Haftanın Özeti: 246

8 - 14 Temmuz 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Harvard Üniversitesinde geliştirilen yapay zeka yazılımı, müzik eserlerinin hangi sanatçı tarafından bestelendiğini yüzde 75’in üzerinde isabet oranıyla tespit edebiliyor. Araştırmacılar bu yazılımı, Beatles’ın bazı şarkılarını, grubun hangi üyesinin bestelediğini belirlemek için kullandı. Neticede yapay zeka, ‘Ask Me Why’, ‘Do You Want to Know a Secret’ ve ‘A Hard Day’s Night’ın geçiş bölümünün John Lennon tarafından yazıldığını yüzde 90 kesinlikle belirledi. Bu yazılım belki kimin daha iyi bir müzisyen olduğunu belirleme yeteneğine sahip değil ama en azından en sevdiğiniz Beatles şarkılarının grubun hangi üyesi tarafından yazıldığını öğrenmenize yardımcı olabilir. Araştırmacılar yazılımın telif hakları konusundaki tartışmalarda kesin sonuca ulaşmak için kullanılabileceğini düşünüyor.

2 Temmuz’da ABD’de vizyona giren Örümcek Adam: Evden Uzakta filmi, Sony Pictures’ın yaptığı filmler arasında ilk altı gününde en çok para kazandıran film oldu. Evden Uzakta aynı zamanda Örümcek Adam filmleri arasında ilk altı günde en fazla başarı gösteren film oldu. Film, Amerikan Bağımsızlık Günü (4 Temmuz) tatilinden de faydalanmış olacak ki sadece 4 Temmuz’da 25,2 milyon Dolar kazandı ve böylece Amerikan Bağımsızlık Günü’nde en fazla hasılat yapan ikinci film unvanını elde etti. (İlk sırada Transformers: Dark of the Moon yer alıyor).

Disney Channel’ın genç yıldızlarından Cameron Boyce, 20 yaşında yaşamını yitirdi. Tedavi gördüğü bir sağlık sorunu sebebiyle uykusunda nöbet geçiren Boyce bir daha uyanamadı. Genç oyuncu Disney’in Jessie dizisindeki Luke Ross rolüyle tanınmıştı. Boyce, HBO’nun hazırladığı Mrs Fletcher dizisinde yer almak için hazırlanıyordu.

Disney’in Çin efsanelerine dayanan 1999 yapımı animasyon filmi Mulan, bu kez gerçek oyuncularla yeniden çekiliyor. Baş rolünde Yifei Liu’nun yer aldığı film, Mulan adlı genç kızın, ailesinin kendisini evlendirmek istemesine karşı çıkarak bir savaşçı olmasını anlatıyor. Filmin etkileyici fragmanını aşağıda bulabilirsiniz:

Variety’nin haberine göre; Warner Bros Animation ve Brownstone Productions bir araya gelerek yeni bir Taş Devri (Flintstones) serisi çıkaracak. Şimdilik ilk aşamalarında olan proje, Taş Devri çizgi filmindeki karakterlerin yer aldığı, yetişkinlere hitap eden bir animasyon olacak. Warner Bros. ve Animation tarafından üretilecek televizyon dizisinin hangi kanal üzerinden yayınlanacağı belirtilmedi.

HBO’nun popüler dizisi Chernobyl Rusları memnun etmedi. Dizinin Çernobil olayı ile ilgili gerçekleri yansıtmadığını düşünen Rus yetkililer, Rus devlet televizyonunda yayımlanmak üzere yeni bir Çernobil dizisi çekecek. Dizide CIA ajanlarının Çernobil nükleer santraline girip patlamaya sebep oldukları anlatılacak. Dizinin yönetmeni Aleksey Muradov “Bizim yapacağımız dizi gerçekten ne yaşandığını anlatacak” diyor. Muradov “Birçok tarihçi, patlamanın yaşandığı gün santralde bir düşman casusunun çalışıyor olma ihtimalini gözardı etmiyor.” şeklinde konuştu. Rusya Kültür Bakanlığı dizi için 30 milyon Ruble (2,7 milyon Lira) bütçe ayırdı.

Netflix’ten yapılan açıklamaya göre 4-8 Temmuz tarihleri arasında toplam 40,7 milyon evde Stranger Things izlendi. Bunun, dört günlük süre içinde en fazla izlenen Netflix içeriği olduğunu söyleyen Netflix ayrıca 18,2 milyon abonenin şimdiden dizinin son sezonundaki 8 bölümü bitirdiğini söylüyor. Eğer siz de bahsi geçen 18,2 milyon aboneden biriyseniz, The Verge tarafından hazırlanan kitap listesine göz atabilirsiniz. Stranger Things sevenlerin hoşuna gidebilecek kitaplardan oluşan listede Neil Gaiman, Ray Bradbury ve Stephen King gibi yazarlara ait 12 adet bilim-kurgu ve fantezi romanı yer alıyor.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: