Haftanın Özeti: 198

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Türkiye İstatistik Kurumu 2017’ye ait kütüphane istatistiklerini paylaştı.

  • Ülke genelinde 1 Milli Kütüphane, bin 146 halk kütüphanesi, 564 üniversite kütüphanesi ve 26 bin 415 örgün ve yaygın eğitim kurumu kütüphanesi olmak üzere toplam 28 bin 126 kütüphane bulunuyor.
  • Milli Kütüphane’nin 26 bin 478, halk kütüphanelerinin 2 milyon 201 bin 39 ve üniversite kütüphanelerinin 3 milyon 814 bin 500 kayıtlı üyesi var.
  • Milli Kütüphane’den yararlananların sayısı 2017 yılında, önceki yıla göre yüzde 1 azalarak 629 bin 905 oldu. Aynı dönemde kayıtlı üye sayısı ise yüzde 1,9 azalarak 26 bin 478 oldu.

‘Donanım korsanı’ Jaap Meijers eski Kindle’ları geri dönüştürmek için en iyi yöntemlerden birini keşfetti. Meijers e-kitap okuyucuları, saati bir edebi alıntı ile söyleyen yazılı masa saatlerine çeviriyor. Bu tarz çalışmaların çoğunun yapmadığı şeyi yapan Meijers, kendi Kindle’ınızı nasıl masa saatine dönüştürebileceğinizi de adım adım anlatıyor.

Sanatçı ve aktivist Ai Weiwei‘nin Pekin’de bulunan stüdyosu, içindeki sanat eserleriyle birlikte Çinli yetkililer tarafından yıkıldı. Çin hükumetini açıkça eleştirmesiyle bilinen sanatçı 2006’dan bu yana kullandığı stüdyoya 2015’te veda ederek Berlin’e yerleşmişti. Weiwei, stüdyonun ne zaman yıkılacağına dair kendisine bilgi verilmediğini söyledi. Sanatçının asistanlarından Gang Ra, haber ajansı AFP‘ye yaptığı açıklamada binanın kira kontratının geçtiğimiz yıl sona erdiğini, sanatçıya eşyalarını birkaç gün içinde boşaltmasının söylendiğini ancak yıkımın tam olarak ne zaman başlayacağının açıklanmadığını belirtti. 2011’in Ocak ayında sanatçının Şangay’daki stüdyosu da uyarı yapılmadan yıkılmıştı. Aynı yıl Nisan ayında tutuklanan Weiwei 81 gün hapis yatmıştı.

A post shared by Ai Weiwei (@aiww) on

2020’den itibaren Oscar Ödülleri‘nde yapılacak değişiklikler açıklandı. Yeni düzenlemeye göre ödül töreni 3 saati geçmeyecek. Eskiden 4 saate yakın süren törenin kısaltılması için bazı ödüller reklam aralarında verilecek. Daha önce 23 Şubat’ta yapılması planlanan etkinlik 9 Şubat’a çekilecek. En büyük değişiklik ise yeni bir ödül kategorisi oluşturulması oldu. Buna göre artık Akademi, Popüler Sinemada Üstün Başarı adında bir ödül daha verecek. Bu kategori yaz aylarında yayınlanması için çekilen gişe rekortmeni filmler için eklenmiş gibi duruyor.

Oscar ödüllü Robert Redford son filmi The Old Man & The Gun‘ın ardından oyunculuktan emekli olacağını açıkladı. 81 yaşındaki oyuncu aynı zamanda Sundance Enstitüsü‘nün de kurucusu.

Filmleri ve arabaları sevenler için New Atlas tarafından hazırlanan 40 maddelik uzun bir liste var. Mad Max‘ten Big Lebowski‘ye kadar filmlerde kullanılan en havalı arabalar sıralanmış. Vakti olan için ne güzel.

2009’dan beri gerçekleştirilen Insight Yılın Astronomi Fotoğrafçısı yarışması 10 bin Sterlin (82 bin TL) ödülüyle dünyanın en heyecan verici uzay fotoğrafçılığı yarışmalarından biri. Geniş katılımlı yarışma her yıl binlerce fotoğrafçıyı bir araya getiriyor. 8 ana kategoride ödüller veriliyor. Bunlar arasında Güneş ve Ay fotoğraflarının yanı sıra nebula ve galaksiler gibi derin uzay objelerinin fotoğraflarının yer aldığı kategoriler de bulunuyor. Bu yılki organizasyonda finale kalan fotoğraflar açıklandı. Birinci Ekim ayında belli olacak. Finale kalanlardan biri de Jake Mosher‘in şu eseri:

‘Ünlü büyüklerimiz’ için hazırladığı animasyonlarla tanıdığımız Koff Animation‘dan bu kez Müzeyyen Senar belgeselinin fragmanıyla karşımızda. Belgeselin kendisi 16 Ağustos’ta yayında olacak.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: