Yılın astronomi fotoğrafı adayları

Insight Yılın Astronomi Fotoğrafçısı yarışmasının bu yılki finalistleri açıklandı. Yarışmada sekiz farklı kategoride ödül verilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2009’dan beri gerçekleştirilen Insight Yılın Astronomi Fotoğrafçısı yarışması 10 bin Sterlin (82 bin Lira) ödülüyle dünyanın en heyecan verici uzay fotoğrafçılığı yarışmalarından biri. Bu yılki yarışmada finale kalan fotoğraflar açıklandı. Birinci Ekim ayında belli olacak.

Geniş katılımlı yarışma her yıl binlerce fotoğrafçıyı bir araya getiriyor. Sekiz ana kategoride ödüller veriliyor. Bunlar arasında Güneş ve Ay fotoğraflarının yanı sıra nebula ve galaksiler gibi derin uzay objelerinin fotoğraflarının yer aldığı kategoriler de bulunuyor. Gökyüzü manzarası fotoğrafları Dünyadaki bakış açımızı ön plana çıkarıyor. Bir diğer kategori ise sadece aurora fotoğraflarına ayrılmış.

Herkes katılabiliyor

Profesyonel fotoğrafçılar da yarışmaya katılabiliyor ancak önceden haber ajansları ya da medya şirketleri tarafından kullanılmış fotoğraflar yarışmaya katılamıyor. Ayrıca profesyonel araştırma rasathanelerinin verilerini kullanan fotoğraflar da yarışmaya katılamıyor. Böylece amatör fotoğrafçılar da profesyonellerle eşit şartlarda mücadele etme imkanına sahip oluyor.

Finale kalan fotoğraflardan biri Jake Mosher’ın mükemmel bir şekilde çerçeveye sığdırdığı Montana Rocky Mountains fotoğrafı. Hızlandırılmış çekim (time-lapse) tekniğiyle çekilen fotoğraf bir ağacın içinde galaksinin merkezini gösteriyor. Mosher “Bu ağacı birkaç yıl önce fark etmiştim ve ‘oraya geri dönüp fotoğraf çekmem gerek’ diye düşündüm. Birkaç uzun pozlama deneme çekiminin ardından Polaris’i doğru noktaya yerleştirdim. Neticede her şey kafamda düşündüğüm şekilde dizildi.” diyor.

Mükemmel zamanlama

Bir diğer etkileyici fotoğraf Madrid’li fotoğrafçı Dani Caxete’den geldi. CalSky adı verilen bir uzay takviminden yararlanan Caxete, Uluslararası UZay İstasyonu’nun Güneş’in önünden ve iki dev Güneş noktasının arasından geçeceği zamanı hesapladı. Caxete’nin bu anı fotoğraflamak için bir saniyeden daha az süresi vardı. Neyse ki fotoğrafçı bu etkileyici anı tam zamanında görüntülemeyi başardı.

2018’deki katılımcılarda mükemmel zamanlama ortak noktalardan biri gibi görünüyor. Yianyuan Xiao’nun fotoğrafı da zamanlamasıyla ön plana çıkıyor. İki farklı anı gösteren bu fotoğrafta altta bir yıldırım fırtınası Florida gökyüzünü aydınlatıyor, üstte ise tüm ihtişamıyla Samanyolu Galaksisi görülüyor.

Kaynak: New Atlas

2009'dan beri gerçekleştirilen Insight Yılın Astronomi Fotoğrafçısı yarışması 10 bin Sterlin (82 bin Lira) ödülüyle dünyanın en heyecan verici uzay fotoğrafçılığı yarışmalarından biri. Bu yılki yarışmada finale kalan fotoğraflar açıklandı. Birinci Ekim ayında belli olacak. Geniş katılımlı yarışma her yıl binlerce fotoğrafçıyı bir araya getiriyor ve yarışmada sekiz ana kategoride ödüller veriliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği