Haftanın Özeti: 233

8 - 14 Nisan 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Dünya gündemine kurucuları arasında yer aldığı (2006 yılında hayata geçen) Wikileaks sitesiyle gündeme gelen Avustralyalı Julian Assange, hakkında çeşitli ülkelerde açılan davalardan korunmak amacıyla kaçak hayatı yaşamaya başlamış ve izini kaybettirmişti. 29 Haziran 2012 tarihinde Ekvador Dışişleri Bakanı Ricardo Patino tarafından yapılan açıklamayla Assange’ın Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği binasına girerek siyasi sığınma talebinde bulunduğu ortaya çıkmıştı. O günden bu yana İngiliz Emniyeti ve istihbarat teşkilatı elçilik binası çevresinde (2015 yılında dahi toplam maliyeti 10 milyon Paund‘u aşan) tarihin en yüksek bütçeli nöbetini tutuyor ve Assange’ın kendilerine teslim edilmesini talep ediyordu. Aynı dönemde Ekvador da 5 milyon Paund‘u aşan bir karşı-casusluk operasyonu yürütüyordu. Elçilik binasında yarattığı bir dizi olay ve gerilim ile zaman zaman yeniden gündeme gelen Assange’ın iade edileceğine dair söylentiler bir süredir dile getiriliyordu. Bu hafta Ekvador Büyükelçiliği yetkililerinin davetiyle binaya giren İngiliz polisi, Julian Assange’ı teslim alarak tutukladı. Ekvador temsilcileri Assange’ın sığınma hakkının kaldırılmasında kötü davranışlarının etkili olduğunu ifade etti. Julian Assange’ın mümkün olan en kısa süre içinde Westminister Sulh Ceza Mahkemesine çıkarılacağı ifade edildi. 12 Nisan Cuma günüyse Ekvador İçişleri Bakanı Maria Paula Romo, adı açıklanmayan Wikileaks’in yetkililerinden birinin uçakla ülkeden Japonya’ya gitmek isterken gözaltına alındığını açıkladı.

31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye Yerel Seçimleri sonucunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı konusundaki belirsizlik bu hafta da devam etti. Seçim sonuçlarına yönelik itirazda bulunan AK Parti Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Recep Özel, kararın ertelenmesi talebinde bulundu. YSK, Büyükçekmece ile İstanbul’da seçimin yenilenmesine ilişkin itirazlarla taleplerin birlikte ele alınmasına karar verdi. İstanbul Maltepe’de oy sayımlarının ardından AK Parti İstanbul’un genelinde seçimin yenilenmesi için YSK’ya olağanüstü başvuru yapmayla hazırlanıyor. Ak Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım konuyu “Seçmen söyleyeceğini söyledi. Artık söz YSK’nındır.” diyerek yorumlarken CHP Adayı Ekrem İmamoğlu ise seçimi kazandığı iddiasını koruyor. Sonuç itibarıyla seçimlerin üstünden geçen iki haftanın ardından Türkiye’nin en büyük ve önemli şehrinin Belediye Başkanı hala belirsiz.

İsrail’de gerçekleştirilen seçimlerde (tekrar seçilirse Batı Şeria bölgesindeki İsrail yerleşimlerini ilhak ederek kalıcı hale getireceğini vaat ederek Filistin ile ilişkilerde gerilimi iyice tırmandıran) Benyamin Netanyahu, 5. defa seçimi kazanarak İsrail Başbakanı unvanını korudu. İsrail Ordusu’ndan emekli General Benny Gantz’in -İsrail’in bayrak renklerini temsil eden- ‘Mavi ve Beyaz Partisi’ ile girdiği rekabette 120 milletvekilinden oluşan meclisten 65 koltuk Netanyahu’nun partisinde kaldı. 69 yaşındaki Netanyahu da yine İsrail Ordusu’nda komando olarak görev alarak emekli olmuştu. 1996’da Başbakan olarak dünya siyasetine adım atan Benyamin Netanyahu böylece 1948’de kurulan ülkenin en uzun süre Başbakanlık yapan siyasetçisi unvanını da kazandı. Seçim öncesinde Netanyahu’ya yönelik 276 milyon Dolar tutarında bir yolsuzluk iddiasıyla soruşturma açılmış; kendisi ve eşi hakkında rüşvet suçlamaları yöneltilmişti. Seçim sonucunu etkileyeceği iddia edilen bu süreç, görüldüğü üzere seçmen üzerinde pek de etki etmedi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu.

Bir askeri darbe ile iktidarı ele geçiren ve şeriat ilan ederek ülkeyi 30 yıldır demir yumrukla yöneten Sudan Başkanı Ömer el-Beşir, Perşembe günü ordunun yönetime el koyması sonucunda tutuklanarak hapse atıldı. 75 yaşındaki lider iktidarı boyunca körüklediği iç savaşla muhalif kanattan resmi rakamlara göre 300 bin, gayrıresmi iddialara göreyse 1 milyondan fazla kişinin ölümünden sorumlu tutuluyor. Ordu ülkede olağanüstü hal ve ilan etti ve ateşkes çağrısı yaptı. Uçuşlar iptal edildi ve sınır geçişleri kapatıldı. Devrik Başkan Beşir, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde soykırım ile suçlandığı için birkaç istisna dışında hiçbir ülkeyi ziyaret edemiyordu. 2015’deki Güney Afrika ve 2017’deki Ürdün ziyaretinde bu suçlama yüzünden tutuklanmak istenmiş ancak diplomatik dokunulmazlığı sayesinde kurtulmuştu. (EK BİLGİ: 2009 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetiyle Türkiye’yi ziyaret ettiğinde de tutuklanması talep edilmiş ancak bu talep Erdoğan tarafından reddedilmiş ve Avrupa Birliği konuyla ilgili Ankara’ya nota vermişti. 2017 yılında Cumhurbaşkanı sıfatıyla Erdoğan’ın Sudan’a ziyaretiyse el-Beşir tarafından ‘tarihi bir ziyaret’ olarak yorumlanmıştı.)

Hafta içinde Libya’da yeniden yükselen şiddet olayları sebebiyle ABD Ordusu geçici olarak ülkeyi terk etme kararı aldı. ABD Afrika Komutanlığı’nın başında görev alan Thomas Waldhauser yaptığı açıklamada bu kararı ülkedeki güvenlik risklerinin karmaşık ve öngörülemez hale geldiği için aldıklarını belirtti. (EK BİLGİ: ABD’de Barack Obama’nın başkanlık görevini üstlendiği 2012 yılında, Libya iç savaşı döneminde ABD Konsolosluğu Libyalı isyancılar tarafından basılmış ve aralarında ABD Büyükelçisi Chris Stevens’ın da bulunduğu 4 elçilik çalışanı vahşice öldürülmüştü. Olayla ilgili ihmaliyle suçlanan dönemin ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton aleyhindeki raporu kabul etmek zorunda kalmıştı.)

Statista’nın Uluslararası Af Örgütü verilerine dayanarak derlediği rakamlara göre Çin, idam cezası sonucu infaz gerçekleştiren ülkeler sıralamasında açık ara önde. Sonuca göre ülkede yılda ortalama 1.000 kişi çeşitli yöntemlerle idam ediliyor.

ABD’de sahte iPhone’ları Apple’a gönderip cihazın garanti kapsamında olduğunu ve çalışmadığını söyleyen iki kişi bu sayede sahte telefonları gerçekleriyle değiştirdi. Quan Jiang ve Yangyang Zhou adlı iki öğrenci bu şekilde Apple’ı yaklaşık 900 bin Dolar zarara uğrattı. Sahte telefonları Çin’den alan ikili, Apple servisinin gönderdiği yeni telefonları da yine Çin’e gönderiyor ve bu işlem için bir komisyon alıyordu. Yeni ve gerçek telefonlar diğer ülkelerde yüzlerce Dolar’a satılıyordu.

Elektrikli araçların daha geniş kitlelerce kullanılmasını sağlamak için yürütülen kampanyaların en önemlilerinden biri geçtiğimiz günlerde sona erdi. Hollanda’dan yola çıkan Wiebe Wakker, yaklaşık 3 yıl süren yolculuğun ardından Avustralya’ya ulaştı. 15 Mart 2016’da ‘Plug Me In’ girişiminin bir parçası olarak, elektrikle çalışması için modifiye edilmiş bir VW Golf ile yola çıkan Wakker, 95 bin km’lik yolculuğunu Sydney’de sonlandırdı. Bu kampanya, elektrikli araçların kullanılabilirliğini ve avantajlarını göstermek için gerçekleştirilmişti. Aynı yolculuk benzinli bir araçla yapılsaydı 6 bin 783 litre benzin harcanması gerekecekti. Wakker sadece 300 Dolar‘lık elektrikle aynı mesafeyi kat etmeyi başardı.

Geçtiğimiz hafta beş yasa dışı gergedan avcısının Güney Afrika’daki Kruger Milli Parkı’na izinsiz girdiği tespit edildi. Bu avcılardan sadece dördü parktan çıkabildi. Beşinci adamı ise bir fil öldürdü ve bir grup aslan yedi. Parkın yöneticisi Glenn Philips “Kruger Milli Parkı’na yasa dışı bir şekilde ve yürüyerek girmek çok akıllıca değil. Parkta birçok tehlike var ve bu olay bunun örneklerinden biri” şeklinde konuştu. Diğer kaçak avcıların üzerinde iki adet .375 av tüfeği ve mermiler ele geçirildi. Bu dört kişi ruhsatsız silah ve mermi taşımak, kaçak avlanmak ve mülke tecavüz suçlamalarıyla yargılanacak.

1973’te Volkswagen kafeteryalarında satılması için üretilmeye başlanan Originalteil sosisleri bugün Almanya’da Volkswagen marka otomobil satın alan kişilere hediye olarak veriliyor. Sosisleri ayrıca Almanya’daki marketlerden ya da internet üzerinden satın almak mümkün. Şirketin fabrikasında çoğu profesyonel kasap olan 30 çalışan her gün 18 bin adet sosis üretiyor. 2017 yılında şirket, tüm dünyada sattığı Volkswagen marka otomobil sayısından daha fazla sosis sattı. Originalteil sosisler Volkswagen’in en popüler ürünü olmaya devam ediyor.

Amazon’un Kurucu ve CEO’su Jeff Bezos, geçtiğimiz hafta 36 milyar Dolar tazminata mal olan boşanma davasıyla gündeme gelmişti. (Bezos’un sahibi olduğu) haber sitesi Business Insider, bu gelişmeden yola çıkarak tarihin en yüksek maliyetli boşanma davalarını derlemiş. Bezos liderliği kimseye kaptıracak gibi görünmüyor.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

6 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: