Yeni seri Nokia’nın ilk modeli sızdı

Nokia adıyla akıllı telefon üreten Finlandiyalı HMD Global grubunun ilk yüksek performanslı akıllı telefonu Nokia 8'in bilgileri ve görüntüleri sızdırıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Nokia adıyla akıllı telefon üreten HMD Global adlı Finlandiyalı grubun ilk yüksek performanslı akıllı telefonu Nokia 8’in bilgileri ve görüntüleri sızdırıldı. Geçmişte başarılı tahminleri ve şirketlerden aldığı bilgilerle bilinen Evan Blass, cihaza ait olduğu iddia edilen görseller yayımladı.

VentureBeat ve WinFuture gibi sitelerde yayınlanan haberlere göre, 31 Temmuz’da satışa sunulması beklenen akıllı telefonun fiyatının 600 Avro olması bekleniyor. Cihazın tahmini özellikleri ise şu şekilde:

  • 5,3 inç 2560 x 1400 çözünürlüklü ekran
  • Qualcomm Snapdragon 836 çip (Qualcomm’un en güçlü modeli)
  • 4 ya da 6 GB RAM
  • 13 megapiksellik çift arka kamera
  • Anrdoid 7.1.1 Nougat işletim sistemi

Eğer paylaşılan görsel doğruysa Nokia 8 ön yüzündeki kalın alt ve üst çerçeveleriyle biraz demode kalacak. Samsung Galaxy S8, LG G6 ve duyumlara göre yeni iPhone bu kalın çerçeveleri artık kullanmayarak ön paneldeki ekran alanını genişletiyor. Ancak Nokia 8’in donanım özelliklerine baktığımızda, piyasadaki diğer yüksek performanslı telefonlarla yarışma konusunda bir sıkıntı yaşamayacağını görebiliyoruz. Ayrıca Android’in standart versiyonuna oldukça yakın bir sürümü kullanan telefonda, performansı düşüren ekstra uygulamalar bulunmaması da bir artı.

Telefona dair en ilginç nokta ise adı. Hatırlatmakta fayda var bu telefon Nokia tarafından üretilmiyor. HMD Global Nokia’nın isim ve marka haklarını satın aldı ve eski Nokia yöneticileri tarafından yönetiliyor. Şirket bu telefon öncesi üç adet orta ve düşük performans modeli telefonu Nokia adıyla piyasaya sürdü. Bunlardan birisi de Nokia’nın efsane modeli 3310’un modern bir versiyonuydu. Nokia 8 ise piyasadaki en iyi akıllı telefonlara rakip olabilecek bir model olmayı amaçlıyor.

Kaynak: Business Insider

Nokia adıyla akıllı telefon üreten HMD Global adlı Finlandiyalı grubun ilk yüksek performanslı akıllı telefonu Nokia 8'in bilgileri ve görüntüleri sızdırıldı. Haberlere göre, 31 Temmuz'da satışa sunulması beklenen akıllı telefonun fiyatının 600 Avro olması bekleniyor. Cihazın tahmini özellikleri ise şu şekilde:

  • 5,3 inç 2560 x 1400 çözünürlüklü ekran
  • Qualcomm Snapdragon 836 çip (Qualcomm'un en güçlü modeli)
  • 4 ya da 6 GB RAM
  • 13 megapiksellik çift arka kamera
  • Anrdoid 7.1.1 Nougat işletim sistemi

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği