Haftanın Özeti: 77

11 – 17 Nisan 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.
Garanti Bankası’nın desteğiyle Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan haftalık özetler, genel gündemin koşturmacasında gözünüzden kaçan ancak haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri sıralar.

Genel Gündem

 • İçerdiği milyonlarca belge ve terabaytlarca veriyle Panama Papers adlı sızıntı dünya gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Ortaya çıkan bilgiler yüzünden istifa etmek zorunda kalanlar arasına bu hafta İspanya Sanayi, Enerji ve Turizm Bakanı Jose Manuel Soria da eklendi. Öte yandan bunca belgeye uzunca bir süre sahip olan ve büyük bir gizlilik içinde araştıran gazeteci ekibiyle yapılan röportaj da son derece önemli. Hangi yazılımları kullandılar, nasıl tasnif ettiler, bilgileri nerede sakladılar… Dijital çağın araştırmacı gazeteciliği adına ders niteliğinde.
 • Siesta bir İspanyol (Akdeniz) geleneği. Birçok araştırmada sağlık ve uyku dengesi için çok faydalı olduğu ortaya çıkan gün ortasında kısa uykuları temsil ediyor. Ancak İspanyollar bu şekerleme süresini 2 saate çıkardığından dolayı ciddi de bir iş kaybı yaşanıyor. Diğer yandan 71 yıl önce (Adolf Hitler döneminde) Almanya’ya yaranmak için değiştirdiği saat dilimi yüzünden başka hiçbir ülkeye benzemeyen zamanlarda uyuyor, çalışıyor ve yemek yiyorlar. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy bu hafta yaptığı açıklamada saatlerin yeniden ayarlanacağını; dolayısıyla siesta’nın tarihe karışabileceğini söyledi.

Siesta

 • Çekoslavakya’nın 1969 yılında parçalanması ortaya iki devlet çıkardı: Slovakya ve Çek Cumhuriyeti. Ancak ikinci yavru isminden yana dertli. Hükümet, mevcut ismin çok karmaşık olduğu düşüncesiyle ülkenin ismini Çekya olarak değiştirmeyi planlıyor.
 • Devridaim makinası; başka bir deyişle çalıştığında herhangi bir ek enerjiye ihtiyaç duymadan sonsuza kadar hareket edebilen (teorik olarak imkansız) makinalar tarihin en yaygın arayışlarından biri. Türkiye’deki son örneği ilginç bir şekilde tanıtılan -ve aynı ilginçlikle unutulan- Erke Dönergeci olmuştu. Ortaya çıkan güncel örneklerden biri sadece kırtasiye malzemeleri kullanıyor. İzlerken normal gibi ama…

 • Son dönemde çok fazla dile getirilmese de dünyanın yakın gelecekteki en büyük problemlerinden birisinin su sıkıntısı olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Sorun öyle büyük ki kimi ülkelerde halk ayaklanamlarını dahi tetikleyeceği öngörülüyor.

 • 1978 doğumlu ABD’li Basketbol Oyuncusu Kobe Bryant bu hafta 37 yaşında profesyonel oyunculuk hayatına noktayı koydu. 20 yıllık NBA kariyerinin tamamında Los Angeles Lakers takımında oynayan Bryant 18 defa All-Star listesinde yer aldı. Utah Jazz takımına karşı oynadığı son maçında 60 sayıyı isminin karşısına ekledi. Çok az meslektaşına nasip olan başarılara imza atan Bryant kariyeri boyunca 30 bin 699 şut attı. Los Angeles Times gazetesi de hepsini sınıflandırarak görselleştirdi. Kesinlikle çılgınca. Son maçında yarattığı 60 sayılık mucizeyi aşağıda izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=EzpsyFvz7W0

 • Dubai’nin İslam ve Hayır İşleri Kurumu “Komşunuz (kablosuz internet) bağlantısını kullanmanıza izin veriyorsa dinen bir sakınca yoktur ancak izin almadan kullanmak caiz değildir; kullanmamanız gerekir” şeklinde bir fetva verdi.

Diğer kategori başlıklarına aşağıdaki menüden ulaşabilirsiniz.

8 Yorum

 • Kobe haberindeki 60 puan ifadesi Ingilizce’den çeviriden kaynaklı galiba.
  İngilizce “points”e karşılık Türkçede “puan” değil “sayı” ifadesi kullanılıyor basketbolda.

 • Amirim, Paul Mason un son yazisi olarak verdiginiz link Temmuz 2015 I gosteriyor. Bahsetmek istediginiz bu yazisi mi? Yoksa baska bir yazisini kastediyordunuz?
  Selamlar… Sevgiler…

 • Ellerinize saglik, 77 haftadir her pazar rituelim haline geldi bu ozetler. Hatta ilham alip ben de daha cok yazilim ile ilgili olacak sekilde benzer bir ise giristim (http://bit.ly/1SmIvIb). Umarim Haftanin ozeti gibi uzun soluklu olur. Amirim bu arada, Switch’in linkinde bir sikinti var. Ya web site cevap vermiyor, ya da link hatali.

 • severek takip ediyoruz ozetlerinizi

  Devridaim makinasina cok daha guzel ornekler perpetual motion olarak arandiginda bulunabiliyor. yukaridaki videoda kirtasiye malzemelerinden yapimi ilginc olsa da, ortadaki kiskacin solunda capraz duran paket lastigi turevi cismin uzerinde azalan burgulari gordukce enerjinin nereden geldigi besbelli :)

 • Gürkan Özturan’ın yazısında whatsapp şifreli konuşmayı aktif etmek için fiziksel olarak yanyana gelip QR kodu okutmak gerektiğini yazılmış ama whatsapp bunu sadece doğrulamak istiyorsanız yapın diyor. ayar hep açık.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği