Haftanın Özeti: 72

7 -13 Mart 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.
Garanti Bankası’nın desteğiyle Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan haftalık özetler, genel gündemin koşturmacasında gözünüzden kaçan ancak haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri sıralar.

Genel Gündem

 • Asıl adı Dünya Emekçi Kadınlar Günü olsa da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü bu hafta ‘kutlandı’. Türkiye’de 1921’den bu yana anılan bu özel günün kökeni ABD’de 1857 yılında 40 bin tekstil işçisinin daha iyi şartlarda çalışabilmek için grev kararı alması, fabrikaya gelen polislerin orantısız güç kullanması ve sonucunda 120 işçinin bina içinde yanarak ölmesine dayanıyor. 1800’lü yıllarda şartlar nasıldı bilemiyoruz ama bugünün Türkiye’sinde kadınların insanca yaşam için başlangıç noktası fabrikalardan önce evlerinin içi. Türkiye hemen her gün bir kadının öldürüldüğü bir ülke olma ‘özelliğini’ ne yazık ki koruyor. Dolayısıyla Kadınlar Günü’ne ait konular da ne yazık ki alabildiğine iç karartıcı, yüz kızartıcı oluyor.

ozgecan

 • Herkesin evini günlük, haftalık ya da aylık periyodlarla kiralayabilmesini mümkün kılan Airbnb, bu sayede dünyanın en büyük konaklama şirketlerinden birine dönüştü. Envanterinde bulunan yüz binlerce farklı konut içinde en talep gören seçenek ise (geceliği 110 dolarlık) bir orman kulübesi. Kitty Mrache’ye ait California’daki konut aynı zamanda Airbnb sitesindeki en eski ilanlar arasında yer alıyor. Bu kulübe o kadar popüler olmuş ki Airbnb kendi genel merkezine yerleştirmek için bir kopyasını yaptırmış. Gecelik konaklama için kuyruk aylar sonrasına gün veriyor.

mush-cabin

 • İngiliz Sky News kanalının Türkiye’de buluştuğu Ebu Hamid adlı eski bir IŞİD üyesinden -satın- aldığı USB bellekten 22 bin IŞİD militanına ait detaylı bilgiler çıktı. Kimlik verilerinden kan gruplarına kadar detaylı bilgilere sahip listenin istihbarat adına büyük bir başarı olduğuna şüphe yok. Listenin Türkiye’yi ilgilendiren kısmınıysa Radikal’den Ezgi Başaran yazmış.
 • Ocak ayı itibarıyla Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısı 20 milyon 98 bin 994 adet olarak kayıtlara geçti. Başka bir açıdan bakılınca sadece Ocak ayında trafiğe 111 bin yeni araç katıldı.
 • Temeli 2013 yılında atılan ve adının Yavuz Sultan Köprüsü olmasına karar verilen İstanbul Boğazı 3. köprüsünün Anadolu ve Avrupa yakasından ilerleyen tabliyeleri (köprü askıları) bu hafta birleşti6 bin 500 kişinin çalıştığı projenin son kaynaklarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yaptı. Üçüncü Boğan Köprüsü’nden geçişlerde otomobillerden 3 dolar, ağır vasıtalardan 15 dolar alınacak. İşletecek şirkete Hazine’nin günlük 135 bin araç geçişine kadar garantisi var. Yani işletmeci firmanın günlük 1 milyon 100 bin dolar garantili geliri olacak.
(Temsili)
(Temsili)
 • Yaşadığımız çağın en büyük sorunu çok şey bildiğimizi sanmamız. Oysa pek az şey biliyoruz ve daha acısı öğrendiğimiz çok az şey bizi harekete geçirebiliyor. Adıyla müsemma ‘uzun yazılar sitesi’ Longreads’in bu hafta yayınladığı ilginç -ve elbette uzun- bir yazı bunu bir kere daha hatırlattı. Örneklerinden takip edeceğiniz üzere telefonlarımız başta olmak üzere sahip olduğumuz -ve olmak için can attığımız- neredeyse her şey köleler tarafından üretiliyor. Evet kölelik kalkalı çok oldu. Ama görünen o ki kalkan varlığı değil; sadece adı.
 • Dijitalleşen dünyada elektronik izlerimiz asla yok olmayan dövmelere benziyor. Dolayısıyla adımları dikkatli atmakta fayda var. Birçok uygulamada profilimize yönelik yorumlar yapılıyor, puanlar veriliyor. Bunları siz ciddiye almasanız da artık rezervasyonla çalışan restoranlar mutlaka göz gezdiriyor. Restoranda rezervasyona rağmen en kötü masa size denk geldiyse isminizin Google’da sıraladığı sonuçlara göz gezdirmekte fayda olabilir.
 • 1987 doğumlu Rus Tenisçi Maria Sharapova Avustralya Açık Tenis Turnuvası’ndaki doping testini geçemedi. 28 yaşındaki sporcu bu yılın başında Dünya Dopingle Mücadele Kurumu’nun yasaklı maddeler kapsamına aldığı Meldonium adlı maddeyi 10 yıldır kullandığını itiraf etti. Sharapova tenise geri dönmek istiyor ancak bunun duygusal sebepleri de yok değil. Dünyanın en çok kazanan tenisçisi unvanına sahip oyuncu desteklerini çektiklerini açıklayan sponsorları yüzünden daha ilk günde 14 milyon dolar zarara uğradı. Resmi sitesinde uzun bir açıklama yayınlayan Sharapova’nın bir süre kortlardan uzak kalacağı kesin. Çığlıkları özlenecektir elbet.

