Haftanın Özeti: 207

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Banksy‘nin sanatla fırtınalı ilişkisi sürüyor. En ünlü eserlerinden biri olan Kırmızı Balonlu Kız müzayedede 1 milyon Sterlin’e (yaklaşık 8 milyon TL) alıcı buldu ama içine gizlenmiş kağıt öğütücüyle kendini imha etti. Bu havalı hareket alkışlarla olduğu kadar “o parçaların her biri ayrı ayrı dünya paraya satılır” tepkisiyle de karşılandı. Daha sonra müzayede evi, ismini açıklamak istemeyen koleksiyonerin ‘bu haliyle’ de satın almak istediğini duyurdu.

Fransız sokak sanatçısı Julien de Casabianca, Outings Project adlı çalışma kapsamında neoklasik tabloları duvarlara resmediyor. Şurada toplu gösterimi var ki, bakmalara doyulmaz. Koca bir gün onlara bakarak geçirilebilir.

2007’de UNESCO Dünya Mirası listesine alınan, Avustralya’nın sembol yapılarından Sidney Opera Evi‘nin çatısına bir at yarışı organizasyonunun tanıtımının yansıtılması ülkede tepkiye yol açtı. Hükümeti bu karardan vazgeçirmek için 300 bin imza toplanmıştı. O imzalar pek işe yaramadı zira yarış öncesi atların start numaralarının belirlenmesi için yapılan ve 20 dakika süren kura çekimi binanın çatısına yansıtıldı.

At yarışına girmişken, bu alanın tartışılmaz efsanesi Halis Karataş‘ın hayatı beyaz perdeye aktarılıyor. Şampiyon adlı film, adını pist tarihine yazdıran Bold Pilot‘ın başarısını ve jokeyi Karataş ile Begüm Atman’ın aşkını konu alıyor. Halis Karataş ve Bold Pilot ikilisinin 1996 yılı Gazi Koşusu’ndaki 2:26:22’lik rekoru hala kırılamadı. Filmin vizyon tarihi 7 Aralık.

1960’lı ve 70’li yıllarda Orduspor tribünlerini ve futbolu güzelleştiren kadın taraftarları konu alan Mor Menekşe Kadınlar belgeseli kitle fonlama desteği bekliyor. Projenin esin kaynağı, 1972 yılında Orduspor – Galatasaray maçı esnasında çekilen ve mor – beyazlı takıma gönül veren kadın taraftarları içeren bir tribün fotoğrafı. Günümüz futbol alışkanlığından biraz uzak olan bu kareden hareketle, yönetmen Sezen Kayhan tarafından çekimlerine başlanan belgesel için o taraftarlar 40 yılın ardından yine tribünlerde bir araya getirilmiş. ‘O günleri yad etmenin’ yanı sıra mor menekşeli kadınlara tribünden neden uzaklaştıkları, futbolun bugünkü durumunu nasıl gördükleri de sorulmuş. Güzel Ordu Kültür Sanat Derneği öncülüğünde devam eden projenin tamamlanabilmesi için FonZip’te bir bağış kampanyası açıldı. Toplanması hedeflenen miktar 60 bin TL.

Bugün bolca vakti olanlar için, Zuhal Chat Sessions kapsamında Cem Yılmaz‘la müzik üzerine yapılmış uzun bir programla bitirelim.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: