Haftanın Özeti: 235

22 - 28 Nisan 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Brezilyalı tasarım sanatçısı Butcher Billy, Queen grubunun dünyaca ünlü solisti Freddy Mercury’yi çizgi roman karakterlerine dönüştürdü. Çizgi romanların kapaklarını Mercury’nin karakterleri ile kaplayan sanatçı, kapakların üzerine Queen grubunun şarkı sözlerini ve şarkı isimlerini de ekledi. Çizimler bazılarını aşağıdaki galeride görebilirsiniz.

Online video hizmeti Netflix, ABD’li Şarkıcı Beyonce ile 60 milyon Dolar bütçeli bir içerik anlaşması imzaladığını açıkladı. 3 farklı projeyi kapsayacak serinin ilk ayağı daha şimdiden epey ses getiren ve sanatçının 2018’deki Coachella konserinin sahne arkasını konu alan Homecoming adlı belgesel. Bu hafta yayımlanan ve 40 parça içeren belgeselle aynı adı taşıyan müzik albümü de gündemdeki hak ettiği ilgiyi gördü. Bir diğer hedef ise şimdiye dek sadece (aynı zamanda eşi olan) Jay-Z’nin öncüsü olduğu Tidal platformunda gösterilen Lemonade adlı 1 saatlik filmin gösterimi.

Beyonce ve eşi Jay-Z.

CJ Carr ve Zack Zukowski müzik teknolojileriyle uğraşan iki arkadaşın geliştirdiği Dadabots adlı algoritma, aynı isimli Youtube kanalında, kendi başına bestelediği Death Metal türündeki bir şarkıyı 24 saat kesintisiz olarak çalıyor. Bu arada zihinlerde oluşabilecek bir yanış anlamayı giderelim. Dadabots yazılımı aynı şarkıyı 24 saat çalmıyor; sonu olmayan bir besteyi hiç durmadan çalarak ilerliyor. Kendi kategorisi içinde gayet başarılı olsa da Death Metal kesintisiz olarak kaç saat dinlenebilir bilemedik. Aşağıda kendiniz de deneyebilirsiniz.

Bir edebi eser olarak hayatımıza girdiyse de esas başarısını beyazperdede yakalayan James Bond serisi hala heyecan uyandıran bir yapım olarak gündemdeki yerini kuruyor. Serinin sıradaki bölümü Oyuncu Daniel Craig’in Bond rol alacağı son yapım olacak. Jamaika’da çekilecek bu bölümün esas sürpriziyse her Bond filminin vazgeçilmezi olan ‘kötü adam’. İsmi henüz açıklanmayan yapımın kötü karakterini Queen grubunun Solisti Freddie Mercury’yi canlandırdığı Bohemian Rhapsody filmiyle göz dolduran Rami Malek canlandıracak. (EK BİLGİ: Yazar Ian Fleming, Jamaika’daki evinde James Bond karakterini bulmuş ve geliştirmişti. İlk James Bond filmi olan 1962 yapımı Mr. No da yine bu adada çekilmişti. Daniel Craig’in veda edeceği 25. James Bond filminin duyurusu da 1964 yılında hayata veda eden yazarın Jamaika’daki evinde gerçekleştirildi)

Marvel’ın en son filmi Avengers: Endgame’in ön satışları daha önce sinema sektöründe görülmemiş rakamlara ulaştı. Kimi sinema salonu zincirlerinin internet siteleri çökerken bazıları da her müşteriye hizmet verebilmek için sitelerine bekleme odası ekledi. ABD’nin en büyük sinema salonu zinciri AMC ise Perşembe akşamından bu yana aralıksız gösterim yapıyor. Şirket Pazar akşamına kadar, günün 24 saati boyunca gösterimlere devam edeceğini açıkladı. AMC’nin 17 salonunun 72 saat boyunca açık kalmasının yanı sıra 29 salon da Perşembe gecesinden Cuma akşamına kadar 24 saat boyunca aralıksız hizmet verdi. 18 salonda ise film Perşembe gecesinden Cumartesi gecesine kadar 48 saat boyunca gösterilecek.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

2 Yorum

  • Merhabalar. Sri Lanka saldırısı ile ilgi haberde kullanılan “(Hristiyanlarca İsa peygamberin ölümünün üçüncü gününde tekrar dirilmesini temsil ettiği için kutsal sayılan)” ifadesi yanlış bir kullanımdır. Nedeni İsa Hristiyanlarca peygamber değildir. Tanrının oğlu yani tanrı’dır. İsa denmesi yeterlidir . Eğer İslamiyet’deki İsa’dan bahsedilerse peygamber denebilir. Nüans farkı var .

  • sinema, tv, kültür/sanat biraz daha geliştirilebilir. sinemayla ilgili daha çok haber olabilir. bence olması lazim

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: