Haftanın Özeti: 89

4 – 10 Temmuz 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Finans Teknolojileri

 • Tek bir merkezden yönetilmeyen ve devlet politikalarından etkilenmeyen bir para birimi oluşturmak için ortaya çıkan Bitcoin 2013’ten bu yana Çinli yatırımcıların eline geçti. Bitcoin üzerinden para kazanabilmek için yaratıcı taktikler geliştiren Çinli girişimciler şu anda Bitcoin pazarının yüzde 70’e yakınını elinde bulunduruyor. Bu durum, sistemde yapılacak herhangi bir değişiklik için öncelikle Çinlilerin onayının alınması gerekliliğini doğuruyor. Çinli yatırımcılar ise şu anda sistemi kuran yazılımcıların kararlarına göre hareket ediyor. Bu da Bitcoin’i büyütmek isteyen batılı yatırımcıların işine gelmiyor.

BTCCHINA

 • Visa Europe tarafından, artırılmış gerçeklik uygulaması Blippar ile işbirliği içinde üretilen bir tarayıcı sayesinde, müşteriler ürünleri podyumda gördükleri anda telefonlarının kamerası yardımı ile taratarak satın alabilecekler. Bu teknolojinin gelecekte alışveriş alışkanlığının kökten değiştirebileceği belirtiliyor.

blippar-write-up

 • ‘Küresel Şirketler İlk 100’de teknoloji finansı geçti. Teknolojinin üstünlüğü Alphabet ve Microsoft gibi başarılı şirketlerce desteklenen yenilikçi sektörün, finans servislerinin geleneksel dünyasını sollamasıyla açıklanıyor. Apple’ın liderliği sürdürdüğü en büyük 100 şirketin toplam değeri son bir yılda yüzde 4 oranında (668 milyar dolar değerinde) gerileyerek finansal krizden bu yana en keskin düşüşünü gördü. Alphabet ikinciliği, Microsoft üçüncülüğü sürdürürken Facebook altıncı sıraya yerleşti. Amazon ise ilk kez ‘ilk 10’da yerini aldı. Denetim, Vergi ve Danışmanlık Hizmetleri’nde uzman PwC, teknoloji firmalarının, Çin ve Avrupa’daki ekonomik büyüme sorunları gibi sebeplerle daha dalgalı ve yıpratıcı koşullara sahip olduğunu belirtirken, Birleşik Devletler’in yenilikçilik konusundaki önderliğiyle listedeki etki alanını genişlettiği, Birleşik Krallık’ın ise Brexit sonuçlarından kayda değer bir oranda etkilenmediğini öne sürüyor.

technology (1200x723)

 • Facebook Mart 2015’te Messenger üzerinden kişiler arası (P2P / Peer to Peer) para gönderimini mümkün kılmıştı. Bunu takiben ana uygulamaya ‘Para Gönder ya da Talep Et’ butonu ekledi. Şimdi ise ‘Facebook ile satın al’ butonu gündemde. Facebook mevcutta reklamlarına yerleştirdiği ‘satın al’ butonu ile kişileri reklam verenin sayfasına yönlendirebiliyor fakat kendi içinde bir satın alma imkanı sağlamıyor. ‘Facebook ile Satın Al’ butonunun e/mobil ticaretteki bu dolaylı ilişkiyi kırarak Facebook’un ödeme aşamasında aktif rol oynamasını sağlaması bekleniyor. ‘X ile satın al’ butonları popülerlik kazanmaya devam ediyor (Google, Pinterest, Shopify). Kısa süre önce Apple da masaüstü için ‘Apple Pay ile öde’ butonunu duyurmuştu.

facebook-money-ss-1920

 • Facebook Messenger 900 milyon kullanıcısının küçük bir kısmına iki yeni özellik için erişim hakkı tanıdı. Mesajlarda uçtan uca şifreleme ve kendini imha etme yenilikleri ile Facebook’un bankacılık işlemleri için daha güvenli hale gelmesi hedefleniyor.

mesenger facebook

 • Blok zinciri hevesi sönüyor mu? 2016 yılı bitcoin ve blockchain için daha az yatırım getirdi (diğer sektörler için de) Yatırım takip sitesi WeUseCoins’e göre bu yıl içinde bugüne kadar 161 milyon dolar yatırım alan teknoloji geçtiğimiz sene toplam 488 milyon doları görmüştü. Bu da yatırımların geçtiğimiz seneye göre 309 milyon dolar – yüzde 37 oranında düşüş gösterdiği anlamına geliyor.

bitcoin-1260x840

 • Bitcoin’e ilişkin gelişmelerden haberdarsınız, ödeme sistemlerinin geleceği için önem arz ettiğinin son derece farkındasınız ve bu ‘yeni şey’in bir parçası olmak istiyorsunuz fakat ne olduğundan tam da emin değilsiniz ya da nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz. Yalnız olmadığınız kesin. Bit.Yoga yeni başlayanlar için Bitcoin derslerinden oluşan bir müfredat. Temel bileşenler, ticaret, iş için bitcoin ve bitcoin madenciliği olmak üzere 4 ana bölümden oluşan online eğitim programına Ağustos ayında 299 Amerikan doları yerine 49 dolarlık ön sipariş fiyatı ile sahip olunabiliyor. Lansmanından haberdar olmak için ise e-mail adresinizi bırakmanız yeterli.

bityoga

Gelişmeler devam ediyor! Sıradaki sayfaya aşağıdan geçebilirsiniz.

Etiketler:

4 Yorum

 • Neden bütün içeriği RSS’e vemiyorsunuz? Tekrar tıklayıp içeriğe ulaşmak çok “büyük” bir zahmet olmasa da, RSS okuma bütünlüğünü ve akışkanlığını bozuyor. Reklam içermeyen bir sitede tıklama almaya pek ihtiyacınız yoktur diye düşünüyorum.
  Teşekkürler.

 • Güzel dinlendirici bir yazı olmuş elinize sağlık. Ana akım haberleri takip etmeyi bıraktığım o küçük vakitlerde blogunuz okunabilir :)

 • […] Google’ın yapay zeka organizasyonu DeepMind görme duyusunu tehdit eden göz hastalıkların erken teşhisinde kullanılacak. Yürütülecek araştırma projesinde makine öğrenimi yöntemi ile 1 milyonun üzerinde göz taramasını analiz edip insanların göz ardı ettikleri erken belirtileri tespit edebilen algoritmalar yaratması beklenen Deep Mind’ın medikal ortağı ise Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi. DeepMind kurucularından Mustafa Suleyman, yaşlanmaya bağlı bozulma ve diyabete bağlı retinopatiye (dünya çapında en hızlı yaygınlaşan körlük sebebine) özel olarak odaklanılması beklenen araştırmanın potansiyeline ulaşması durumunda bu sebeplere bağlı ciddi görme kayıplarının yüzde 98 oranında önlenebileceğini belirtiyor. (Diyabet hastalarının görme yeteneklerini kaybetme riski normalin 25 kat üzerinde). * […]

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...