Haftanın Özeti: 110

28 Kasım – 4 Aralık 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden Küba Devlet Başkanı Fidel Castro için yayınladığı taziye mesajında ‘devrimci bir lider’ olarak bahseden Kanada Başbakanı Justin Trudeau’ya tarosyal medyada tepki yağdı. Dünya çapında büyük bir hayran kitlesi olan Trudeau’nun taziye mesajından sonra, Castro’yu lüks içinde yaşayan bir diktatör olarak gören kesim, Trudeau’ya ardı arkası kesilmeyen tweetler gönderdi. Gelen olumsuz tepkiler üzerine Trudeau, Castro’nun cenazesine katılmama kararı aldı.

trudeau-castro

Google, 2013’te çıkardığı Timelapse özelliğine 1984 yılından bugüne kadar olan petabaytlarca kayıtlı görüntüyü dahil etti. Bu özellik ormanların azalması, buzulların hareketi, şehirleşme ve savaşlar gibi geniş çaplı olayların yanısıra San Francisco’daki Oakland Bay Köprüsünün yapımı ya da Antarktika’daki Hourihan Buzulu’nun hareketi gibi bölgesel olayları da izlemeye olanak sağlıyor. Görüntü kalitesi aynı olmasa da dünyadaki herhangi bir bölgenin de yıllar içindeki değişimi eklenen yenilikler arasında. Timelapse’in üç katrilyon piksel ve beş milyon uydu görüntüsünden oluşuyor. Aşağıdaki 193 kısa videoluk listede dünyanın farklı bölgelerindeki dramatik değişime göz gezdirebilirsiniz.

54 yıldır Kasım ayında kar yağışı gözlemlenmeyen Tokyo, geçtiğimiz günlerde beyazlarla kaplı bir manzaraya uyandı. Soğuk hava dalgasının şehri kısa ziyaretinde toplu taşıma seferleri aksadı. Küresel iklim değişikliğinin bir göstergesi olup olmadığı konuşulurken, uzmanlar küresel iklim değişikliğiyle ilişkilendirmenin kesin olamayacağını belirtti.

24_11_2016_-_tokyo-weather_1201x807

Brezilya’nın Chapecoense Real futbol takımının bulunduğu uçak Kolombiya’nın Rionegro kenti yakınlarında düştü. Elektrik arızası sebebiyle gerçekleştiği belirtilen kazada sadece 5 kişi kurtuldu. Güney Amerika kulüpleri arasında oynanan Sudamericana Kupası finali için Kolombiya’ya uçan Chapecoense takımından sadece iki oyuncunun kazadan kurtulabildiği, birinin ise kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği ifade edildi. Yaşanan trajedinin ardından Brezilya’lı futbol kulüpleri Chapecoense’ye ücretsiz oyuncu kiralayabilmek için federasyona başvurdu.

Dünyanın en büyük sigara üreticilerinden Philip Morris, tütünü yakmak yerine ısıtarak tüketmeyi sağlayan yeni sigarası Iqos’u Birleşik Krallık’ta piyasaya sürdü. Tütün kullanıcılarının sigara dumanındaki toksinlerden yüzde 90 daha az zarar görerek aynı niktotin miktarını tüketlenmesini  sağlayan ürünün şirket tarafından yapılan araştırmalarda etkisinin sigarayı bırakmakla aynı olduğu tespit edildi. Şirket, ürünü geliştirmek için 3 milyar Dolar harcadı. Şirketin CEO’su Andre Calantzopoulos şirketin ürünlerinin verdiği zararları bildiğini ve geleneksel sigaraların ortadan kaldırılması konusunda devletle çalışmak istediklerini belirtiyor. Iqos 45 Paund’luk bir batarya ve onun şarj ettiği sigara tutacağından oluşuyor. Tütün çubuklarının 20 tanesi 8 Paund‘dan satılacak (hiç içmemek gibi ‘daha sağlıklı ve ekonomik’ bir seçenek olduğunu da biz hatırlatmış olalım).

Dünya çapında temiz enerjiye geçişin yeni bir ayağı olarak [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Kanada 2030’a kadar enerji üretimi için kömür kullanımını sonlandırmayı planlıyor.[/inlinetweet] Ülkenin toplam sera gazı salınımının yüzde 6’sını oluşturan termik santrallerin kapatılması, yollardan 1,3 milyon adet arabanın kaldırılmasına eşdeğer bir gelişme sağlayacak. Kömür tüketiminin azalmasıyla hava kalitesinin artması ve vatandaşların daha sağlıklı bir yaşam sürmesi hedefleniyor.

euclimate

İtalyan elektrik şirketi Enel, temiz ve dönüştürülebilir enerji üretimine geçmek adına termik santrallerini kapatma kararı aldı. Atıl kalacak termik santrallerin değerlendirilmesi için ise bulut bilişim ve e-ticaret alanında dünyanın en büyük markası Amazon harekete geçti. Bulut bilişim ağını güçlendirmek isteyen Amazon, eski termik santralleri veri merkezlerine dönüştürmeyi planlıyor.

enel-power-plant

2012 yılında adı açıklanmayan bir hacker ulaştığı belgeler sayesinde ABD’nin Ohio eyaletinde bir lisenin futbol takımında bazı oyuncuların bir genç kıza tecavüz ettiğini ortaya çıkarmış ve iki oyuncu 1 ve 2 yıl süreyle hapis cezasına mahkum edilmişti. Ancak olaydan 4 yıl sonra sessizliğini bozan ‘KYAnonymous’ lakaplı hacker Deric Lostutter’ın itirafları daha ilginç bir sonuç yarattı. Lostutter ifadesinde takımın sitesine izinsiz giriş yaptığını ve dosyalara müdahale ettiğini belirtince için her iki suçtan beşer yıla kadar hapis cezası ile yargılanmaya başladı. Tecavüzden tutuklanan iftira kurbanı gençlerse çoktan serbest bırakıldı. Site hack etmenin tecavüzden daha ağır cezaya maruz kaldığı bir dünyanın kesinlikle ‘yazılım güncellemesine’ ihtiyacı var.

Deric Lostutter.

Vatandaşların belirli bir güvencesi olmasını ve yoksul kalmamasını sağlamayı amaçlayan vatandaşlık maaşı uygulaması bugüne kadar sadece gelişmiş ülkeler için tartışılmıştı. Ancak yardım kuruluşu Eight bu uygulamanın, yoksulluğun yaygın olarak görüldüğü Afrika ülkelerinde de işe yarayabileceğini düşünüyor. Bu düşünce ışığında Uganda’nın adı açıklanmayan bir köyünde 2 yıl boyunca vatandaşlık maaşı uygulamasını deneme kararı alan Eight, yetişkinlere 18,25 çocuklara da 9,13 dolar maaş verecek. Uygulama 2017’nin Ocak ayında başlayacak.

finanzas-internacionales-1280x600

Dünyanın en popüler fast food ürünlerinden Big Mac’in mucidi Jim Delligatti, 98 yaşında hayatını kaybetti. Bu kadar büyük bir icadın sahibi olmasına rağmen adı neredeyse hiç duyulmayan Delligatti, Big Mac’i 1967 yılında keşfettiğinde bir McDonalds restoranı işletiyordu. Orijinal menüsünde bir hamburger, bir kutu patates ve bir milkshake satan McDonalds yetkilileri, satışlar iyi gittiği için öncelikle Big Mac’i üretmek istememiş ancak daha sonra Big Mac şirketin en çok satan ürünü haline gelmişti. Delligatti bu üründen elde edilen gelirlerden tek bir kuruş bile kazanmayarak kapitalist hikayemizi mutlu son ile bitirdi.

big-mac
Ronald McDonald ve Jim Delligatti mutlu günlerinden birinde…

Mayıs ayında Güney Çin Denizi kıyılarında ortaya çıkan altıgen yapılar gizemini koruyor. Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi (CSIS) yöneticisi Gregory Poling bu yapıların amacını hala tam olarak çözemediklerini belirtti. Asya Denizcilik Şeffaflık Girişimi’nin Başdanışmanı Bonnie Glaser ise bu yapıların uçaksavar füze sahaları olabileceğine dair iddialar olduğunu belirtti.

collage-scs

Time dergisi her yıl haberleri olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkileyen kişiler arasından yılın kişisini seçiyor. Bu seçimde, internet üzerinden yapılan anketin de büyük bir etkisi oluyor. Bu yılki ankette yakın zamana kadar yüzde 9 oyla başa baş giden ABD’nin yeni başkanı Donald Trump ve Wikileaks’in kurucusu Julian Assange arasındaki yarışta Assange son anda bir adım öne geçti. Bu yıl Wikileaks üzerinden yayınlanan belgelerle adı gündemden düşmeyen Assange yüzde 10 oyla anketin galibi durumunda. Anketin sonucu ne olursa olsun son kararı daima editörler veriyor.

Londra Doğal Tarih Müzesi tarafından gerçekleştirilen Yılın Doğal Yaşam Fotoğrafçısı yarışmasında Halkın Seçimi Ödülü için 25 adet fotoğraf finale kaldı. Şu anda Londra Doğal Tarih Müzesinde sergilenen fotoğraflar, müzenin internet sitesi üzerinden oylanabiliyor.Ayrıca fotoğrafların tamamı BBC’nin hazırladığı galeriden görüntülenebilir.

dogal-yasam

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Finans teknolojileri.
  3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği