Haftanın Özeti: 201

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Nobel Edebiyat Ödülü‘nü veren İsveç Akademisi geçtiğimiz aylarda cinsel taciz olayıyla sarsılmış, bazı üyeler jüriden çekilmişti. Sonrasında akademi ödülün bu yıl iptal edildiğini, 2019’da iki ödül birden verilmesinin planlandığını açıklamıştı. Bunun üzerine İsveç’te Yeni Akademi adıyla bir oluşum ortaya çıktı ve bu oluşum edebiyat alanında Nobel’e alternatif bir ödül organizasyonu gerçekleştirileceğini duyurdu. 47 edebiyatçı internet üzerinden oylamaya sunuldu ve 4 isim finale kaldı: İsmi sık sık ‘esas ödülle’ de anılan Haruki Murakami, Neil Gaiman, Maryse Conde ve Kim Thuy.

Angie’s List tarafından hazırlanan yeni illüstrasyonlarda altı farklı popüler kültür evreninden mimari yapılar yer alıyor. Taht Oyunları’ndan Winterfell ve Studio Ghibli’den Yürüyen Şato gibi birçok etkileyici yapı bu çizimlerde yeniden hayat buluyor.

Çizer Devrim Kunter‘i Seyfettin Efendi serisinin yanı sıra çizgi roman dünyasına katkı sağlamaya yönelik çabalarıyla da tanıyoruz. Kunter yine boş durmadı ve İsimsiz Dünya adlı bir çizgi roman fanzini çıkarmaya başladı. Meraklısı Kahramanlar Evreni‘nde bulabilir. Konudan bağımsız, kendisiyle yapılmış şöyle de tatlı bir video röportaj var:

Brezilyalı Fotoğrafçı Gilmar Silva profesyonel fotoğrafların arka planında işlerin nasıl yürüdüğünü göstererek büyük ilgi topladı. LUGARxFOTO adlı seri Silva’nın fotoğraf çekerken asistanları ve basit eşyalarla nasıl bir sihir yarattığını gösteriyor.

Yaz mevsimini yavaş yavaş geride bıraktığımız şu günlerde havalı plaj fotoğraflarına da doyduk sayılır. Plajların gerçekte nasıl yerler olduğunu göstermeye çalışan fotoğrafçılar da var. 1992 tarihli, Joseph Szabo imzalı bu kare gibi mesela:

Ünlü ‘tablo karakterleri’ günümüz dünyasında konsere gitse nasıl görünürdü? Macaristan’da yaşayan Marton Nemenyi adlı gazeteci bu sorunun peşine düşmüş ve ortaya şöyle kareler çıkmış.

Spotify 2018 yazının en çok dinlenen şarkılarını sıraladı. Türkiye’de durum şöyle:

 • Aleyna Tilki, Yalnız Çiçek.
 • Merve Özbey, Vuracak.
 • Ezhel, Geceler.
 • Ezhel, Kazıdık Tırnaklarla.
 • Ezhel, İmkansızım.
 • Calvin Harris & Dua Lipa, One Kiss.
 • Simge, Ben Bazen.
 • Eli Türkoğlu, Bu Benim Öyküm.
 • Drake, In My Feelings.
 • Gazapizm, Heyecan Yok.

Astronot Neil Armstrong‘un hayatını konu alan, Oscar ödüllü Damien Chazelle imzalı First Man (Ay’da İlk İnsan) Venedik Film Festivali‘nde izleyici karşısına çıktı. 12 Ekim’de vizyona girecek olan filmin yeni fragmanı da paylaşıldı.

Özellikle Yurttaş Kane filmiyle tanınan, sinema tarihinin önemli yönetmenlerinden Orson Welles‘in ölmeden önce çektiği son filmi The Other Side of the Wind Netflix‘in katkılarıyla tamamlandı ve vizyona hazır hale getirildi. 1970 – 76 yılları arasında çekilen film Venedik Film Festivali’nde gösterildi. 2 Kasım’da da Netflix’te olacak.

Kapanışı, ilmek ilmek dokunan Bir Zamanlar Anadolu’da filminin ‘hakkını veren’ şu çalışmayla yapalım.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: