Çin’deki gizemli altıgen yapılar

Geçtiğimiz Mayıs ayında Çin’de ortaya çıkmaya başlayan ve yönleri denize dönük olan altıgen şekilli yapıların gizemi hala çözülemedi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nin (CSIS) bir kolu olan Asya Denizcilik Şeffaflık Girişimi (AMTI) geçtiğimiz Ağustos ayında ihtilaflı Subi ve Mischief resiflerinde bulunan altıgen şeklinde ve işlevi belirlenemeyen birkaç yapının fotoğrafını paylaşmıştı.

AMTI’nin yöneticisi Gregory Poling altıgen şeklindeki yapılarla ilgili Business Insider’a yaptığı açıklamada, “Üzgünüm fakat bu yapıların ne olduğunu hala tam olarak bilmiyoruz.” dedi.

Uçaksavar füzesi sahası olabilir

AMTI’de baş danışmanlık yapan ve CSIS bünyesinde gerçekleştirilen China Power Project’in yöneticisi olan Bonnie Glaser, Poling’in söylediklerini tekrarlayarak “Bu yapıların uçaksavar füzesi sahaları olabileceğine dair tahminler var.” diye ekledi. AMTI’deki uzmanlara göre bu yapılar Mayıs ayında ortaya çıkmaya başladı ve hepsinin yönü denize doğru bakıyor.

Hague merkezli Daimi Hakemlik Mahkemesinin, Pekin’in Güney Çin Denizi’ndeki toprak iddialarını geçersiz saymasından bu yana üç aydan fazla bir zaman geçti. Bu sırada Pekin bu hükmün bir geçerliliği olmadığını savunarak bölgedeki çalışmalarına devam etti.

Kaynak: Business Insider

Mayıs ayında, Çin sınırları içinde Güney Çin Denizi kıyılarında ortaya çıkan ve gizemi hala çözülemeyen altıgen yapılar bulunuyor. Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi (CSIS) yöneticisi Gregory Poling bu yapıların amacını hala tam olarak çözemediklerini belirtti. Asya Denizcilik Şeffaflık Girişimi’nin baş danışmanı Bonnie Glaser ise bu yapıların uçaksavar füzesi sahaları olabileceğine dair iddialar olduğunu belirtti.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği