Haftanın Özeti: 72

7 -13 Mart 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

 • Ourscreen adlı yeni bir internet girişimi, ‘Kickstarter modelini’ sinemaya uyguluyor. Bu model hayata geçtiğinde sinemaseverler izlemek istedikleri filmive seansı kendileri belirleyecek.

Cinema-930x573

 • Napster ve Facebook’un yatırımcılarından Sean Parker tarafından desteklenen Screening Room adlı girişim ise sinemada vizyona giren filmlerin 50 dolar karşılığında aynı gün evden izlenebilmesini sağlayacak.
 • Bütün müzik şirketlerinin geri çevirdiği bir dönemde Beatles’ı keşfederek parlatan, müzikal çizgilerini oturtma konusunda en büyük rolü oynayan ‘Sir’ unvanlı Yapımcı George Martin 90 yaşında hayata gözlerini yumdu. Martin, grup içindeki etkisi yüzünden ‘Beatles’ın 5. üyesi’ olarak da anılıyordu.

160309-the-beatles-george-martin-jpo-312a_db96db230c0f5d4b10b8e326a7a10d6a.nbcnews-ux-2880-1000

 • Matrix üçlemesiyle efsaneleşen yönetmen ‘Wachowski Kardeşler’ bu hafta resmileşen haliyle ‘Wachowski Kızkardeşler’ oldu. 2012 yılında ameliyatla kadına dönüşen ve Lana ismini alan kardeşinin ardından Andy Wachowski de -50 yaşında- ameliyatla cinsiyetini değiştirerek Lilly adını aldı.
Lana Wachowski ve (ameliyat öncesi) Andy Wachowski.
Lana Wachowski ve (ameliyat öncesi) Andy Wachowski.
 • Önümüzdeki ay 6. sezonuyla beyazcama yansıyacak Game of Thrones’un fragmanı yayınlandı.

https://www.youtube.com/watch?v=CuH3tJPiP-U

qz-oresegun

 • Nexflix kullanıcıların farklı ülkelerin içeriğine erişmek için kullandığı VPN servislerini engellemeye başladı. VPN’i gizlilik amacıyla kullanan kullanıcılar dahi hizmet alamaz hale geldi. Bunun abone sayılarına nasıl etki edeceği merakla bekleniyor.

Craig Venter 2012 yılında kişisel blogumda değindiğim ilginç bir isim. Haftalık özetimize son noktayı koyacak (Türkçe altyazılı) TED sunumunda sentetik yaşamdan söz ediyor. İzlemeniz gerek.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarda paylaşmayı lütfen ihmal etmeyin.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için yine aşağıda yer alan forma e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

17 Yorum

 • Bu yaptığınız işin bir başka benzeri var mı bunu çok merak ediyorum.

  Pazar günü sizin sayenizde daha keyifli ve katlanılabilir oluyor.

 • “13,1 milyar ışık yılı uzaklıktaki galaksinin gözlemlenen ışığının dünyaya ulaşması 13,4 milyar yıl sürmüş” ise aradaki 0,3 milyar yilda isik ne yapmis ;)

  • Ekşi Sözlük üyesi değilim. Dolayısıyla bilgim ziyaretçilerin edinebildiğiyle sınırlı. Tasarım değişiklikleri, Ekşi Şeyler ve bağlantılı kullanıcı isyanına yönelik geçen haftaki özette bir şeyler paylaşmıştım. Bu hafta herkesi ilgilendirecek değinilmedik / farklı gelişmeler varsa yorumunuzda ekleyebilir; diğer ziyaretçileri bilgilendirebilirsiniz.

 • Serdar hocam yazılarınızı sadece okuyup geçmek ile ayıp edilir diye düşünerekten artık Evernote’da farklı bir Not Defteri kategorisi içerisine webten kırpıp biriktirmekteyim önemli ve ilginç olanları… Yazılarınızda Tech-Science kısmı ile daha çok ilgileniyorum ve notifications açık her daim :)

 • Merhabalar Serdar hocam, özetlerinizi ilk günden beri takip ediyorum ve size ne kadar teşekkür etsem az. Sayenizde gündemi takip edebiliyorum. Özetlerinizi RSS kullanarak Pocket’e gönderiyorum ve her hafta özetlerinizi oradan okuyorum. Ancak haberlerin bir kısmını teker teker de ayrıca paylaşmanız Pocket hesabımda gereksiz yoğunluk oluşmasına sebep oluyor.
  Acaba sadece hafta özetlerini okuyabileceğimiz ikinci bir rss oluşturabilir misiniz? Teşekkürler.

 • Selam.
  Haftalık özetlerinizi keyifle okuyorum.
  Bu hafta Sinema/Kültür/Sanat kısmında da Craig Venter’e yer verilmiş.
  Açıkçası yeni video yayınladığını düşünüp açtım, ancak 2008 de yayınlanmış olan videosunu görmek heyecanımın yerini
  bildik bir tada bıraktı. Post içeriğinde de pek bir bağlam göremedim, kafam karıştı. :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...