Haftanın Özeti: 235

22 - 28 Nisan 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

İtalya’nın Milano şehrinde gerçekleştirilen Tasarım Haftası etkinliği kapsamında Japon elektronik şirketi Panasonic dünyanın ilk şeffaf ekranlı televizyonunu tanıttı. Daniel Rybakken ve Michael Shadovitz imzasını taşıyan ‘Vitrine’ adlı konsept, İsviçre merkezli mobilya şirketi Vitra’nın katkılarıyla hayata geçmiş. Vitrine, OLED teknolojisine sahip yüzeyini TV kapalı olduğunda şeffaf bir çerçeve olarak kullanabiliyor.

Rusya’da satışa sunduğu bir enerji içeceğinin reklam ve tanıtımını yaratıcı ve yenilikçi bir şekilde yapmak isteyen meşrubat üreticisi Pepsi, gözünü kelimenin tam anlamıyla ‘yükseklere dikti’. Şirketin hedefi Adrenaline Rush adlı içeceğin tanıtımı için stratosfere (gökyüzüne / uzaya) logo ve reklam sloganını yansıtmak. Bu konuda yarı şaka yarı ciddi başlayan girişimler ciddiye bindi ve yine Rusya merkezli StartRocket adlı girişim, CubeSat altyapısını kullanarak bunu sağlayabileceğini iddia etti. StartRocket’in bu yolda GameChangers oyununun logosunu gökte oluşturma deneyi başarılı oldu. Süreç başarıyla tamamlanırsa yepyeni bir reklam mecramız daha olacak demektir.

Gana’nın doğusundaki New Tafo Hastanesinde doktorlar acil ilaca ya da nakil için kana ihtiyaç duyduğunda, bu ilaç ya da kan hastanenin stoklarında yoksa tek yapmaları gereken bir kısa mesaj göndermek. 15 dakika içinde bir dron hastaneye gelerek ihtiyaç duyulan kanı ya da ilacı paraşütle gökyüzünden bırakıyor ve doktorlar tedaviye devam edebiliyor. Dronlar ülkede kurulan dört dron teslimat merkezinden havalanıyor. Bu dron ağının büyütülerek bölgedeki 2 bin sağlık merkezine ve 12 milyon kişiye hizmet etmesi hedefleniyor. Sistem tam kapasiteyle çalıştığında, ülkede devlet adına günde 600 teslimat uçuşu yapılması öngörülüyor. Zipline adlı şirket tarafından yürütülen bu dron ağı dünyanın en büyük dronla teslimat servisini oluşturuyor.

İskoçya’da hizmet veren Highlands Üniversitesi’nden bilimciler, 3 yıllık bir çalışmayla balon ile uçak arası yepyeni bir hava aracı konsepti geliştirdi. 15 metre uzunluğa ve 120 kilo ağırlığa sahip araç herhangi bir motora sahip olmadan ilerleyebiliyor. Orta bölümünde bulunan helyum aracın havalanmasını sağlarken içindeki özel hava vakum mekanizması havayı önden çekip arkadan üfleyerek Phoenix adlı aracın bir anlamda ‘nefes alır gibi’ bir hareketle ilerlemesini sağlıyor. Araç, uydulara ucuz bir alternatif oluşturabilmek için geliştirilmiş.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

2 Yorum

  • Merhabalar. Sri Lanka saldırısı ile ilgi haberde kullanılan “(Hristiyanlarca İsa peygamberin ölümünün üçüncü gününde tekrar dirilmesini temsil ettiği için kutsal sayılan)” ifadesi yanlış bir kullanımdır. Nedeni İsa Hristiyanlarca peygamber değildir. Tanrının oğlu yani tanrı’dır. İsa denmesi yeterlidir . Eğer İslamiyet’deki İsa’dan bahsedilerse peygamber denebilir. Nüans farkı var .

  • sinema, tv, kültür/sanat biraz daha geliştirilebilir. sinemayla ilgili daha çok haber olabilir. bence olması lazim

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: