Haftanın Özeti: 173

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Dünya Halleri olarak, mottomuzdan da hareketle “gözden kaçanlar” adlı bir seriye başladık. Geçen haftaki konuğumuz da “yazar, editör, senarist” unvanlarını hakkıyla taşıyan Levent Cantek oldu. Kendisinin samimi cevaplarını şurada bulabilirsiniz. Burada da hazır Levent Cantek demişken, tadı damağımızda kalmış olan YouTube kanalı Çizgi Roman Yolculuğu‘nu yad edelim. Kanal gibi kanaldı.

Consumers Book, tabiri caizse tam bir deli işi. Tüketici kavramı üzerine yazılmış metinlerden ve bolca referanstan oluşan bu ‘kitap’ adeta çekirdek gibi, başlayınca sonunu getirmeden bırakmak çok zor. Sırrıysa oradan buradan ‘aparttığı’ cümleleri okuyucusuna açıkça belirtmesi.

Adidas, fabrikalarının ve yönetim ofisinin kapılarını İngiliz Fotoğrafçı Alastair Philip Wiper’a açtı. Wiper’ın amacı Adidas’ın üretim sürecini gözler önüne sermek.

İngiltere Mühendislik ve Fizik Araştırmaları Konseyi’nin (EPSRC) düzenlediği fotoğraf yarışması, araştırmacılara ve doktora öğrencilerine projelerinin öteki yüzünü gösterme imkanı sundu. Dereceye giren fotoğraflar ultra havalı.

Havalı bir fotoğraf serisi de drone yarışmasından. DJI tarafından desteklenen SkyPixel’in paylaştığı geometrik drone fotoğraflarının hepsi birbirinden etkileyici.

Disconnect, internet bağlantınızı kesmeden okuyamadığınız bir çevrimiçi dergi. Ücretsiz olan ve henüz ilk sayısı çıkan dergiye göz atabilmek için kısa bir süre de olsa internet zevklerinden mahrum kalmak gerekiyor.

Hafta içi biz de Türkiye’deki ücretsiz ve basılı dergileri derledik. Gözden kaçanlar vardır elbette ama bir kafede ansızın görüp muhtemelen eve götürmek isteyeceğiniz dergiler. Seveni varsa buyursun.

20. yüzyılın en büyük bilim kurgu yazarlarından biri olan Philip K. Dick’in sevdiği ve muhtemelen çalışırken dinlediği klasik müzik eserlerinden yaklaşık 11 saatlik bir playlist hazırlandı.

“Günümüz sosyal medya platformları 80’lerde nasıl görünürdü” sorusundan hareketle videolar hazırlayan YouTube kanalı Squirrel Monkey, uzun bir aranın ardından Siri çalışmasıyla geri döndü.

Uçak kalkmadan hemen önce “düşersek halimiz nice olur” temalı ciddi videolar izleriz. Bu videoları biraz olsun eğlenceli hale getirmeye çalışan havayolu şirketleri de var. Digital Trends onlardan 11 tanesini derlemiş.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: