10 dakikalık sessizlik iTunes’ta yok satıyor

Samir Mezrahi adlı internet kullanıcısı iTunes’ta 10 dakikalık sessizlikten oluşan bir parça yayınladı. Parçanın adı ‘A a a a a Very Good Song’.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Samir Mezrahi adlı internet kullanıcısı 10 Ağustos’ta iTunes‘ta 10 dakikalık sessizlikten oluşan bir parça yayınladı. Parçanın adı ‘A a a a a Very Good Song’. iPhone çoğu araba teybine bağlandığında şarkıları alfabetik olarak çalmaya başladığı için isteseniz de istemeseniz de dinlemek zorunda kalacağınız bir şarkı olabiliyor. Sırf bu yüzden A harfiyle başlayan istemediğiniz şarkıları dinlemek zorunda kalmış olabilirsiniz. Eğer Mezrahi’nin parçasını indirirseniz dinlemek istediğiniz parçaları sıraya koymak için vakit bulabileceksiniz.

Mezrahi’nin taktiği bir günden kısa bir sürede benimsenmiş gibi duruyor. 10 dakikalık sessizlik parçasını duyurduğu tweet 15 bin’den fazla beğenildi. Parçası da iTunes tablosunda hızla yükseliyor. Şu anda Kendrick Lamar, Kesha, Selena Gomez, The Chainsmokers ve diğer birçok ünlü şarkıcıyı geçerek 67. sıraya yükseldi.

Apple Müzik kullanıyorsanız ücretsiz

Akıllara takılan sorulardan biri Apple’ın şarkıyı iTunes Store’dan kaldırıp kaldırmayacağı. Bir yandan şaka olduğu belli, öte yandan Apple parçanın satışlarından kar ediyor. Mezrahi de para kazandığı için durumdan memnundur herhalde. Sonuçta, iyi bir fikir bulduğu için kimseyi suçlayamayız. Eğer Apple Müzik kullanıcısıysanız aboneliğinizin parçası olarak sessiz şarkıyı kütüphanenize ekleyebilirsiniz. Ama 3,5 lira gibi cüzi bir miktar ödeyip şarkının iTunes tablolarında yukarılara taşınıp taşınmayacağını takip etmek de eğlenceli olabilir.

Kaynak: Engadget

Samir Mezrahi adlı internet kullanıcısı 10 Ağustos’ta iTunes’ta 10 dakikalık sessizlikten oluşan bir parça yayınladı. Parçanın adı ‘A a a a a Very Good Song’. iPhone çoğu araba teybine bağlandığında şarkıları alfabetik olarak çalmaya başladığı için isteseniz de istemeseniz de dinlemek zorunda kalacağınız bir şarkı olabiliyor. Sırf bu yüzden A harfiyle başlayan istemediğiniz şarkıları dinlemek zorunda kalmış olabilirsiniz. Eğer Mezrahi’nin parçasını indirirseniz dinlemek istediğiniz parçaları sıraya koymak için vakit bulabileceksiniz. Mezrahi’nin parçası Kendrick Lamar, Kesha, Selena Gomez, The Chainsmokers ve diğer birçok ünlü şarkıcıyı geçerek 67. sıraya yükseldi. Eğer Apple Müzik kullanıcısıysanız aboneliğinizin parçası olarak sessiz şarkıyı kütüphanenize ekleyebilirsiniz.Bir yanıt

  1. Murat Canbaz avatarı

    Şarkının adı “A a a a..” ile başlıyorsa direkt listelerde en üstte yer alma kaygısını düşünebiliriz. “Good Song” anahtar kelimesi ise Google’da ayda en az 27.000 kez aranıyor (Seranking.com verisi) Bir de içeriği “hakkında konuşulacak” şekilde planladığında ortaya fıstık gibi bir dijital PR çalışması çıkıyor.

Yorumunuz: