Facebook’un hatası panik yarattı

Pakistan'da yaşanan saldırı için diğer ülkelerdeki insanlara "Güvende misin?" mesajı gönderen Facebook sosyal medya üzerinden eleştirildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook’un ‘Güvenlik Durumu Kontrolü’ (Safety Check) servisi, bir doğal afet yada terör saldırısı yaşanan bölgelerdeki insanların saldırıdan etkilenmediğini bildirmesini sağlayan bir hizmet. Ancak Pakistan’ın Lahore şehrinde bir parka yapılan saldırının ardından Facebook’un sisteminde bir arıza yaşandı ve Pakistan’da bile olmayan kişilere hayatta olup olmadıkları soruldu. Çoğu insan bu uygulamayı garipserken bazıları da saldırı haberinin duyulması için böyle bir hatanın işe yaradığı görüşünü savundu.

Güney Afrika, ABD ve Kanada gibi Pakistan’a binlerce kilometre uzaklıkta bulunan ülkelerde bulunan kişilere “İyi misin? Patlamadan etkilenen bölgede görünüyorsun.” şeklinde mesajlar gelmesi üzerine sosyal medya üzerinde Facebook’un hatası konuşuldu. Pek çok kişi, Facebook’un hata yaptığını fark edene kadar yakınlarında bir patlama olduğunu düşünerek paniğe kapıldığını dile getirdi. Facebook uygulamasının yanı sıra cep telefonlarına mesaj olarak da gönderilen bildirimlerde patlamanın konumunun belirtilmemesi ise karmaşanın daha da artmasına sebep oldu.

Facebook gelen tepkiler üzerine yaptığı açıklamada “Problem ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra müdahale ettik ve sorunu çözdük. Bu tarz hatalar, hazırladığımız bu uygulamanın hedeflediği etkinin tam tersini yaratıyor. Yanlış bildirim alan herkesten özür diliyoruz” şeklinde konuştu.

facebook safety check

Daha önce bazı bölgelerde olan saldırıları diğerlerine göre daha fazla önemsediği düşünüldüğü için eleştirilen Facebook, geçtiğimiz günlerde İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde yaşanan patlamanın ardından bu uygulamasını aktif hale getirmediği için tepki çekmişti. 13 Mart’taki Ankara saldırısı sırasında kullanılan uygulama aynı gün Fildişi Sahilleri’nde yaşanan silahlı saldırıda kullanılmadığı için Facebook ayrımcılık yapmakla suçlanmıştı.

Facebook'un Güvenlik Durumu Kontrolü uygulaması, Pakistan'daki saldırının ardından yanlış kullanıcılara bildirim gönderdi. Patlamadan binlerce kilometre uzaktaki kişilere gönderilen bildirimler ve mesajlar insanların kısa süreli panik yaşamasına sebep oldu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği