Finlandiya devlet fonu Nokia’dan hisse satın aldı

Çok uluslu bir şirket olan Nokia üzerindeki Fin etkisini artırmayı amaçlayan Finlandiya hükümeti yatırım kolu Solidium, şirketten yüzde 3,3'lük hisse satın aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Finlandiya hükümet yatırım kolu, 844 milyon Euro karşılığında Nokia’dan yüzde 3,3’lük hisse satın aldı.

Bundan on yıl önce küresel mobil telefon piyasasına hükmeden Nokia’nın çöküşünün temel sebebi, Finlandiya’nın içinde bulunduğu ve yeni yeni toparlanmaya başladığı ekonomik durgunluktu. 2014 yılında Nokia’nın cep telefonu birimini satın alan Microsoft ile Nokia, Finlandiya’da binlerce çalışanı işten çıkarmıştı.

Şu anda telekomünikasyon ağı endüstrisine odaklanan Nokia, Finlandiya’da 6 bin 300 kişi çalıştırıyor. Küresel iş gücü ise 102 bin 800 kişi civarında.

Reuters‘a açıklama yapan hükümet yatırım kolu Solidium’un CEO’su Antti Makinen “Bunun iyi bir yatırım olacağına inanıyoruz. İnsanlar Nokia’nın Finlandiya’nın en büyük şirketi olduğunu hatırlamalı.” dedi.

Solidium, 2018’in ilk aylarında piyasadan hisse senetleri satın alarak hisse oluşturdu. Geçtiğimiz haftalarda İsveç telekomünikasyon şirketi Telia, çelik şirketi SSAB ve holding şirketi Sampo’daki hisselerini azaltarak Nokia yatırımını finanse etti.

Makinen, Solidium’un Nokia’nın Mayıs ayında düzenlenecek hissedarlar toplantısında koltuk sahibi olmayı düşünmediğini ancak bunun ileride değerlendirilebilecek bir seçenek olduğunu söyledi. Nokia’daki hisseyi artırmayı düşünüp düşünmedikleri sorulduğunda ise Makinen şu anki hisseden memnun olduklarını belirtti.

Nokia’nın web sitesinde yer alan bilgiye göre, şu anda Nokia’nın hisselerinin çoğu yabancı kurumsal yatırımcıların elinde. Geçtiğimiz yılın sonunda en fazla hisse sahibi olan, yüzde 6,2 ile ABD varlık yöneticisi BlackRock idi. Solidium on yıl önce siyasetçiler ve hükümetin varlıkları arasına mesafe koyma teşebbüsüyle kuruldu. Şu anda, çoğunlukla hükümet tarafından yönlendirilen sanayileşme çağında ortaya çıkan 13 Fin şirketindeki azınlık hisselerini yönetiyor. Geçtiğimiz ay Reuters ile yaptığı röportaj sırasında Makinen’in söylediği üzere Solidium, Finlandiyalı şirketlerin ‘Fin olarak kalmasını’ sağlamayı amaçlıyor.

Kaynak: The New York Times

Finlandiya hükümet yatırım kolu Solidium, 844 milyon Euro karşılığında Nokia'dan yüzde 3,3'lük hisse satın aldı. Solidium'un Nokia'nın Mayıs ayında düzenlenecek hissedarlar toplantısında koltuk sahibi olmayı düşünmediği ancak bunun ileride değerlendirilebilecek bir seçenek olduğu belirtildi. Nokia'nın web sitesinde yer alan bilgiye göre, şu anda Nokia'nın hisselerinin çoğu yabancı kurumsal yatırımcıların elinde. Solidium'un Nokia'dan hisse satın almasının amacı da Nokia üzerindeki Fin etkisi artırmak olarak belirtildi.

2 Yorum

  • düz mantık yapalım, %3.3 hissesi 844 milyon dolarsa, şirket toplamda 25 milyar dolar falan sanırım. Yazık yaa, senelerce dünyanın en önemli teknoloji firmalarından biri ol, telefon piyasasını resmen domine et, senden uzun yıllar sonra kurulan apple gelsin trilyon dolara ulaşsın, sen de ayakta kalabilmek için hükümetten yardım iste (Telekomunikasyon altyapı sistemleri üretmesi, daha yeni alcatel’i alması falan bildiğim konular ama yine de bence batıyor )

    • Doğru durumu iyi değil. Ama böyle büyük şirketlerin, devlet ve küresel ekonomi tarafından şöyle bir durumu var: “Batmasına izin veremeyeceğimiz kadar büyük.” Yani başka bir yola doğru yönelenebilirler -ki öyle zaten, ama bu kadar büyük bir ekonominin batmasına izin veremezler. Naçizane fikrim.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği