“Yeni nesil Nokia’lar Şubat’ta geliyor”

Nokia telefonların isim hakkını satın alan HMD Global, Nokia markasıyla üreteceği ilk Android telefonları Şubat ayında tanıtacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kasım ayında yapılan bir açıklama, akıllı telefon piyasasını takip edenlerde heyecan uyandırmıştı. Nokia adı (orijinal üreticileri tarafından olmasa da) akıllı telefon piyasasına geri dönüyor. Bir başka Finlandiyalı şirket HMD Global tarafından satın alınan Nokia’nın isim hakları, 2017’nin ilk yarısında piyasaya sürülecek bir Android telefonda kullanılacak.

Yeni cihazlarla ilgili daha fazla detay paylaşılmadı ancak HMD’nin Şubat ayında düzenlenecek Mobile World Congress etkinliğinde yer alacağı kesinleşti. Nokia’nın da genellikle yeni cihazlarını tanıtmak için tercih ettiği etkinlikte, yeni nesil Nokia telefonları görebiliriz.

Satış, tanıtımdan hemen sonra

HMD CEO’su Arto Nummela ile görüşen Forbes editörü Ewan Spence cihazlara dair çok detaylı bilgiler alamasa da, Nummela’nın “Tanıtımdan hemen sonra satışa başlamak iyi bir yöntem.” sözleri, yeni Nokia telefonları ne zaman satın alabileceğimiz konusunda bilgi veriyor. Eğer tahmin edildiği gibi Şubat ayındaki etkinlikte tanıtım gerçekleşirse, en geç Mart ayında telefonların satışa sunulabileceği düşünülüyor.

HMD’nin yeni Android cihazlarında nasıl bir yöntem izleyeceği de merak konusu. Nokia adının altını dolduran şey, 2000’li yıllarda piyasaya sürülen son teknoloji ürünü telefonlar olabilir ancak şirket kârını genellikle düşük profilli telefonlarından elde etmişti. HMD’nin pek çok çalışanı da orijinal Nokia ekibinde görev almıştı. Bu sebeple benzer bir yaklaşımın izlenmesini bekleyebiliriz. Yeni nesil Nokia’lar bir adet üstün özelliklere sahip, göz dolduran, pahalı telefon ve bir adet işlevsel ve daha ucuz telefondan oluşabilir.

Üst düzey modellerle yarışacak

Sızan son bilgilere göre yeni Nokia’ların SnapDragon 835 çip seti ve 6 GB RAM’e sahip olacağı ifade ediliyor. Bu da diğer üst düzey modellerle yarışabilecek bir akıllı telefon üretileceği anlamına geliyor. Ayrıca geçmişte ünlü lens üreticisi Carl Zeiss ile iş birliği yapan Nokia’nın yeni telefonlarında da 23 megapiksel Carl Zeiss kamera lensleri yer alacağı belirtiliyor.

Bu bahsedilen telefonun 2017’de piyasaya sürülecek tek telefon olup olmadığı henüz bilinmiyor. Piyasadaki beklenti Nokia’nın bir de düşük özellikli model üretmesi yönünde. Ancak Nokia adının altını doldurabilmek için sadece bu üst düzey özelliklere sahip telefonun piyasaya sürülmesi de yeterli olacaktır.

Kaynak: Forbes

2000'lere damgasını vuran ancak akıllı telefon dönemine ayak uyduramayıp piyasadan çekilen Nokia markası 2017'nin Şubat ayında piyasaya geri dönüyor. Nokia'nın isim haklarını alan Finlandiyalı üretici HMD Global, her yıl Şubat ayında düzenlenen Mobile World Congress etkinliğine katılma kararı aldı. Yeni Nokia'ları 2017'nin ilk yarısında açıklayacağını belirten şirketin Şubat ayındaki etkinlikte yeni cihazları tanıtması bekleniyor. Yeni nesil Nokia'larda  SnapDragon 835 çip seti, 6 GB RAM ve 23 megapiksel Carl Zeiss lens bulunacağı ifade ediliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği