Kindle’ın masa saatine dönüşümü

'Donanım korsanı' Jaap Meijers eski Kindle cihazları yeniden programlayarak, kitap alıntılarıyla saati söyleyen bir masa saatine dönüştürüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eski cihazlarınızı geri dönüştürmek daima iyi bir fikirdir. ‘Donanım korsanı’ Jaap Meijers de eski Kindle’ları geri dönüştürmek için en iyi yöntemlerden birini keşfetti. Meijers Kindle’ları, saati bir edebi alıntı ile söyleyen yazılı masa saatlerine çeviriyor. Bu tarz çalışmaların çoğunun yapmadığı şeyi yapan Meijers, kendi Kindle’ınızı nasıl masa saatine dönüştürebileceğinizi de adım adım anlatıyor.

Bu yeniden düzenlemenin ana fikri oldukça basit. Öncelikle Kindle’ınızı ‘kırdırmanız’ (jailbreak) gerekiyor. Daha sonra Meijers’in geliştirdiği yazılımla Kindle’ı yeniden çalıştırdığınızda artık cihazı her dakika farklı bir görsel gösterecek şekilde programlayabiliyorsunuz. The Guardian’ın birkaç yıl önce okuyucularından derlemelerini rica ettiği alıntıları kullanan Meijers böylece Kindle’ın içinde bulunduğu dakikaya uygun bir alıntı göstermesini sağlamış. Ancak Kindle’ı Meijers’in yazılımı ile çalıştırdıktan sonra bu alıntıları kullanmak zorunda değilsiniz. Kendi hazırladığınız görsellerle tamamen farklı bir saat de hazırlayabilirsiniz.

Amazon’un E-mürekkep ekranları, düşük güç kullanarak yüksek çözünürlüklü metinler gösterebilmek için programlandığından, bu proje mevcut imkanları oldukça akılcı bir şekilde kullanıyor. Meijers ayrıca bu çalışmasını güncellemek için bir çok farklı fikre de sahip. Bunlar arasında cihazı ışıklandırmak, daha iyi güç yönetimi ve batarya uyarıları da bulunuyor. Ancak bu haliyle de eski bir cihaza yeni bir kullanım alanı sunulmuş olması güzel.

Kaynak: The Verge

'Donanım korsanı' Jaap Meijers eski Kindle cihazları yeniden programlayarak, kitap alıntılarıyla saati söyleyen bir masa saatine dönüştürüyor. Bu işlemi adım adım anlatan Meijers, benzer bir düzenleme yapmak isteyenlere de yol gösteriyor. Buna göre öncelikle Kindle'ın yazılımını, Meijers'in hazırladığı yazılımla değiştirerek dakikada bir farklı görsel gösterecek şekilde ayarlamanız gerekiyor. Daha sonra saatlere uygun metin ya da görsel yüklediğinizde cihaz bunları uygun saatlerde gösteriyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği