Haftanın Özeti: 125

13 - 19 Mart 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Finans Teknolojileri

Çin’de aklınıza gelen hemen her şeyi QR kod ile ödemek mümkün. Hatta ödemelerin dışında sosyalleşirken bile kartvizit yerine QR kodu verilmesi olağan bir durum. QR kullanımının yaygınlığını fırsat bilen dolandırıcılar boş durmayıp geçtiğimiz hafta hileli QR kodları ile 13 milyon Dolar çaldı. Suçlular bunu orijinal kodların üstüne kendi kodlarını yapıştırıp müşterileri kandırarak başardı.

QR kodları daha önce de akıllı telefonlara virüs bulaştırarak mobil cüzdanlardan para çalmak için kullanılmıştı.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]2013’ten beri Gmail’a entegre olan Google Cüzdan bundan böyle mobilde de kullanılabilecek.[/inlinetweet] Android’de Gmail uygulaması kullananlar artık Gmail kullanıcısı olsun olmasın herhangi bir kişiye uygulama ile para gönderebilecek ya da birinden para talebinde bulunabilecek. Hem de Google Cüzdan uygulamasını yüklemeye gerek kalmadan. Uygulamayı kullanarak Gmail ile havale yapmak, dosya göndermek kadar kolay olacak. Ayrıca havale ücreti de yok.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Visa ödeme çipine sahip prototip Ray-Ban güneş gözlükleri tanıttı.[/inlinetweet] Gözlüğü kullanarak, Visa yakın alan iletişimi (NFC) terminali olan yerlerde ödeme yapılabiliyor. Visa, ödeme gözlüklerinin pilot çalışmasını, sponsoru olduğu Dünya Sörf Ligi 2017 Quiksilver Sörf Yarışması’nda, Avustrulya’da yapacak. Austin’de her yıl düzenlenen ünlü South by Southwest Festival’inde (SXSW) gözlükleri tanıtan Visa, ürünün piyasaya çıkma tarihi ya da fiyatı hakkında henüz bir bilgi vermiyor.

Konseptin farklı banka ve markalar için de görüşüldüğü biliniyor.

JP Morgan Chase & Co. ABD’nin en büyük bankası ve Amerikan bankacılık sektöründeki en büyük işverenlerden biri. Bankanın 240 bin çalışanının bir kısmını avukatlar ve kredi uzmanları oluşturuyor. Bu gruptaki çalışanlar yılda toplam 360 bin saati ticari kredi anlaşmalarını değerlendirmek gibi görece sıradan işlere harcıyor. Şirket yakın zamanda, makine öğrenimini kullanarak bu süreyi saniyelere indirmeyi başardı. ALARM!

Yapay zekanın çalışanlar arasında işsizlik korkusu yarattığının farkında olan şirket bunu özgürleştirmek olarak yorumluyor.

Mobil uygulamalar banka müşterileri için olduğu kadar çalışanları için de önem taşıyor. IBM’in MobileFirst iOS uygulama paketi bu fikrin üstüne inşa edilmiş. Paketteki uygulamalar, bankacılığın farklı sektörlerinden çalışanlar için özel olarak tasarlanmış. Bu uygulama paketleri için IBM iki yıl önce -dostu olduğunu söyleyemeyeceğimiz- Apple ile çalışmaya başladı. [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Santander, IBM destekli iOS uygulamalarını sunun ilk banka olacak.[/inlinetweet] Santander için tasarlanan ilk uygulamalar Nisan ayında kullanılmaya başlayacak. Bankaların yaşadığı bu dijital dönüşümün amacı, müşteri memnuniyetini artırmak amacıyla çalışanların kullandığı bilgi ve araçları güçlendirmek.

Dijital para birimi dünyasında ilginç gelişmeler yaşanıyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) borsa kurallarını Bitcoin için de borsa yatırım fonu oluşturulabilecek şekilde güncellemeyi reddetmesinin ardından, tüm dijital birimlerin düşüşe geçmesi bekleniyordu. İlk etapta Bitcoin gerçekten de değer kaybetti, ancak yatırımcılar Ethereum, Dash ve Ripple gibi diğer dijital para birimlerini adeta yuttu. Üstüne, Bitcoin de beklenenden çok daha hızlı bir şekilde iyileşme sergileyince bir hafta içinde neredeyse kendi en yüksek değerine geri döndü. Yaşananların bir açıklamasını yapmak zor fakat bize gösterdiği, piyasanın hakimi Bitcoin dışındaki dijital para birimlerinin de tahminlerimizden fazla güçlenmeye başladığı.

Dijital para birimleri ‘güneşli günleri’ görecek gibi.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Finans teknolojileri.
 3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

9 Yorum

 • Ellerinize gözlerinize sağlık. Bu hafta için bir ayrıntı da İstanbul Film Festivali’nin programının açıklanması oldu, naçizane bir not düşmek istedim. Saygılar.

 • ABD Adalet Bakanlığı, 2014 yılında Yahoo’ya yapılan siber saldırı için KGB (Rus İstihbarat Servisi) adına çalışan iki kişinin de bulunduğu dört kişiyi suçluyor. 500 milyon kullanıcının bilgilerini çalmakla suçlanan dört kişinin yaptığı eylem tarihteki en büyük ikinci çevrimiçi suç olarak nitelendirildi.

  Serdar Bey, yukarıda bahsettiğiniz KGB, 91 yılında kapatılmadı mı? FSB falan olmasın o istihbarat kuruluşu?

 • Portakal’in Hollanda’da yetismedigini ögrenemeyen geri zekalilar ve onlar yüzünden düstügümüz haller… Yazik onlarla ayni ülkenin kimligini tasimaktan utanioyorum.

 • Havayolu raitinglerinde Edream yerine skytraxratings.com’u tercih edin. Hem güncel hem de araştırma objektif yapılıyor. Çogu acente bu kaynaktan faydalanıyor.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Haftalık Bülten Aboneliği