Haftanın Özeti: 173

Tasarım, İnovasyon

Zırhlı araçlar ve ağır cephanelikler üreten Çin merkezli Norinco adlı şirket, piyade erlerin yaklaşık 45 kilogram silah, malzeme ve askeri teçhizat taşımasına imkan sağlayan ikinci nesil askeri iskeletini duyurdu. Başka ülkelerin de ilgi alanına giren bir konu tabii ki.

Pocket Sprite, minik bir retro oyun konsolu. Gameboy, Gameboy Color, Gamegear gibi birçok oyunun oynanabildiği konsol, kitle fonlama sitesi Crowd Supply’da aradığının çok üzerinde destek buldu. 20 bin Dolar için yola çıkan proje, 33 gün kala 88 bin Dolar yaptı bile.

6 yıl önce, Surrey Nanosystems tarafından duyurulan ‘siyah ötesi’ boya Vantablack, gerçekten kullanılıp kullanılamayacağı sorusunu da beraberinde getirmişti. Işığı yüzde 99 oranında emme iddiasındaki boya, 2018 Kış Olimpiyatları kapsamında Hyundai sponsorluğunda kendini gösterdi.

Avrupa’nın ilk su altı restoranını inşa etme planıyla duyduğumuz Snøhetta şirketi, Kuzey Kutup Dairesi’ne yakın bir yerde dünyanın ilk enerji pozitif otel konsepti olan ‘Svart’ı duyurdu. Sıradan bir otelle karşılaştırıldığında Svart, yıllık enerji tüketimini yüzde 85 azaltmakla kalmayıp kendi enerjisini üretiyor. Balıkçılar tarafından kullanılan geleneksel sezonluk evlere atıfta bulunan otelin çevre duyarlılığı saymakla bitmez.

Kampüs çimlerinde uzanarak geçen öğrencilik yıllarının ardından kapalı plaza hayatı -en kibar tabirle- zor gelir. Vietnam’daki bir turizm şirketi de bu açığı görmüş olmalı ki ofisin içinde yeşil alan yaratmış.

Hindistan’ın Chennai şehrinde kurulacak yeni bir okulda bizim bildiğimiz anlamda bir sınıf olmayacak. Okulun temel amacı çocuklara mutlu olmayı öğretmek. Riverbend Okulu Kurucu Ortağı Vivek Reddy “Bizler mutluluğun, duygusal zekanın, kendine güvenin ya da kişinin kendini iyi hissetmesi için ne derseniz deyin, onun önemli başarılar elde etmede temel yapı taşı olduğuna inanıyoruz” diyor. Okulun inşaatı 2020’de tamamlanacak.

Danimarka Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde okuyan bir grup öğrenci, ders esnasında çocukların dikkatinin dağılmamasını sağlamak amacıyla bir mobilya koleksiyonu tasarladı. The Classroom adlı proje, şehirde her yıl düzenlenen tasarım haftasının bir parçası olarak Stockholm Mobilya Fuarı’nda yer aldı.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: