Haftanın Özeti: 146

7 - 13 Ağustos 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Virgin Grubu’nun kurucusu Richard Branson herkesin okuması gerektiğini düşündüğü 8 kitap tavsiye etti.[/inlinetweet] İşte liste:

 1. 1984 (George Orwell).
 2. Black Box Thinking (Matthew Syed).
 3. Ending the War on Drugs Richard Branson
 4. Travels with Charley in Search of America (John Steinbeck).
 5. Cosmos  (Carl Sagan).
 6. If I Could Tell You Just One Thing (Richard Reed).
 7. Winners (Alastair Campbell).
 8. Start With Why (Simon Sinek).
Richard Branson.

1954 yılında çekilen ilk Godzilla filminden 1973 yılında çekilen ‘Godzilla vs. Megalon’a kadar tüm filmlerde Godzilla kostümünün içinde yer alan [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Oyuncu Haruo Nakajima 88 yaşında hayatını kaybetti.[/inlinetweet] Godzilla dışında daha birçok canavarı canlandıran Nakajima 1967 yılında ‘King Kong Escapes’ filminde de King Kong’a hayat vermişti. Oyuncunun hayatını merak eden ve Japonca bilenler, Nakajima’nın 2010 yılında yayımlanan ‘Monster Life: Haruo Nakajima, the Original Godzilla Actor’ (Canavar Hayatı: Haruo Nakajima, Orijinal Godzilla Aktörü) adlı otobiyografisini okumalı.

Fotoğrafçı Şakir Gökçebağ, ‘Cuttemporary Art’ (İngilizce kesmek anlamına gelen ‘cut’ ve çağdaş anlamına gelen ‘contemporary’ sözcükleri birleştirilerek bir kelime oyunu yapılmış) serisinde meyve ve sebzeleri ustalıkla keserek oluşturduğu dikkat çekici şekil ve desenleri fotoğrafladı. Doğal ve yapay görüntüler üzerine ilginç bir oyun sunan Gökçebağ’ın fotoğraflarına göz atmanızı tavsiye ederiz.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Internet Archive 26 bine yakın gramofon kaydını dijitalleştirdi[/inlinetweet], 1902 – 2013 yılları arasından kayıtlar içeren arşivde konulara, koleksiyona, yaratıcıya ve dile göre arama yapılabiliyor.

Samir Mezrahi adlı internet kullanıcısı 10 Ağustos’ta iTunes’ta 10 dakikalık sessizlikten oluşan ve ‘A a a a a Very Good Song’ isimli bir parça yayımladı. iPhone çoğu araba teybine bağlandığında şarkıları alfabetik olarak çalmaya başladığı için isteseniz de istemeseniz de dinlemek zorunda kalacağınız bir şarkı olabiliyor. Nitekim Mezrahi’nin parçası Kendrick Lamar, Kesha, Selena Gomez, The Chainsmokers ve diğer birçok ünlü şarkıcıyı geçerek 67. sıraya yükseldi. Bu cidden de oldu.

Michael Jackson’ın simgelerinden biri haline gelen [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]1983 yapımı Thriller kısa filminin üç boyutlu versiyonu Venedik Film Festivali’nde gösterilecek.[/inlinetweet] Filmin üzerinde kesme ya da düzenleme yapılmadığını ve 3D’yi yaratıcı bir biçimde kullandıklarını söyleyen yönetmen John Landis, oldukça şaşırtıcı bir sürprizin de sözünü veriyor.

Yapay zeka girişimleri ve plak şirketleri tarafından kurulan Abbey Road Red ve Techstars Music gibi oluşumlar sonucunda yapay zeka müzik bestelemeyi öğrenmeye başladı. Önemli firmalar da bu konuda kendi çalışmalarını başlatmış durumda, Google yapay zeka müzik araştırmalarını Magenta projesi ile, Sony de Paris’teki Bilgisayar Bilimleri Laboratuvarı’nda Flow Machines projesi ile yürütüyor. Şimdiye kadar üzerinde durulan soru yapay zekaların insanların bestelediği parçaları çalışarak kendi parçalarını üretip üretemeyeceğiydi. Ancak gelişmeler ışığında karşımıza çıkan yeni soru makinelerin müzik üretmeye başlamasının profesyonel müzisyenler için ne anlama geleceği. Örneğin aşağıdaki kayıt bir yapay zeka ürünü. 

Bir Vimeo kullanıcısı Christopher Nolan’ın yeni filmi Dunkirk öncesinde yönetmenin tüm filmlerine kısaca yer verdiği bir dakikalık bir video hazırlamış. Merak edenler aşağıdan izleyebilir.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Disney, internetten video izleme pastasından daha büyük bir parça kapmak istiyor.[/inlinetweet] Şirket son gelir raporu ile birlikte, filmlerini Netflix’ten çekip kendi kuracağı bir platformda yayımlamak istediğini açıkladı. 2019’da kullanıma sunulması beklenen platform öncelikle ABD’de daha sonra tüm dünyada hizmet verecek. Netflix’teki Disney ve Pixar filmleri 2018’in sonuna kadar izlenebilecek.

Bu haftadan itibaren sizlere ilginç bir TED videoları önereceğiz. Bunların ilki ise kara deliklerin fotoğraflanmasıyla ilgili.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...