Haftanın Özeti: 115

Her yerde ekran var!
2 - 8 Ocak 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

2017’nin ilk saatlerinin kutlanmakta olduğu İstanbul / Ortaköy’deki ünlü gece kulübü Reina’da silahlı bir terör saldırısı yaşandı. IŞİD’in üstlendiği ve 1983 doğumlu Özbek kökenli A. M.’nin gerçekleştirdiği açıklanan eylemde 11’i Türkiye vatandaşı 39 kişi öldü, 71 kişi yaralandı. 600’e yakın kişinin bulunduğu mekanı dakikalarca otomatik tüfekle tarayan saldırgan çıkan kargaşada kaçarak izini kaybettirdi. 15 Aralık’ta İstanbul’a geldiği belirlenen ve son derece eğitimli olduğu anlaşılan teröristin yeni bir eylem daha gerçekleştirmesi de ihtimaller arasında.

Reina Gece Kulübü.

Reina saldırısındaki bazı görgü tanıklarının birden çok kişinin ateş açtığına yönelik iddiaları kafa karıştırmayı sürdürüyor. Öte yandan sırasında kulüpte eğlenenler arasındaki (ABD’li Deniz Piyadesi) Jacob Raak’ın şüpheli davranışları ve silah üreten bir şirketin sahibi olmasından ötürü saldırıda parmağı olabileceğine dair söylentiler çıktı. Fakat bu komplo teorisiyle ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

https://www.youtube.com/watch?v=fRTNZr-IAXM

Reina saldırısının yaraları henüz sarılmamışken Cuma günü de İzmir’in Bayraklı ilçesindeki İzmir Adliyesi’nin önünde bomba yüklü araç patlatıldı. Saldırıda 2 kişi öldü, 9 kişi yaralandı. İki terörist tarafından gerçekleştirildiği anlaşılan eylemde (şehit olan) Trafik Polisi Fethi Sekin olayın faciaya dönüşmesini canı pahasına engelledi. Zira Adliye binasına girmek isterken engellenip öldürülen iki teröristten 2 kalaşnikof, 8 RPG-7 fişeği, 8 el bombasının da aralarında bulunduğu çok sayıda silah ve mühimmat çıktı.  (Üstlenmemiş olmakla birlikte) PKK’nın gerçekleştirdiği iddia edilen terör eyleminin ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ 18 gözaltı gerçekleştirildiğini açıklarken, Başbakan Binali Yıldırım da “herkes normal hayatını sürdürsün” dedi.

https://www.youtube.com/watch?v=KC2oT0iQ3cE

Ulusal Güvenlik Bakanı Ben Wallace’ın açıklamasına göre [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]İngiltere IŞİD’in kimyasal saldırısından endişe ediyor.[/inlinetweet] Sunday Times gazetesinin yaptığı röportajda 2016 yılının Şubat ayında Fas’ta gerçekleştirilen bir baskında ele geçirilen terör hücresini ve içindekileri hatırlatan Bakan, “Bunları (kimyasal silah) Suriye ve Irak’ta kullandıklarına dair raporları gördük. Avrupa’da da kullanmak için can atıyorlar.” dedi. Ayrıca Bakan, ülkenin güvenlik güçlerinde çalışan amirlerin kimyasal silah saldırısı için hazırlık yaptığını ve bunun ülkenin en büyük korkusu olduğunu söyledi.

Çin resmi haber ajansından yapılan açıklamaya göre, ülkedeki tüm fildişi satış ve işleme çalışmaları 2017’nin sonuna kadar bitirilecek. Dünyanın en büyük fildişi pazarı olarak bilinen Çin bu kararıyla Afrika’da öldürülen fillerin korunması adına önemli bir adım attı. [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Dünyada toplam 415 bin fil kaldı ve her yıl 20 bini sadece dişleri için öldürülüyor.[/inlinetweet] Çin’in kararı, doğal yaşam dernekleri tarafından da övgüyle karşılandı.

Daha önce The Guardian ve Wired gibi dergilerde görev alan David McCandless’ın veri işleme sitesi Information is Beautiful’da her ülkenin iyi olduğu alanların işlendiği bir harita yayınlandı. Buna göre; Rusya dashcam sahipliliğiyle, ABD virüslü e-postalarla, Zambiya kadın girişimcileriyle ve İspanya LGBTİ toleransıyla öne çıkarak dikkat çekiyor. Türkiye ise atlasta Twitter sansürüyle yer aldı. (Haritanın ilk halinin yayınlandığı 2010 yılında Türkiye incir reçeli ile öne çıkıyordu).

Görseli büyütmek için tıklayın.

Kosta Rika 2016’da ihtiyaç duyduğu enerjiyi 250 günden fazla yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ettiğini açıkladı. 4,9 milyon nüfuslu ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 98,1’i yenilenebilir enerjiyle karşılanırken, üretimde hidroelektrik enerji santralleri birinci sırada geliyor.

Panama Belgeleri‘nden beri yönetim katında sıkıntı yaşayan İzlanda yeni yıla hükümetsiz girdi. 2016’nın son aylarına doğru Korsan Parti’nin iktidara yürüdüğü ülkede kimse koalisyona yanaşmazken, Kasım ayında sağ ve merkez partiler birlik olmayı denemiş ve başaramamıştı. Ardından, sol-merkez parti birleşimi de aynı şekilde sonuçlanmış ve hükümet kurulamamıştı.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Finlandiya iki yıl sürecek vatandaşlık maaşı uygulamasına başlıyor.[/inlinetweet] Bu sistem devletin her vatandaşına temel yaşam koşullarını sağlayabilecek minimum bir geliri garanti etmesini temel alıyor. 2 bin kişilik işsiz bir grubun seçildiği deneyde yaşam kalitesinin artması, işsizliğin düşmesi ve yeni işlerin kurulması bekleniyor. Eğer uygulamanın sonuçları başarılı olursa daha çok Fin (560 Avroluk) yardımdan yararlanacak.

İngiliz hikayelerinin en ünlü haydutu Robin Hood’un yuvası ‘Sherwood Ormanı‘ hidrolik çatlama tehdidi ile karşı karşıya. Geçtiğimiz aylarda merkez ofisini İngiltere’ye taşıyan çok uluslu kimya şirketleri kaya gazı aramak için orman komisyonundan izin aldı. Yapılacak araştırmaların, hikayelerde Robin Hood ve adamlarının üssü olan bin yıllık meşe ağacının bulunduğu bölgeyi de kapsayacağı söyleniyor. Çevreci örgütlerin tepkisine neden olay için lisans alan şirketlerden biri olan Ineos, basına yaptığı açıklamada doğal kaynaklara zarar verilmeyeceğini söyledi ama bu açıklama protestocuları tatmin etmiş sayılmaz.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Kum kedisi olarak da bilinen bir Arap yaban kedisi türü, 10 sene sonra ilk defa Birleşik Arap Emirlikleri’nde görüldü. [/inlinetweet]Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin nesli tükenmeye yakın olduğu için kırmızı listesine eklediği Benekli kedi, genellikle çöllerin olduğu Asya’nın güneybatısında ve Kuzey Afrika’da yaşıyor.

Norveç, FM radyo ağını terk edip dijital ses yayınına geçen ilk ülke oluyor. Yaklaşık iki milyon aracın dijital ses yayın ekipmanı olmaması endişe yaratırken, halkın yüzde 66’sı bu karara karşı.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg 2017 yılındaki hedeflerini açıkladı.[/inlinetweet] Kişisel Facebook hesabından paylaştığı iletide yeni yılda ABD’nin tüm eyaletlerini gezip, insanlarla tanışmak istediğini söyledi. Tanışacağı insanların düşüncelerini ve gelecekle ilgili planlarını öğrenmek istediğini belirten Zuckerberg’in bu hareketi, siyasete atılmak istediği söylentilerini de güçlendiriyor.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Finans teknolojileri.
  3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

8 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği