Facebook mezarlığa döndü

Facebook geçtiğimiz cuma günü bazı kullanıcıların profiline, ölen kullanıcılar için hazırlanan hatıra mesajını yerleştirerek yaşayan kişileri ölü ilan etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kendi cenazenize katılmak nasıl olurdu hiç düşündünüz mü? Facebook geçtiğimiz cuma günü bir çok hesabı yanlışlıkla ölü olarak tanımlayınca insanlar buna yakın bir duygu hissetti. Facebook profiline girince kendilerini anmak için hazırlanan mesajları gören kişiler küçük bir şok geçirdi.

Daha kötüsü, yakınlarının profillerine bakıp bu mesajları gören kişiler ne olduğunu anlayana kadar panik yaşadı. Profillerde, köşesinde bir çiçek bulunan şu mesaj yazılıydı: “Umarız …’yı seven kişiler, başkalarının onu anmak için paylaştığı şeyleri görerek biraz olsun huzur bulacaktır.”

Facebook özür diledi

Facebook’un 1,7 milyar’ın üzerindeki üyelerinden kaçına bu şekilde bir mesaj gösterildiği bilinmiyor. Facebook hatasının farkına vardıktan kısa süre sonra özelliği ortadan kaldırdı ve bir özür mesajı yayınladı. Mesajda şu ifadelere yer verildi: “Bugün kısa bir süreliğine, ‘hatıra profilleri’ için hazırlanmış mesajlar yanlışlıkla diğer hesaplara gösterildi. Bu çok büyük bir hataydı ve şu anda ortadan kaldırıldı. Böyle bir şey yaşandığı için üzgünüz. Mümkün olduğunda kısa sürede bu sorunu çözmek için elimizden geleni yaptık.”

Geçen haftaki bu uygulama bir hatanın sonucu olsa da 2100 yılına gelmeden, Facebook üzerinde yaşayan kişilerden çok ölülerin profilleri olacağı tahmin ediliyor. Uzmanlar kullanıcıları dijital kimliklerini de ölüme hazırlamaları konusunda uyarıyor.

Sosyal medyada dalga geçildi

Bu hatanın özellikle ABD’deki seçimlerin ardından gelmesi, pek çok kişinin “Bu hafta zaten hepimiz biraz ölmedik mi?” tarzında espriler yapmasına sebep oldu. Sosyal medyada profillerdeki mesajlar paylaşıldı. Hatta Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in adını taşıyan bir profil de paylaşımlar arasında yerini buldu.

https://twitter.com/stevekovach/status/797177651261751296?ref_src=twsrc%5Etfw

Sosyal medyada yer alan her türlü trendin bir parçası olmak isteyen bazı kişiler ise Facebook’un kendisini neden herkes gibi ‘ölü’ olarak göstermediğini sorgulayarak üzüntülerini dile getirdi.

Mart ayında da benzer bir hataya sahne olan Facebook, Pakistan’da yaşanan bir patlama ile ilgili olarak dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılarına “Güvende misin?” şeklinde mesajlar göndererek paniğe yol açmıştı.

Kaynak: New York Times

Facebook'ta geçtiğimiz hafta yaşanan teknik bir sorun sebebiyle pek çok kişi Facebook profillerinde, sadece ölen kullanıcılarda görünmesi gereken bir mesaj gördü. Mesajda: "Umarız ...'yı seven kişiler, başkalarının onu anmak için paylaştığı şeyleri görerek biraz olsun huzur bulacaktır." şeklinde bir ifade yer alıyordu. Olaydan kısa süre sonra hata düzeltildi ve Facebook etkilenen kullanıcılarından özür diledi. Sosyal medyada, Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg'in hesabının da bu hatadan etkilendiğine dair görseller paylaşıldı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği