Volkswagen araçtan daha fazla ‘sosis’ satıyor

Otomobil üreticisi Volkswagen'in en çok sattığı ürünü Originalteil adı verilen sosisleri. Şirket günde 18 bin adet sosis üretiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Volkswagen, sattığı Beetle (vosvos) modeli araçlardan daha fazla sosis satıyor. Hatta 2015 ve 2017 yıllarında şirketin sosis satışı, Volkswagen marka tüm otomobil modellerinin toplam satış sayısından daha fazlaydı. Sosisler bir otomobilden çok daha ucuz olduğu için bu durum çok da şaşırtıcı olmayabilir ama otomotiv şirketi olarak bilinen Volkswagen’in bu kadar büyük bir sosis satışı gerçekleştirmesi oldukça ilginç.

Şirketin sattığı sosislerin adı Volkswagen Originalteil (Almanca, orijinal parça demek). İlk kez 1973’te şirketin kafeteryalarında kahvaltı ya da öğle yemeği olarak satılmaya başlanan bu ürün o dönemde “sıra no: 199 398 500 A” olarak isimlendirilmişti. Sosisler bütün ya da bölünmüş olarak, yine Volkswagen’in ürettiği köri aromalı ketçap ile birlikte servis ediliyor.

VW günde 18 bin sosis üretiyor

Bugün Volkswagen bünyesinde, çoğu eğitimli kasap olan 30 adet mutfak görevlisi her gün 18 bin adet sosis üretiyor. Sosislerde kullanılan domuz eti bölgedeki çiftliklerden temin ediliyor. İçinde köri tozu, karabiber ve zencefil olduğu bilinen sosisin tarifi ise şirket sırrı olarak saklanıyor. İki farklı boyda üretilen sosisler kurutulup kayın ağacı ateşinde tütsülendikten sonra 175 santigrat sıcaklıkta 100 dakika buğulanıyor. Elde edilen ürün, ülke genelindeki beş VW satış noktasına gönderiliyor. Bir Volkswagen araç satın alan müşteriye bu sosislerden hediye ediliyor.

2017 yılında Volkswagen 7 milyona yakın sosis sattı. Bu sayı şirketin o yıl tüm dünyada sattığı araç sayısından daha fazla. Şirketin belki de en çok bilinen ürünü Beetle’ın üretimi bazen durdurulsa da Originalteil üretilmeye ve satılmaya devam ediyor.

VW sosisi yemek için Almanya’ya gitmeniz gerekiyor ama sosis hediye edilecek diye araç satın almanıza gerek yok. Sosisler Almanya’daki marketlerden ve internet üzerinden de satın alınabiliyor. 5 adet 170 gramlık sosisten oluşan bir paket yaklaşık 10 Avro’ya (65 Lira) satılıyor.

Kaynak: Atlas Obscura

1973'te Volkswagen kafeteryalarında satılması için üretilmeye başlanan Originalteil sosisleri bugün Almanya'da Volkswagen marka otomobil satın alan kişilere hediye olarak veriliyor. Sosisleri ayrıca Almanya'daki marketlerden ya da internet üzerinden satın almak mümkün. Şirketin fabrikasında çoğu profesyonel kasap olan 30 çalışan her gün 18 bin adet sosis üretiyor. 2017 yılında şirket, tüm dünyada sattığı Volkswagen marka otomobil sayısından daha fazla sosis sattı. Originalteil sosisler Volkswagen'in en popüler ürünü olmaya devam ediyor.

5 Yorum

  • tıklanma sayısını arttırmaya yönelik, magazinsel haberler bunlar. Serdar Abinin vizyonuna uymuyor. Yapmayın.

    • Tıklanma sayısını artırmak bize bir şey kazandırmıyor. Sitemizde görüntülenme sayısına göre para kazandığımız bir reklam yok.
      Haber magazinsel değil. Diğer gelişmelerini de takip ettiğimiz dünyaca ünlü bir şirkete dair ilginç bir bilgi içeriyor. Sizin ilginizi çekmemiş olabilir. Saygı duyarız. Biz ilgi çekici bulduğumuz için haberleştirdik.
      Bu haber gündem listemize bizzat Serdar Kuzuloğlu tarafından eklendi.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği