Haftanın Özeti: 172

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Sovyetler Birliği döneminde kültür sanat alanında olup bitenler, sosyal medyanın da katkısıyla hep merak konusu olmuştur. Bir nevi paralel evrende yaşananları bilme isteği gibi. Bu merakın sonuçlarından biri de böyle derlemeler: 25 dakikada 20. yüzyıl Rus sanatı:

Derleme demişken, Amsterdam’daki Rijkmuseum’ın arşiv niteliğindeki 600 bin parçayı çevrimiçi erişime açtığını hatırlatalım. Neler var neler.

Microsoft Kurucusu Bill Gates’in yeni favori kitabı, yine Steven Pinker’dan. Yeni çıkacak Enlightenment Now’ı dağıtımdan önce okuma şansı bulduğunu söyleyen Gates, neden beğendiğini de uzun uzun anlatıyor.

James Dyson çağımızın en renkli kişiliklerinden biri. Toz torbasız elektrik süpürgesinin mucidi, 5,8 milyar Dolar servet sahibi iş adamı, vakıf kurucusu, ‘Sir’ unvanlı tasarımcı… Dyson bu kez, 50 mühendisinin çalışmasıyla ortaya çıkan steampunk orkestrasıyla gündemde. Şubat ayı içinde Londra’da konser verecek orkestra yaklaşık olarak şöyle bir şey:

Game of Thrones dizisinin yaratıcıları David Benioff ve D.B. Weiss‘in yeni bir Star Wars serisi yazacakları açıklandı. Yeni seri, hem Skywalker efsanesinden hem de geçtiğimiz yıl duyurulan Rian Johnson imzalı Star Wars üçlemesinden bağımsız olacak.

ABD’li müzisyen ve şarkıcı Paul Simon jübile turuna çıkacağını duyurdu. Müziği sevdiğini ve hala sesine güvendiğini söyleyen 76 yaşındaki Simon, buna karşın geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden gitaristi ve 30 yıllık arkadaşı Vincent N’guini‘nin yokluğuna vurgu yapıyor. Bugüne kadar 16 Grammy Ödülü kazanan sanatçının toplam 18 albümü bulunuyor.

Dünyanın en büyük müzik gruplarından Metallica, resmi sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamayla 10 Şubat’ı Cliff Burton Günü ilan etti. Grubun, 1986’da hayatını kaybeden ilk bas gitaristi Cliff, doğum gününde, doğduğu yer olan Alameda County’de anılacak.

Özeti, Mustafa Kara imzalı bu güzel Dönence animasyonuyla kapatalım.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

3 Yorum

  • En başından beri hemen her hafta her yazıyı takip ediyorum. 2-3 aylık bir ara vermiştim, içerikleri üzülerek yüzeysel buldum. Çok büyük bir emek var ve Halen çok değerli ancak, derinlik anlamında eskiden daha iyiydi… örneğin spacex haberine bakıyorum, otostopcunun galaksi rehberinden bahsediyor ama anlaşılmıyor. Verilen bilgilerin okuyucu tarafından bilindiği varsayılıyor… ellerinize sağlık

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: