Haftanın Özeti: 89

4 – 10 Temmuz 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

 • İran’ın edebiyat politikası kendisiyle çelişiyor. Bir yandan halkı okumaya teşvik etmek için girişimlerde bulunan ve halka ücretsiz kitaplar dağıtan İran yönetimi, bir yandan pek çok popüler kitabı yasaklıyor ya da içeriğini değiştiriyor. Bu çelişkili uygulamalara bir yenisini eklemeye hazırlanan İran, gençlere edebiyat sevgisi aşılamak için dünyanın en büyük kitapçısını Tahran’da açmaya hazırlanıyor. Ancak ülkedeki sansür uygulamaları sebebiyle halk alternatif kaynaklara yönelmiş durumda. İranlılar internetten kitapların sansürsüz versiyonunu okumayı ya da yurt dışından sansürsüz kitapları getirmeyi tercih ediyor.

 • ABD’nin Ay’a insan göndererek uzay yarışında bir adım öne geçmesini sağlayan olayın aslında bir kandırmaca olduğuna dair pek çok görüş mevcut. Hatta bazı komplo teorisyenleri, bu videonun ünlü yönetmen Stanley Kubrick tarafından çekildiğine inanıyor. Bu iddialara bir Twitter gönderisi ile yanıt veren Stanley Kubrick’in kızı Vivien, babasının böyle bir yalana asla bulaşmayacağını belirterek iddiaları ‘grotesk bir yalan’ olarak nitelendirdi.

 • Guardian’ın baş editörü Katharine Viner, Londra’da tecrübeli pazarlamacılarla bir araya geldiği bir etkinlikte haber kuruluşlarının algoritma ve platform ağırlıklı dünyada tutunmalarının zorluklarına ilişkin düşüncelerini paylaştı. İnternetin ilk zamanlarındaki ‘bilgiye sınırsız erişim’ imkanının Silikon Vadisi’nin önde gelen birkaç aktörünce kendi platformlarına sıkıştırıldığını ve haberlerin okunma oranlarını bu platformların feed algoritmalarının belirlediğini belirten Viner, her ne kadar Facebook dünyada en çok tercih edilen haber kaynağıysa da insanların anında ve güvenilir bilgi istedikleri anda işi haber olan kuruluşların web sitelerine yöneldiklerini ve sosyal ağlardaki bilgi kirliliğinin profesyonel haberciliği vazgeçilmez kılan etkenlerden biri olduğunu sözlerine ekledi.

facebook like

 • Bilim ve sanatın iç içe geçtiği çizim aracı e-David (Drawing Apparatus for Vivid Interactive Display) sensör, kamera ve bilgisayar bileşenlerinden oluşuyor. Fotoğraflanan tabloların renk ve fırça darbesi verilerini analiz ederek tuval üzerinde taklit edebilen cihazın bir tabloyu ortalama 10 saatte tamamlayabildiği belirtiliyor.

 • TATE’in zaman makinesi ile sanat tarihinin son 100 yılında bir gezintiye çıkarak sanatın ve onu derinden etkileyen sosyopolitik atmosferin seyrine tanıklık edebilirsiniz.

tate

 • Robotların da sanat yapabildikleri bir zamanda insanın yaptığı sanatın farkı ve kıymeti nedir? Resim yapabilen, şiir ve hatta sone yazabilen bir yapay zeka bütün bu yeteneklerimizi taklit edilebilir kılıyorsa bize ne kalıyor? Hemen söyleyelim ve kendinizi daha az kötü hissedin: Hikaye anlatım becerisi. İnsanlar öyle gelişmiş bir hikaye anlatım yeteneğine sahipler ki bu henüz algoritmalar tarafından taklit edilemiyor. Mustafa Sandal’ın ‘maalesef ruhu yok’ ifadesinin can bulduğu bu durumda belki kendimizi düşünen hayvan yerine hikayeler anlatan hayvan olarak isimlendirmenin zamanı gelmiştir. En azından algoritmalar onu da taklit edebilecek seviyeye taşınana kadar tadını çıkarabiliriz.

robot

 • National Geographic dergisinin yıllık seyahat fotoğrafı yarışması dünya genelinde 10 bin katılımla yapıldı. Büyük ödül (Seal Nehri’nde 7 gün sürecek kutup ayısı safarisi) İç Moğolistan’da kışın ata binen adam konulu karesiyle Anthony Lau’nun oldu. İşte kazananlar.
Anthony Lau'un büyük ödülü kazanan Winter Horseman adlı fotoğrafı
Anthony Lau’un büyük ödülü kazanan Winter Horseman adlı fotoğrafı
 • Araba tutkunlarının vazgeçilmez programı Top Gear kadrosunda yaprak dökümü Chris Evans ile devam ediyor. Jeremy Clarkson’un ayrılışının ardından 1 sezon boyunca şovu devam ettiren Evans’ın, düşen reytingler ve cinsel taciz iddiaları sebebiyle programdan çekildiği düşünülüyor. Programın eski yüzleri Clarkson, James May ve Richard Hammond’ın Amazon ile The Grand Tour adında bir motor programı için 36 bölümlük anlaşmaya vardığı biliniyor.

topgear

 • Narcos dizisiyle fenomenliğine fenomenlik katan Kolombiyalı uyuşturucu kralı ve taciri Pablo Emilio Escobar Gaviria’nın kardeşi Roberto’nun Netflix’ten resmi ve dostane talebi: İkinci sezonu önce ben göreyim! Kendisinin ve ailesinin ismi üzerinden ilerleyen senaryoyu görme hakkı olduğunu savunan Roberto daha önce de kartelde aktif rol oynadığı yılları (hapishanede yaralı olarak kurtulduğu meşhur 1993 bombası gibi anılarını) yazdığı kitabı ve atlarla yaptığı çalışmalar sonucu AIDS’e çare bulduğunu iddia etmesiyle gündeme gelmişti.

narcos

 • ‘Dikkat spoiler içerir’ uyarılarının hayati önem taşıdığı, bilinçli ya da bilinçsiz verilen spoiler’ın kardeşi kardeşe düşman ettiği Game of Thrones fanlarının evreni yeni ve şeytani bir tehdit altında: 0.99 dolar karşılığında istediğiniz herkese anonim olarak Game of Thrones spolier’ı gönderebilirsiniz. Spoiled.io düşmanlarınızın ya da delirtmek istediklerinizin telefon numaralarını alıp onlara her bölüm yayınlandıktan hemen sonra o bölümün en önemli olayını mesaj olarak iletiyor. Bunu okurken aklından en uygun adayların geçmesi sebebiyle gülümseyenler fav.

got

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekleriz.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.
Etiketler:

4 Yorum

 • Neden bütün içeriği RSS’e vemiyorsunuz? Tekrar tıklayıp içeriğe ulaşmak çok “büyük” bir zahmet olmasa da, RSS okuma bütünlüğünü ve akışkanlığını bozuyor. Reklam içermeyen bir sitede tıklama almaya pek ihtiyacınız yoktur diye düşünüyorum.
  Teşekkürler.

 • Güzel dinlendirici bir yazı olmuş elinize sağlık. Ana akım haberleri takip etmeyi bıraktığım o küçük vakitlerde blogunuz okunabilir :)

 • […] Google’ın yapay zeka organizasyonu DeepMind görme duyusunu tehdit eden göz hastalıkların erken teşhisinde kullanılacak. Yürütülecek araştırma projesinde makine öğrenimi yöntemi ile 1 milyonun üzerinde göz taramasını analiz edip insanların göz ardı ettikleri erken belirtileri tespit edebilen algoritmalar yaratması beklenen Deep Mind’ın medikal ortağı ise Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi. DeepMind kurucularından Mustafa Suleyman, yaşlanmaya bağlı bozulma ve diyabete bağlı retinopatiye (dünya çapında en hızlı yaygınlaşan körlük sebebine) özel olarak odaklanılması beklenen araştırmanın potansiyeline ulaşması durumunda bu sebeplere bağlı ciddi görme kayıplarının yüzde 98 oranında önlenebileceğini belirtiyor. (Diyabet hastalarının görme yeteneklerini kaybetme riski normalin 25 kat üzerinde). * […]

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...