Satranç ve Go tamam, sıra futbolda

Yapay Zeka Dünya Kupası, Güney Koreli üniversite öğrencilerinin geliştirdiği yapay zeka programlarının çevrimiçi oyunlar üzerinde mücadelesine sahne olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Messi ayağını denk alsın! Google’ın AlphaGo adlı yapay zeka uygulaması en iyi Go oyuncumuzu yendikten sonra yapay zeka şimdi de futbola el atıyor. Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (KAIST) tarafından düzenlenen Yapay Zeka Dünya Kupası, Güney Koreli üniversite öğrencilerinin geliştirdiği yapay zeka programlarının çevrimiçi oyunlar üzerinde mücadelesine sahne olacak. Eleme mücadeleleri Kasım’dan itibaren başlayacak.

KAIST adına konuşan bir sözcü şu açıklamalarda bulundu: “Futbol maçları 5’e 5 takımlar halinde oynanacak. Yapay zeka ile programlanan oyuncuların forvet, savunma ve kaleci gibi görevleri olacak.” Yazılımlar ayrıca maçın detaylı bir analizini de oluşturacak.

20 yıllık tarihi var

Aslında bu turnuva teknoloji araştırmacılarının futbol alanında yaptığı ilk çalışma değil. Robot Dünya Kupası (RoboCup) olarak bilinen ve her yıl robot futbolcuların mücadele ettiği bir turnuva da bu alanda robotik ve yapay zeka gelişiminin sağlanması için düzenleniyor. İlk RoboCup bundan 20 yıl önce düzenlendi. Aynı yıl IBM’in bilgisayarı Deep Blue, satranç ustası Garry Kasparov’u mağlup etmeyi başarmıştı. Yapay zeka satranç ve Go dışında, Poker ve Starcraft II gibi oyunlarda da en iyi insan oyuncuları mağlup etmeyi başarmıştı.

İlk Yapay Zeka Dünya Kupası’na sadece Güney Koreli üniversite öğrencileri katılacak ancak seneye düzenlenen ikinci turnuvanın uluslararası takımlara da ev sahipliği yapacağı ifade ediliyor.

Kaynak: CNet

Messi ayağını denk alsın! Google'ın AlphaGo adlı yapay zeka uygulaması en iyi Go oyuncumuzu yendikten sonra yapay zeka şimdi de futbola el atıyor. Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (KAIST) tarafından düzenlenen Yapay Zeka Dünya Kupası, Güney Koreli üniversite öğrencilerinin geliştirdiği yapay zeka programlarının çevrimiçi oyunlar üzerinde mücadelesine sahne olacak. Eleme mücadeleleri Kasım'dan itibaren başlayacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği