Netflix vizyon filmlerini evden izletebilmek için çalışıyor

Analist Robert Fishman Netflix’in endüstriyi değiştirdiğini ve film stüdyolarının buna ev sinemasıyla ayak uyduracağını düşünüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Teknoloji ne kadar değişirse değişsin, hala vizyona giren filmleri izlemek için sinemaya gitmemiz gerekiyor. Son dönemde bazı şirketler tarafından yapılan girişimler buna çözüm olmayı amaçlıyor. Bağımsız araştırma şirketi Moffett Nathanson Analisti Robert Fishman da Netflix’in endüstriyi değiştirdiğini belirterek film stüdyolarının buna ayak uydurmak istediği için bazı şeyleri geliştireceğini düşünüyor. Bu sinemalar için kötü bir haber ancak istediği yerde film izlemeyi düşleyenler için iyi haber.

Yeni habere göre film stüdyoları ekstra ücret karşılığında izleyicilerin vizyona giren filmleri -standart 90 gün- beklemeden izleyebilmesini sağlamaya çalışıyor. Netflix kullanıcılarının hiçbir şekilde beklemesini istememesiyle biliniyor. Şirket ‘agresif’ bir şekilde vizyon filmleriyle yarışabilecek yeni filmleri kütüphaneye eklemeye başladı. Sinema salonu yöneticileri için bunun ne anlama geldiğini anlamak şu an için mümkün değil. Ama Fishman yaptığı bir hesaplama ile sinema salonlarının kazançlarının yüzde 20’sine denk gelen 3,6 milyar Dolar’lık zararın olabileceğini iddia etti.

Geleceğin ne getireceği belirsiz olduğu için bunu daha önce de deneyen ve başarılı olamayan film stüdyolarının yeni bir plan geliştirmesi gerekli. Fishman ise o zamanın şimdi olabileceğini düşünüyor. Çünkü ev sineması sadece var olmakla kalmayıp gittikçe büyürken tek ihtiyacı internet.

Netflix durmadan büyüyor

4 sene önce kendi programlarını yapmaya başlayan Netflix, artık Brad Pitt, Will Smith ve Martin Scorsese gibi büyük isimlerle program yapıyor. Geçtiğimiz ay GQ, piyasaya çıkan Netflix filmi ‘War Machine’i tanıtmak için Pitt’e yer verdi.

Fakat bunlara rağmen Netflix, dizilerde elde ettiği başarıyı henüz filmlerde bulamasa da yılda 40 ila 50 film yapmayı düşünüyor. Netflix CEO’su Reed Hastings‘e göre de ‘ev sinemasından’ kaçmak mümkün değil. “Sonuçta, tüketici seçimi çok güçlü bir güç,” diyerek konuyu özetleyen Hastings bu yılki Code Konferansı’nda şirketin film hırsı üzerine konuştu. Röportajın tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Kaynak: Recode

Teknoloji ne kadar değişirse değişsin, hala vizyona giren filmleri izlemek için sinemaya gitmemiz gerekiyor. Son dönemde bazı şirketler tarafından yapılan girişimler buna çözüm olmayı amaçlıyor. Analist Robert Fishman Netflix’in endüstriyi değiştirdiğini ve film stüdyolarının buna ev sinemasıyla ayak uyduracağını düşünüyor.Yorumunuz: