Araştırmacıların gözünden ‘bilimsel çalışma’ fotoğrafları

İngiltere Mühendislik ve Fizik Araştırmaları Konseyi tarafından düzenlenen fotoğraf yarışması bilimsel çalışmalara farklı ‘açılardan’ bakmamıza imkan sağlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İngiltere Mühendislik ve Fizik Araştırmaları Konseyi’nin (EPSRC) düzenlediği fotoğraf yarışması araştırmacılara ve doktora öğrencilerine projelerinin öteki yüzünü gösterme imkanı sundu. İşte yarışmanın kazananları;

Bütün kategorilerin birincisi

Oxford Üniversitesi’nden David Nadlinger tarafından çekilen İyon Tuzağında Tek Bir Atom adlı fotoğrafın tam ortasında küçük, parlak bir nokta görülüyor. Bu parlak nokta pozitif yüklü tek bir stronsiyum atomu. Stronsiyum atomları son derece doğru saatler üretmek ya da bu fotoğrafın çekildiği araştırmada olduğu gibi geleceğin kuantum bilgisayarları için kullanılabiliyor.

Donanım ve tesis kategorisi ikincisi

Manchester Üniversitesi’nden Dr. Simon Watson tarafından çekilen bu fotoğrafta, bir test havuzunun dibindeki yapay yakıt birikintisini arayan akustik radarlı uzaktan kumandalı aracı görüyoruz. Araştırma projesi, Japonya’daki Fukuşima I Nükleer Santrali’ndeki muhafaza kazanının içinde yakıt birikintisinin yerini belirleme ve tespit etmeye odaklanıyor.

Evreka ve Keşif kategorisi birincisi

Imperial College London’da çalışan Li Shen tarafından çekilen Uzak, Çok Uzak Bir Mutfakta adlı fotoğraf, bir sabun köpüğünün üst kısmındaki sıvı kararsızlığını gösteriyor. Fotoğraf köpüğün nasıl oluştuğuna ve nasıl hareket ettiğine dair ipuçları veriyor.

Yenilik kategorisi birincisi

Oxford Üniversitesi’nden Estelle Beguin tarafından çekilen İlaç Teslimi için Mikro Balon adlı bu elektron mikroskopi görüntüsünde içinde ilaç bulunan nano boyutta lipozomla kaplı mikron boyutlu baloncuğu gösteriyor.

Evreka ve Keşif kategorisi ikincisi

Fotoğraf Oxford Üniversitesi’nden Tayo Sanders II tarafından çekildi. Tümörlerin çoğunda geniş kan damarı ağları bulunmadığı için anti tümör ilaçları tümörlerin derinlerine doğru ulaşamıyor. Ancak eğer ilaçla birlikte kase biçiminde tanecikler de enjekte edilirse taneciğin içindeki boşlukta gaz tutulabilir. Daha sonra ultrason yardımıyla boşlukta tutulan gaz salınır ve ilaçla beraber tümörün derinliklerine doğru nüfuz edilmesi sağlanabilir.

İnsanlar ve beceriler kategorisi birincisi

Bir pilot çalışma sırasında Edinburg Üniversitesi’nden Richard Coyne tarafından çekilen bu fotoğrafta başına taktığı elektroensefalografi (EEG) cihazı sebebiyle  ‘Spiderman’ takma adı verilen bir gönüllüyü görüyoruz. Elektroensefalografi beyin aktivitelerini kaydetmek için kullanılıyor. Araştırmacılar, kalabalık caddelerden sakin parklara kadar çeşitli yerlerde 65 yaş üstü 95 kişiyle çalışarak sinirsel tepkilerini ölçtü. Sonuç olarak görüldü ki, beyin aktivitesi modellerine göre, yaşlı insanlar bir çevreden farklı bir çevreye geçerken duygusal tepkilerinde değişim oluyor.

İnsanlar ve beceriler kategorisi ikincisi

İskoçya’daki Heriot-Watt Üniversitesi’nden Lucy Bryden’ın çektiği fotoğrafta sağ elde otomatik olarak sulanan bitkiden elde edilen bamyayı, sol elde ise elle sulanan bitkiden elde edilen bamyayı görüyoruz. Otomatik sistem mahsul verimini yüzde 100 artırırken iş gücünü ve gübreleme ihtiyaçlarını azalttı. Ayrıca su ve enerji tüketimini de yüzde 82 oranında azalttı.

Tuhaf ve büyüleyici kategorisi birincisi

Imperial College London’dan Bernice Akpınar tarafından çekilen bu fotoğraf, kaleydoskopik kelebek kanadının güzelliğini anlamak için yakından bakmak gerektiğine dikkat çekiyor.

Kaynak: The Guardian

Oxford Üniversitesi’nden David Nadlinger, tek bir stronsiyum atomunun fotoğrafını çekmeyi başararak İngiltere Mühendislik ve Fizik Araştırmaları Konseyi tarafından düzenlenen fotoğraf yarışmasının bütün kategorilerinde birinci oldu. Yarışmada donanım ve tesis, yenilik, Evreka ve keşif, insanlar ve beceriler gibi çeşitli kategoriler vardı.2 yanıt

 1. Ali Güler avatarı
  Ali Güler

  Bamyalar fotoğrafında elleri karıştırmışsınız.

  1. Hilal avatarı
   Hilal

   Karıştımadı. Kadını eline göre söyledi, yani doğru.

Yorumunuz: