Haftanın Özeti: 224

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Tarihte çok az ressam, Hollandalı ustalar Rembrandt ve Hals gibi insanların doğasını büyük bir isabetle, insanlıkla ve mizahla resmetmeyi başarmıştır. Peki bir makine aynı şeyi yapmak üzere eğitilebilir mi? Sergio Albiac’ın You Have Learnt Nothing (Hiçbir Şey Öğrenmediniz) adlı sergisinin çıkış noktası bu. Hollanda sanatının altın çağında ortaya çıkan resimler gibi, bunlar da yağlı boya, fırça ve parmakların eseri gibi görünüyor olabilir. Ancak bu seri de diğer benzer projelerde olduğu gibi Albiac’ın kendi geliştirdiği Üretici Çekişmeli Ağ (GAN) kullanılarak üretildi. Sistem iki yapay sinir ağından oluşuyor. Gerçek Hollandalı ressamların eserlerinden oluşan veri tabanıyla eğitilmiş olan ilk ağ bunlara benzer eserler üretmeye çabalıyor. İkinci ağ ise ortaya çıkan sonucu değerlendiriyor ve gerçek resimlerle karşılaştırıyor.

Japonya’da belediyeler rögar kapaklarını ‘olduğu gibi’ bırakmamaya özen gösteriyor. Pek çok semtte kapaklar birer sanat eserine dönüştürülüyor. Tokyo’da gerçekleştirilen Rögar Kapağı Festivali işte bu yaratıcılığı kutlamayı amaçlıyor. 1-3 Şubat tarihleri arasında düzenlenen festivalde gerçek rögar kapaklarının yanı sıra kapak şeklinde tasarlanmış hediyelik eşya ve yiyecekler bulmak da mümkün.

Amarildo Silva isimli Brezilyalı sanatçı, sokağa atılan otomobil lastiklerini kedi ve köpekler için ‘yatağa’ dönüştürüyor.

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri bu yıl da inanılmaz karelerle karşımızda. Jüri 2019 yarışmasının ‘Open’ (açık) kategorisi için yaptığı elemeleri sonuçlandırdı. Seçkide dünyanın dört bir yanından fotoğraflar görmek mümkün. Yarışmaya 195 ülkeden toplam 327 bin fotoğraf gönderildi. Bu, yarışmanın 12 yıllık tarihinde görülen en büyük katılım anlamına geliyor. Bolca vaktiniz varsa New Atlas tarafından hazırlanan 120 fotoğraflık galeriye göz atabilirsiniz. Essex’teki eski bir deniz fenerini gösteren Shaun Mills imzalı bu fotoğraf da onlardan biri:

Dizi tarihinin efsaneleri arasına adını yazdıran Game of Thrones yaklaşık iki ay sonra final sezonuyla karşımızda olacak. Dizinin yapımcısı HBO setten yeni fotoğraflar paylaştı.

Bir başka efsane dizi Lost’un geri dönme ihtimali konuşuluyor. 2004-2010 yılları arasında yayınlanan dizinin yapımcısı ABC Entertainment’ın başındaki isim olan Karrey Burke Lost’u yeniden çekmenin en büyük hayali olduğunu açıkladı. Henüz ortada net bir durum yok tabii.

Yine bolca vakti olanlar için, Erler Film resmi YouTube kanalında 1992 yapımı Gölge Oyunu adlı filmin restore edilmiş versiyonunu paylaştı. Şener Şen ve Şevket Altuğ baş rollerde. Yönetmen ise Yavuz Turgul.

Haftayı Cep Hikayeleri’nin yeni bölümüyle, Cümbüşçü İsmail Amca ile bitirelim:

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.                 

3 Yorum

  • Yıllık kişi başına düşen et tüketimini kg cinsinden vermişsiniz (ortalama 100kg ) doğru olduğuna emin misiniz ? Kontrol ederseniz sevinirim

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: