Çin fildişi ticaretini yasaklıyor

Dünyanın en büyük fildişi pazarı olarak bilinen Çin, 2017’nin sonuna kadar ülkedeki tüm fildişi ticaretini ve işlemesini durdurma kararı aldı.

Yayın tarihi:

Kategori:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin 2017’nin sonuna kadar tüm fildişi ticaretini ve işlemesini durdurma kararı aldı. Ülkede bir statü sembolü olarak görülen Afrika’dan gelen fildişleri kilosu bin 100 Dolar’ı bulan fiyatlara satılabiliyor. Çin resmi haber ajansı Xinhua hükumetin aldığı kararı cuma günü kamuoyuna duyurdu.

Pekin yönetimi, daha önce de Mart ayından itibaren, 1975 yılından önce elde edilmiş tüm fildişi ürünlerinin ülkeye sokulmasını yasaklayacağını açıklamıştı. Her yıl binlerce filin ölümüne sebep olan fildişi ticaretinin bu şekilde azaltılması amaçlanıyor.

Xinhua yaptığı açıklamada, yıl sonunda gerçekleşecek komple yasağın 34 fildişi işleme şirketini, 143 satış mağazasını ve Mart ayından itibaren kapatılacak düzinelerce mekanı etkileyeceğini ifade etti.

Fillerin korunması için çok önemli

Asya Doğal Yaşamı Koruma Derneği yöneticisi Aili Kang “Dünyanın en büyük fildişi pazarının kapanıyor olması, fil nüfusunun devamının sağlanması adına çok güzel bir haber. Ülkemin bu alanda liderlik göstererek fillere bu mücadelede bir yaşam hakkı tanımasından gurur duyuyorum. Bu haber Afrikalı filler için çok değerli.” şeklinde konuştu.

Eski NBA oyuncusu ve Çin’in en ünlü basketbolcusu Yao Ming, 2014 yılından bu yana yürüttüğü çalışmalarla fildişi ticaretinin doğaya verdiği zarar konusunda halkı bilinçlendirmeye çalışıyordu. Hükumetin bu kararında, Ming’in bugüne dek yaptığı çalışmaların da önemli bir etkisi olduğu belirtiliyor.

Fil nüfusu yarım milyonun altında

Tahmini rakamlara göre yılda 20 bin fil dişleri için öldürülüyor. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF), toplam Afrika fili nüfusunun 415 bin civarında olduğunu söylüyor. Nesli tehlike altında olan yabani hayvan ve bitki türlerinin uluslararası ticaretine ilişkin sözleşme (CITES) gereği, 1989 yılından sonra fildişi ticareti yasaklanmıştı. Diğer ülkelerde olduğu gibi Çin, 1989 öncesi satın alınan fildişi ürünlerinin sertifika ile satılmasına izin veriyor.

WWF de Çin’in fildişi ticaretini komple yasaklamasını övgüyle karşılarken, Hong Kong’da da benzer bir planın 2021’e kadar hayata geçirilmesi gerektiğini, aksi taktirde yasa dışı fildişi ticaretinin burada yasal ticaretle karışarak, Çin’de alıcı bulamayan kaçakçıların buraya yönelmesine sebep olacağını ifade etti.

Kaynak: The Guardian

 

Çin resmi haber ajansından yapılan açıklamaya göre, ülkedeki tüm fildişi satış ve işleme çalışmaları 2017’nin sonuna kadar sona erecek. Dünyanın en büyük fildişi pazarı olarak bilinen Çin bu kararıyla Afrika’da öldürülen fillerin korunması adına önemli bir adım attı. Afrika’da her yıl 20 bin adet filin dişleri için öldürüldüğü ve toplam fil nüfusunun 415 bin civarında olduğu ifade ediliyor. Çin’in kararı, doğal yaşam dernekleri tarafından da övgüyle karşılandı.Bir yanıt

Yorumunuz: