘Değişim İçin İkonlar’ adlı web sitesini kuran grup görsel dilin akılda kalıcılığını ve evrenselliğini vurguluyor. Dünyada olumlu bir etki yaratmak amacındaki Noun Project eylemlerde, mitinglerde ya da kişisel amaçlarla kullanılması için görselleri ücretsiz olarak kullanıma sunuyor. Sitedeki görsellerin temaları arasında eşitlik, kadın ve LGBTİ hakları, ifade özgürlüğü, göçmenler gibi başlıklar yer alıyor.

Deneysel bir Adobe projesi makine öğrenimi ve yapay zekayı, grafik ve web tasarımı ile bir araya getiriyor. Şirket, proje kapsamında tasarımcıların fotoğraf kesme ya da web sayfası tasarlama gibi işlerini otomasyona geçiren bir araç tasarlıyor. Projedeki amaç, büyük firmalara özel hazırlanan web sitelerinin tasarımını kolaylaştırmak. Tasarımcının site düzenine, renk ve fotoğraf boyutlarına karar vermesi yerine, yazılım girdileri analiz ederek tasarım öğeleri konusunda tavsiye veriyor.

Şimdilik tasarımcıların işlerini kaybetmekten korkmasına gerek yok, ancak bu tarz araçların gelecekte daha fazlasını sunacaklarını beklemek de yerinde olur.

Dünyanın en büyük GIF kütüphanesi Giphy, yeni çıkardığı The Giphy Arts VR uygulaması ile birçok sanatçının hareketlendirilmiş işlerinden oluşan bir galeri oluşturdu ve böylece Museum of GIF Art (MoGA) ile ilk GIF sanatı müzesine imza attı. Loop Dreams adındaki ilk sergide 20 sanatçının işleri bulunuyor. Bütün mobil sanal gerçeklik gözlükleriyle uyumlu olan uygulama HTC Vive, Android ve iPhone’unkiler dahil bütün uygulamalarda çalışıyor.

Magic Calendar akıllı telefonlar ve klasik kağıt takvimlerin özelliklerini bir arada bulunduran, hem analog hem de dijital bir ürün. Elektronik mürekkep (e-ink) kullanılarak tasarlanan bu araç bildiğimiz türden bir duvar takvimi. Ancak akıllı telefonla senkronize çalışıyor. Akıllı takvim de diyebileceğimiz takvim hala geliştiriliyor.

Japonya’ya has kapsül otelleradından da anlaşıldığı üzere, uzay gemisinden fırlamış gibi görünen mini bölmelerden oluşuyor. Odalarda yerden tasarruf etmek amacıyla, misafirlere spor salonlarındaki benzer birer kilitli dolap veriliyor. Oda alanlarında 15 ila 20 adet çift sıra kapsül bulunuyor. Tercih edilme sebeplerinin başında -elbette- ucuzluğu geliyor. Biraz klostrofobik olduğuna şüphe yok. İzleyelim.

WikiHouse, ev yapma şeklini yeniden keşfetmek için kullanılan açık kaynaklı bir proje. Herkesin kullanabileceği ve geliştirebileceği en iyi, en basit, en sürdürülebilir ve en yüksek performanslı bina teknolojilerini geliştirmek için işbirliği yapan mimarlar, tasarımcılar, mühendisler ve üreticiler tarafından geliştirilen WikiHouse’un hedefi, bu teknolojilerin yeni endüstri standartları haline gelmesi.

https://www.youtube.com/watch?v=oZo2we5Adyo

WaterBot, dünyanın ilk su kalitesini ölçen akıllı monitörü olarak adlandırılan bir cihaz. WaterBot, suyu ve interneti birbirine bağlayarak gerçek zamanlı su kalitesini akıllı telefon veya tablet üzerinden görebilmemizi sağlıyor. Cihaz şu anda Indiegogo’da fon topluyor; fiyatı da 139 Dolar.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=eTRa22IzreU

PERK isimli tam otomatik kahve makinesi, mükemmel üçüncü dalga kahveyi kolaylıkla yapma iddiası ile yola çıkmış. Üçüncü dalga kahvenin özelliği şeker ya da süte ihtiyaç duymadan içebileceğiz yumuşak ve aromatik lezzete ulaşmış olması. Bu kahvenin yapımında çekirdek seçiminden öğütmeye kadar her adımı çok önemli ama içlerinden en zoru, son aşama olan demleme kısmı. PERK de tam burada yardımınıza koşuyor. “Kahvemi tam kıvamında ve zahmetsizce içmek istiyorum,” diyenleri (şimdilik) 199 Dolar’lık Kickstarter kampanyasına davet ediyor.

https://www.youtube.com/watch?v=3PBrFcVdKuI

Ünlü Alman spor ürünleri markası Adidas, Avusturalyalı mobil fitness uygulamaları üreten Runtastic’i satın almasının ardından bunu iş stratejisinin daha büyük bir parçası haline getirmeye odaklandı. Şirket şimdi sadece bağımsız bir donanım geliştirmeyi planlıyor. Bununla beraber içerik ve teknik bilginin bir kısmını diğer üçüncü parti cihazlara açabilecek.

Şirket, bunu kişilerin cihazlarına da genişletebilmek için açık bir platform senaryosunun üzerinde çalışıyor.

Google ve Levi’s tarafından geliştirilen akıllı ceket, teknoloji iletken kumaş ve giyside bulunan Bluetooth cihaz yoluyla hayat buluyor. Levi’s Commuter akıllı ceket, sahibine etrafında bulunan yerler hakkında bilgi alma, müzik değiştirme ve cekete dokunarak gelen aramalara cevap verme imkanı sunuyor. Ceketin sonbahar sezonunda 350 Dolar’dan mağazalardaki yerini alması bekleniyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]ABD Ordusu yeni bomba fırlatıcısı Rambo’yu duyurdu.[/inlinetweet] Savaş dünyası için devrim niteliği taşıyacak bir gelişme olduğu söylenen Rambo, 50 ayrı parçadan oluşan ve tamamı üç boyutlu yazıcı tarafından üretilmiş bir bomba atar.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Norveç hükümeti, dünyanın ilk gemi tünelini inşa edecek.[/inlinetweet] 45 metre yükseklik ve 36 metre genişliğe sahip olması planlanan tünelin uzunluğu ise 1,7 km olacak. Bu tünelin inşası ile birlikte, gemilerin Kuzey Denizi ile Norveç Denizi arasında geçişi kolaylaştırılacak.

Konu tünelse Elon Musk’a danışmakta fayda var.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Čezeta scooter 60. doğum gününü sınırlı sayıda üretilen Type 506 elektrikli modeli ile kutluyor.[/inlinetweet] 20 yıl önce üretimi durdurulan, şirketin el yapımı olarak özel üreteceği motosikletler orijinallerinin modern birer kopyası olacak. Bir zamanlar Avrupa’nın en büyük motosiklet yapımcılarından olan marka dayanıklılığı ve özgün tasarımı ile ün kazanmıştı. Motosikletler ön taraftan burun kısmının andırdığı silüetle ‘domuz’ lakabına sahip olmuştu.

https://www.youtube.com/watch?v=V8uRKxqsNiE

Elektrikli araç pazarı bir yarışmacı daha kazandı. Bundan önce NextEv olarak bilinen [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Nio 2020 yılında (otonom) elektrikli bir aracı ABD pazarına sunacağını açıkladı.[/inlinetweet] Nio Eve isimli aracın, yolcuların kişisel tercihlerini öğrenen Nomi isimli bir yapay zeka robotu var. Yepyeni bir konsepte sahip olan aracın önden başlayıp tavanı da kaplayarak arkaya kadar devam eden panoramik penceresi, kayarak açılan kapıları ve altı yolcu kapasitesi bulunuyor. Kesinlikle sıradışı ve heyecan verici.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Finans teknolojileri.
 3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

9 Yorum

 • Ellerinize gözlerinize sağlık. Bu hafta için bir ayrıntı da İstanbul Film Festivali’nin programının açıklanması oldu, naçizane bir not düşmek istedim. Saygılar.

 • ABD Adalet Bakanlığı, 2014 yılında Yahoo’ya yapılan siber saldırı için KGB (Rus İstihbarat Servisi) adına çalışan iki kişinin de bulunduğu dört kişiyi suçluyor. 500 milyon kullanıcının bilgilerini çalmakla suçlanan dört kişinin yaptığı eylem tarihteki en büyük ikinci çevrimiçi suç olarak nitelendirildi.

  Serdar Bey, yukarıda bahsettiğiniz KGB, 91 yılında kapatılmadı mı? FSB falan olmasın o istihbarat kuruluşu?

 • Portakal’in Hollanda’da yetismedigini ögrenemeyen geri zekalilar ve onlar yüzünden düstügümüz haller… Yazik onlarla ayni ülkenin kimligini tasimaktan utanioyorum.

 • Havayolu raitinglerinde Edream yerine skytraxratings.com’u tercih edin. Hem güncel hem de araştırma objektif yapılıyor. Çogu acente bu kaynaktan faydalanıyor.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Haftalık Bülten Aboneliği