 • ABD’li araştırmacılar, çocuklara yetişkinlerin teknoloji konusunda hangi kurallara uyması gerektiğini sordu. Cevaplar kelime anlamıyla ‘kapak gibi’ oturdu. Çocuk sahibi anne-babaların okumasında fayda var.
 • Bangladeş’te bir bankayı elektronik yöntemlerle soymaya çalışan hacker’lar parayı aktaracakları derneğin adını yanlış yazınca yakayı ele verdi. O hata olmasaydı 1 milyar dolara yakın para buhar olacaktı.

Diğer kategori başlıklarına aşağıdaki menüden ulaşabilirsiniz.

17 Yorum

 • Bu yaptığınız işin bir başka benzeri var mı bunu çok merak ediyorum.

  Pazar günü sizin sayenizde daha keyifli ve katlanılabilir oluyor.

 • “13,1 milyar ışık yılı uzaklıktaki galaksinin gözlemlenen ışığının dünyaya ulaşması 13,4 milyar yıl sürmüş” ise aradaki 0,3 milyar yilda isik ne yapmis ;)

  • Işığın her zaman ışık hızında gidip gitmediği konusunda araştırmalar var. Belki bu konuyla ilgili bir olaydır.

  • Ekşi Sözlük üyesi değilim. Dolayısıyla bilgim ziyaretçilerin edinebildiğiyle sınırlı. Tasarım değişiklikleri, Ekşi Şeyler ve bağlantılı kullanıcı isyanına yönelik geçen haftaki özette bir şeyler paylaşmıştım. Bu hafta herkesi ilgilendirecek değinilmedik / farklı gelişmeler varsa yorumunuzda ekleyebilir; diğer ziyaretçileri bilgilendirebilirsiniz.

 • Bu japon arabası bizim sokaklarda bi dolaşsa üzerine ne “an” ılar kazınır. :)

 • Serdar hocam yazılarınızı sadece okuyup geçmek ile ayıp edilir diye düşünerekten artık Evernote’da farklı bir Not Defteri kategorisi içerisine webten kırpıp biriktirmekteyim önemli ve ilginç olanları… Yazılarınızda Tech-Science kısmı ile daha çok ilgileniyorum ve notifications açık her daim :)

 • Merhabalar Serdar hocam, özetlerinizi ilk günden beri takip ediyorum ve size ne kadar teşekkür etsem az. Sayenizde gündemi takip edebiliyorum. Özetlerinizi RSS kullanarak Pocket’e gönderiyorum ve her hafta özetlerinizi oradan okuyorum. Ancak haberlerin bir kısmını teker teker de ayrıca paylaşmanız Pocket hesabımda gereksiz yoğunluk oluşmasına sebep oluyor.
  Acaba sadece hafta özetlerini okuyabileceğimiz ikinci bir rss oluşturabilir misiniz? Teşekkürler.

 • Selam.
  Haftalık özetlerinizi keyifle okuyorum.
  Bu hafta Sinema/Kültür/Sanat kısmında da Craig Venter’e yer verilmiş.
  Açıkçası yeni video yayınladığını düşünüp açtım, ancak 2008 de yayınlanmış olan videosunu görmek heyecanımın yerini
  bildik bir tada bıraktı. Post içeriğinde de pek bir bağlam göremedim, kafam karıştı. :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği