Ramil Guliyev dünya şampiyonu oldu

Erkekler 200 metre koşu yarışında favorileri geride bırakan Azeri asıllı Türk atlet Ramil Guliyev, 20,09'luk derecesiyle altın madalyaya uzandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Londra’da düzenlenmekte olan Dünya Atletizm Şampiyonası’nda, Usain Bolt’un 35 yaşındaki Justin Gatlin’e geçilmesi büyük şaşkınlık yaratmıştı. Dün akşam şampiyonada bir başka kısa mesafe yarışında daha sürpriz yaşandı. Erkekler 200 metre koşu yarışında favorileri geride bırakan Türk atlet Ramil Guliyev altın madalyaya uzandı.

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün sporcusu Azeri asıllı Türk atlet, 20,09’luk derecesi ile birinci olurken Güney Afrikalı Wayde Van Niekerk 20,11 ile ikinci, Trinidad Tobagolu Jereem Richards ise üçüncü oldu. Van Niekerk ile Richards arasında saniyenin sadece binde biri fark vardı. Yarışın favorilerinden biri olarak gösterilen Botsvana’lı Isaac Makwala ise 20,44 ile ancak altıncı olabildi.

Guliyev’in başarısı, şampiyonada Türkiye’nin kazandığı ilk altın madalya oldu. Daha önce, Yasmani Copello Escobar, 400 metre engellide Türkiye’ye gümüş madalya kazandırmıştı. Bu madalyalarla birlikte Türkiye, madalya sıralamasında Usain Bolt’un ülkesi Jamaika’yı geride bırakarak 7. sıraya yükseldi.

Özellikle siyahi atletlerin üstünlüğünde geçen 200 metre yarışlarında Avrupa’dan, beyaz bir atletin galip gelmesi de dünya basınının dikkatinden kaçmadı. Guliyev 2001 yılında bu yarışı kazanan Yunan Konstantinos Kenteris’in ardından 200 metrede altın madalyaya uzanan ilk Avrupalı atlet oldu.

Van Niekerk’in hayalleri suya düştü

Özellikle 200 ve 400 metrede dünya şampiyonu olmayı hedefleyen Wayde Van Niekerk’in geçilmesi dünya basınında geniş yankı uyandırdı. The Guardian ve BBC gibi İngiltere’nin önemli yayın kuruluşları, Guliyev’in başarısının Van Niekerk’in hayallerini suya düşürdüğünü yazdı.

Fransız L’equipe gazetesi ise yarışın temposuna odaklandı. Bu yarışın 2003’ten bu yana koşulan en yavaş Dünya Şampiyonası finali olduğuna dikkat çeken gazete, Ramil Guliyev’in favori olmamasına rağmen galibiyeti elde ettiğini ifade etti.

ESPN ve Associated Press de İngiliz basınına benzer bir şekilde, Van Niekerk’in başarısız olmasını başlığa taşıdı. Kısa mesafe koşularında Usain Bolt’un yerini alacağı öngörülen Van Niekerk’in bu yarışı kazanamaması, beklentilerin boşa çıkması olarak yorumlanırken, Rio’daki finalde sonuncu sırada yer alan Ramil Guliyev’in yarışı kazanması sürpriz olarak değerlendirildi.

Guliyev gençlerde de başarılıydı

İspanyol Marca gazetesi ise ‘Guliyev pisti salladı’ başlıklı yazısında, Usain Bolt’un yarışmayı bırakmasının ardından 200 metrenin rekabete daha açık hale geldiğini belirtti. Bu seviyede bir şampiyonada daha önce madalya kazanamayan Guliyev’in birinciliği sürpriz olarak değerlendirilirken yine de gençler şampiyonasında Guliyev’in Usain Bolt’un ardından tarihin en iyi ikinci derecesine sahip olduğunun altı çizildi.

20 yaşında Azerbaycan vatandaşlığından Türk vatandaşlığına geçen Guliyev finalin ardından boynuna Azerbaycan bayrağı bağladı ve elinde Türk bayrağı ile galibiyetini kutladı.

Kaynak: Eurosport

Londra'da düzenlenmekte olan Dünya Atletizm Şampiyonası'nda, Usain Bolt'un 35 yaşındaki Justin Gatlin'e geçilmesi büyük şaşkınlık yaratmıştı. Dün akşam şampiyonada bir başka kısa mesafe yarışında daha sürpriz yaşandı. Erkekler 200 metre koşu yarışında favorileri geride bırakan Türk atlet Ramil Guliyev altın madalyaya uzandı. Fenerbahçe Spor Kulübü'nün sporcusu Azeri asıllı Türk atlet, 20,09'luk derecesi ile birinci olurken Güney Afrikalı Wayde Van Niekerk 20,11 ile ikinci, Trinidad Tobagolu Jereem Richards ise üçüncü oldu. Van Niekerk ile Richards arasında saniyenin sadece binde biri fark vardı. Dünya basınında Guliyev'in çok büyük bir sürprize imza attığına ve Van Niekerk'in 200-400 dublesi hayallerini gerçekleştirilemediğine değinildi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği