Haftanın Özeti: 221

Sinema, TV, Kültür, Sanat

BuzzAngle tarafından yayımlanan bir rapora göre, geçtiğimiz yıl ABD’de satılan plak ve kaset sayısında çift rakamlı artış görüldü. Bir süredir yükselen plak satışları, geçtiğimiz yıl 8,6 milyon adetten 9,7 milyona çıktı. Kaset satışları ise yüzde 19 artarak 99 bin 400’den 118 bin 200’e çıktı. Dijital müzik servislerinin yaşadığı yüzde 41,8 yükselişin yanında bu oranlar çok etkileyici görünmese de her yönüyle ilginç bir gelişme olduğu söylenebilir. Geçen yılki kaset satışlarının yarıdan fazlası (yüzde 52,5) üç yıldan daha eski albümlere aitti ama yeni albümlerinin kaset versiyonlarının gördüğü ilgi de kayda değer. CD tarafında ise durum pek iç açıcı değil. Bunun sebebi, CD’nin retro olamayacak kadar yeni olması.

Game of Thrones’un final sezonunun gösterime gireceği tarih 14 Nisan olarak açıklandı. Aşağıdaki videoyla duyurulan final sezonu 6 bölümden oluşacak.

Netflix, Türkiye yapımı ilk dizisi olan Hakan: Muhafız’ın 10 milyondan fazla kişi tarafından seyredildiğini duyurdu. Açıklanan rakamlara göre İspanya yapımı Elite 20 milyon, İngiltere yapımı Bodyguard İtalya yapımı Baby de 10 milyon kişi tarafından seyredildi. Bu arada, Hakan: Muhafız’ın 4 sezon onayı aldığını ve Netflix’in Türkiye’de çekeceği ikinci dizisinin Göbeklitepe etrafında şekilleneceğini belirtelim. Göbeklitepe demişken de:

BluTV pek güzel bir işe imza atarak kısa film gösterimlerine başladı. Seçkide, kısa film festivali KısaKes tarafından hazırlanan 30 film yer alıyor. Tamamı şurada.

“Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” Meclis’te görüşülerek kabul edildi. Yasayı sevinçle karşılayanlar da var, eleştirenler de. Film Yönetmenleri Derneği, yasanın görüşüleceği günlerde bir bildiri yayımlamış ve şu cümlelere yer vermişti: “…Özellikle sınıflandırma ve değerlendirme ile ilgili maddelerinde, ‘komisyonca uygun bulunulmayan filmler ticari dolaşıma ve gösterime sunulamaz’ önermesi daha ileri bir kanun ruhuna terstir. Bu önerme olmamalıdır.”

Yönetmen Steven Soderbergh’in iPhone ile çektiği ikinci filmi High Flying Bird’ün fragmanı paylaşıldı. 8 Şubat’tan itibaren Netflix’te izlenebilecek olan film, NBA’de oynayan çaylak bir oyuncuyu temsil eden bir menajerin, NBA’deki lokavt sırasında tartışma yaratacak, ilginç bir iş fırsatıyla genç oyuncunun karşısına çıkmasını konu alıyor.

Tam şu anda aklına “neden olmasın?” sorusu gelenler için iPhone ile film çekmeye dair şöyle bir video var:

Dronestagram uluslararası dron fotoğrafları seçkisinin 2018 sayısına girmeye hak kazanan 50 fotoğrafı açıkladı. Vietnam’daki balıkçıları konu alan Trung Pham imzalı bu kare de onlardan biri.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: